Projekt wywiad. SAW inauguruje cykl rozmów z architektami wnętrz

Jak poprzez swą pracę chcą oddziaływać na świat? Co jest dla nich ważne w procesie tworzenia? Jakie mają sposoby na dobry projekt? W kim widzą swych mistrzów? I komu powierzyliby zaprojektowanie własnego domu? Na te i wiele innych pytań odpowiadają bohaterowie realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu wywiadów z utalentowanymi i doświadczonymi projektantami. Bohaterką premierowego odcinka jest Magdalena Smolanka.

– Widzowie poznają cele, jakie stawia sobie wykształcony architekt wnętrz oraz trudną drogę, którą należy przejść, aby świadomie i odpowiedzialnie móc kreować przestrzeń dla drugiego człowieka. Dzięki temu będą mogli jeszcze wyraźniej widzieć wartość pracy z profesjonalistami – dodaje Jacek Tryc, członek zarządu Stowarzyszenie Architektów Wnętrz.

„Projekt wywiad” to autorski cykl rozmów z architektami wnętrz. Ponieważ oddaje głos samym twórcom, pozwala wniknąć w ich świat wewnętrzny. Pokazuje sferę wartości, źródła inspiracji czy dążenia zawodowe, czy wspomnienia, marzenia, alternatywne scenariusze życiowe. Wszystko po to, by pomóc odbiorcom lepiej zrozumieć nie tylko podstawowe zadania architekta wnętrz czy zręby jego warsztatu, ale także – w szerszym ujęciu – jego właściwą rolę w kształtowaniu obrazu świata oraz warunków życia ludzi.

– Cieszymy się, że dzięki tym rozmowom odbiorcy poznają bliżej wyróżniające się postaci polskiego kręgu architektury wnętrz. A także, że zyskają pewną wiedzą o tym, jak wymagający i złożony jest to zawód – zauważa Roland Stańczyk, członek zarządu SAW.

Pierwszy sezon projektu obejmie rozmowy z dziesięciorgiem architektów wnętrz reprezentujących różne style twórcze i drogi życiowe. Bohaterką odcinka otwierającego cykl jest Magdalena Smolanka, właścicielka pracowni My Space, projektantka łącząca architekturę, malarstwo, rzeźbę, wzornictwo, a nawet muzykę w spójną kompozycję wnętrza.

– Architekci zmieniają świat na lepsze, a architekci wnętrz ten mniejszy świat udoskonalają i czynią lepszym, ciekawszym, piękniejszym – zauważa w rozmowie projektantka.

Mówi też m.in. o napięciu między wrażliwością, a potrzebą konkretu, o znaczeniu relacji mistrz-uczeń dla rozwoju zawodowego, o wadze szacunku dla przeszłości wśród poszukiwań form nowoczesności oraz o swej niewyczerpanej fascynacji pełnym koloru talentem Partricii Urquioli.

Stowarzyszenie Architektów Wnętrz

SAW zawiązał się w 2018 roku. Wśród założycieli znalazło się 16 wiodących architektów wnętrz. Dziś do organizacji należy ok. 100 osób (tu pełen skład).

– Stworzyliśmy Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, aby było wyjątkową przestrzenią dla wszystkich wykształconych kierunkowo architektów wnętrz, którzy chcą wspólnie z nami budować rangę naszego zawodu i wprowadzić oczekiwane na rynku dobre praktyki w projektowaniu – mówi prezes SAW, Paweł Sokół.

Więcej na: www.saw.org.pl

Stowarzyszenie Architektów Wnętrz zainaugurowało działalność

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kontekst dla sztuki

Kontekst dla sztuki

Gdańsk | 20 listopada 2022

Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska w rozmowie o roli sztuki we wnętrzach