Program stypendialny YES. W poszukiwaniu designu jutra

Pokaż nam czym jest dla Ciebie sztuka – niezależnie od tego, czy projektujesz biżuterię, modę, zajmujesz się tworzeniem sztuki użytkowej, grafiką, performance, a nawet architekturą czy ceramiką. Nie ma ograniczeń. Każdy ma szansę! Z miłości do sztuki i potrzeby wspierania wschodzących talentów, powstał Program Stypendialny YES. Właśnie wystartowała 4. edycja konkursu skierowanego do młodych twórców, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. Jego rolą jest wyłanianie najzdolniejszych oraz podkreślanie wagi indywidualności w projektowaniu.

Dzisiejszy świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek – społecznie, technologicznie, środowiskowo, politycznie i ekonomicznie. Pośród tych zmian, projektanci mają kluczowe zadanie zastanowienia się, jak będzie wyglądała nasza przyszłość i jak odpowiadać na jej potrzeby. Kreowanie designu przekraczającego ramy czasowe jest mocno wpisane w DNA YES, który stawia na autorskie, projektowane kolekcje. Wsparcie kreatywności, innowacji i działalności twórczej, zwłaszcza na początku artystycznej drogi jest ogromnym wyzwaniem. W związku z tym już po raz czwarty YES otwiera nabór do Programu Stypendialnego, adresowanego do studentów i absolwentów uczelni artystycznych.

Być projektantem w tych czasach i projektować tylko ładne rzeczy to za mało. Świat potrzebuje projektantów-tłumaczy kreujących potrzebny i mądry dizajn. Wspólnie z Fundacją Made in Art już po raz kolejny szukamy otwartych umysłów z entuzjazmem podchodzących do projektowania. Chcemy pomagać najzdolniejszym – oni będą współtworzyć przyszłość wzornictwa. Być może także w YES – mówi Magda Dąbrowska projektantka YES, jurorka Programu Stypendialnego.

Główną nagrodą jest całoroczne stypendium w wysokości 1000 złotych miesięcznie. Stypendium będzie wypłacane przez 12 miesięcy (wartość nagrody: 12 tys. zł). Przewidziane są również dwie nagrody pieniężne kolejno dla drugiego (6 tys. zł) i trzeciego miejsca (3 tys. zł) oraz wsparcie promocyjne uczestników. Finaliści pierwszego etapu, będą mogli zaprezentować swoje prace podczas wystawy w ramach Poznań Design Festiwal w Starym Browarze. Na wernisażu, który odbędzie się 8 maja 2020 roku w Poznaniu, poznamy zwycięzców Programu Stypendialnego YES. Wystawa pokonkursowa potrwa do 16.05.2020 i weźmie udział w Nocy Muzeów.

Prace oceniać będą wyjątkowe osobowości ze świata designu. Będzie to architekt Maciej Siuda, którego projekty  wielokrotnie nagradzano na całym świecie, projektant mody Krzysztof Stróżyna oraz projektantki YES: Magda Dąbrowska i Kasia Bukowska. Współorganizatorem konkursu jest Fundacja Made in Art. Formularz aplikacyjny, regulamin oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie: YES.pl/program-stypendialny. Zgłoszenia przyjmowane są do 25.03.2020 roku.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak pachnie marka

Jak pachnie marka

Warszawa | 29 grudnia 2022

Marta Siembab, jedyna w Polsce senselierka, opowiada o swoim unikalnym zawodzie

Energia niezwykłych kobiet

Energia niezwykłych kobiet

Poznań | 28 października 2021

Marka biżuteryjna YES świętuje 40-lecie. Oto historie kobiet, które za nią stoją