Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłasza „Nowy Bauhaus”, aby pomóc Europie przejść na gospodarkę obiegu zamkniętego

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła plany stworzenia nowego Bauhausu (wzorowanego na wpływowej szkole projektowania) w ramach unijnego planu naprawczego o wartości 670 miliardów euro.

Przemawiając w orędziu o stanie Unii skierowanym do Parlamentu Europejskiego, Von der Leyen nakreśliła swój plan stworzenia „nowego europejskiego Bauhausu”, aby zapoczątkować kulturalny i zrównoważony ruch w Unii Europejskiej. – Stworzymy nowy europejski Bauhaus. Przestrzeń współtworzenia, w której razem pracują architekci, artyści, studenci, inżynierowie, projektanci – powiedziała niemiecka polityk.

Europejski Bauhaus, którego nazwa pochodzi od wpływowej niemieckiej szkoły projektowania założonej przez Waltera Gropiusa w 1919 r., będzie częścią planu inwestycyjnego i naprawczego NextGenerationEU o wartości 672,5 miliarda euro, wprowadzonego po pandemii koronawirusa.

Von der Leyen wyjaśniła, że plan naprawy Unii będzie się koncentrować zarówno na kulturze, jak i na zrównoważonym rozwoju. – Chcę, aby NextGenerationEU zapoczątkowało europejską falę napraw i uczyniło naszą Unię liderem w gospodarce o obiegu zamkniętym – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej. – Nasz obecny poziom zużycia surowców, energii, wody, żywności i użytkowania gruntów nie jest zrównoważony. Musimy zmienić sposób, w jaki traktujemy przyrodę, jak produkujemy i konsumujemy, żyjemy i pracujemy, odżywiamy się i ogrzewamy, podróżujemy i transportujemy – dodała.

Powiązane artykuły:

Bauhaus wciąż inspiruje

Grop

Poznań | 10 kwietnia 2020

Nowa kolekcja półek autorstwa duetu Pawlak & Stawarski

Szachowy Bauhaus

Szachowy Bauhaus

Warszawa | 30 grudnia 2019

Klasyczna gra w nowym wydaniu. Projekt Kasi Rysiak i Agnieszki Wach

Bauhaus. Nowa szkoła

Nowa szkoła

Dessau | 11 sierpnia 2019

Niemcy hucznie obchodzą stulecie Bauhausu. Przypominamy historię.

Otwarto Muzeum Bauhausu z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły

Monolit

weimar | 23 kwietnia 2019

Otwarto Muzeum Bauhausu z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły.

Ikony designu: Fotel, który łamie konwenanse

Po prostu D4

Lauenförde | 21 marca 2019

Ikony designu. Fotel, który łamie konwenanse.