Dobry design dla najmłodszych

Jak co roku, w obliczu nadchodzącego Dnia Dziecka, zadajemy sobie pytanie, jakie książki i zabawki nie tylko przyniosą naszym najmłodszym czytelnikom radość, ale też pobudzą ich wyobraźnię. Które oprócz zabawy, będą też edukować, a z czasem staną się cenną pamiątką dla nich samych i dla ich rodziców.

Sprawdź, co znaleźliśmy!

Coś dla starszych

designerskie prezenty dla dzieci

Polskie ikony architektury na własnej półce
www.zupagrafika.com

Wieżowce w kształcie młotka, bloki z wielkiej płyty, latające spodki i betonowe monolity; te konstrukcje, wzniesione na powojennych zgliszczach, ukształtowały polskie miasta na nowo. Niezależne wydawnictwo Zupagrafika zbliża pokolenia, pozwalając snuć opowieści o ikonicznej architekturze podczas składania ich miniaturowych modeli.

Książkę „Brutal Poland: Zbuduj Swój Betonowy PRL” otwierają ilustrowane fotografiami rozdziały opisujące historię i ciekawe fakty związane z powstaniem poszczególnych budynków. Druga część zawiera dziewięć modeli, gotowych do wyjęcia z arkuszy i złożenia według prostych instrukcji; potrzebny Ci będzie tylko klej. Brzmi ekstra!

designerskie prezenty dla dzieci

Nowe szaty króla
www.a00.pl

Historia szachów sięga VI wieku, można by więc pomyśleć, że w temacie designu zarówno samej planszy jak i figur zostało już wszystko powiedziane. Gra jednak nieustannie inspiruje, a efektem są coraz ciekawsze interpretacje klasyki. Zaprojektowany przez Kasię Rysiak i Agnieszkę Wach zestaw szachowy powstał z potrzeby powrotu do zrównoważonego wytwarzania i nadania wyższej jakości przedmiotom, którymi się otaczamy. Każdy z zestawów jest wykonywany ręcznie, przez lokalnych rzemieślników, z użyciem tradycyjnych technik stolarskich, sitodruku i wysokiej jakości materiałów. Kształt każdej figury jest z kolei wynikiem studium jej ruchu w grze, a wykonane są z dwóch gatunków drewna – czarnego dębu i buku.

Zmiana perspektywy
www.swps.pl

Z jednej strony świat architektury można nazwać „domeną mężczyzn”, ponieważ to oni zasłynęli najgłośniejszymi dziełami. Z drugiej, zaciekawienie budzi fakt, że to kobiety są częściej absolwentkami wydziałów architektury. Jednak po ukończeniu studiów są mniej zaangażowane zawodowo niż ich koledzy. Dlaczego tak się dzieje? Co na to wpływa? Co musi zrobić kobieta, aby osiągnąć w tej branży sukces? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w książce Zmiana perspektywy. Historie polskich architektek, której autorkami są Maria Jeleńska – absolwentka School of Form oraz jej mama Magdalena Jeleńska – architektka.

prezenty dla dzieci

Architektoniczna Wieża Babel
www.centrumarchitektury.org

Kolejny komiks nakładem Centrum Architektury to fabularyzowana historia pracowników budowy apartamentowca w indyjskim mieście Bangalore. Autor scenariusza i rysunków Simon Lamouret oraz tłumaczka spędzili na budowie apartamentowca wiele miesięcy. Przebywali tam całymi dniami, powoli nawiązując kontakt z pracownikami. Gdy wreszcie zniknęły bariery, pojawił się element zaufania, a nawet przyjaźni. Robotnicy powierzyli artyście swoje historie. Na ich podstawie Lamouret stworzył postaci bohaterów i napisał na półfikcyjne dialogi.

Coś dla młodszych

prezenty dla dzieci

Z wizytą w lesie, z wizytą w wodzie
www.kasiawalentynowicz.com

Zaprojektowane przez Kasię Walentynowicz dwa zestawy gier memory poświęcono są gatunkom zwierząt, roślin i grzybów będących pod ochroną w Polsce – zamieszkujących lasy i środowiska wodne. Gry mają przede wszystkim zwiększyć świadomość ekologiczną dzieci, ale nie do podważenia są ich walory rozrywkowe i estetyczne. Pudełka i karty wydrukowano na ekologicznym papierze typu kraft a usztywnienia pudełek wykonano z odpadów papieru. W pudełku, oprócz zestawu kart znajduje się również składany miniplakat edukacyjny do kolorowania. Projekt obu gier został wyróżniony m.in. w tegorocznej edycji plebiscytu Must Have w ramach Łódź Design Festiwalu.

designerskie prezenty dla dzieci

Podręcznik po świecie emocji – dla dzieci i dla rodziców
www.wspieram.to/ochbuu

Żyjemy w czasach pełnych wyzwań. Dzieci doświadczają i odbierają wiele niepokojących informacji i bodźców (strachu rodziców, nieplanowanych zmian, izolacji od rówieśników, hałasu estetycznego). Twórczynie „Och Buu – na tropie uczuć” – Alicja Jakimów i Kasia Zolich, same będąc mamami postanowiły dać im narzędzia, aby mogły sobie z nimi radzić. Książka oraz prosta gra karciana wspierają dzieci i rodziców w nauce nazywania emocji, analizowania ich i komunikowania. Wszystko to zaś w przepięknej szacie graficznej.

Luksus prosto z polskiego lasu
www.woodenstory.pl

Marka Wooden Story już niejednokrotnie zachwycała prostotą i naturalnością swoich projektów. Prężny rozwój poskutkował prawdziwie luksusową współpracą. Pochodząca z Beskidów rodzinna firma i Saint Laurent Rive Droite wspólnie wymyśliły zestaw konstrukcyjny z drewna i mosiądzu. Anthony Vaccarello zaprojektował to pudełko wypełnione drewnianymi i metalowymi klockami, aby uzyskać wyjątkowy i minimalistyczny wygląd. Produkowane w niewielkich ilościach drewniane puzzle to ozdoba, która stanie się cenną pozycją kolekcjonerską.

designerskie prezenty dla dzieci

Bavvic, klocki w służbie rozwoju
www.bavvic.com

Wielofunkcyjne, sensoryczne, klocki konstrukcyjne pomagają zaangażować dzieci w kulturę uczenia się poprzez kreatywne, praktyczne podejście. Modułowe drewniane bryły połączone z sensorycznymi złączami silikonowymi pomagają rozwijać zainteresowanie edukacją, dzięki geometrycznym kształtom i abstrakcyjnej formie. Bavvic sprawdzi się w treningu motorycznym i ćwiczeniach koordynacji ręka-oko. Zabawki umożliwiają również skupienie się na rozwoju koncentracji i współpracy oraz wzmacnianiu zdolności społecznych. Projekt w 2022 roku został wyróżniony nagrodą Red Dot Award.

prezenty dla dzieci

Przygoda zamknięta w Puzzlach
www.zapuzzlowani.pl

Patrząc na obraz, często wyobrażamy sobie to, czego nie widać: pomiędzy drzewami doszukujemy się wyłaniających zza konarów zwierząt, szczyt górski aż prosi się o szusującego nań narciarza, a szlak ciągnący się wzdłuż doliny sprawia, że mimowolnie szukamy najpiękniejszego miejsca na obóz. To właśnie siła elementów specjalnych – unikalnych dla każdego wzoru skojarzeń, przekutych w materialną, drewnianą formę. W przypadku puzzli od Zapuzzlowanych z niepozornie wyglądającego obrazu wyłaniają się zupełnie nowe, przestrzenne historie. Od zwykłego puzzla po cały obrazek, każdy element ma znaczenie i pozwala poczuć się prawdziwym odkrywcą. I to niezależnie od wieku!

Pantera Adela i Ekoferajna
www.wydawnictwo-widnokrag.pl

Historie Pantery Adeli to kolejna propozycja, która wyszła spod ręki Kasi Walentynowicz – tym razem we współpracy z Pawłem Majką i Beatą Danowską. Adela i jej przyjaciele podsuwają sobie pomysły, jak w prosty i przyjemny sposób dbać o planetę. Można np. rysować po obu stronach kartki, nosić fajne łaty na dziurach w spodniach albo wymieniać się zabawkami z koleżankami i kolegami! Można też pomóc przedmiotom: wyleczyć kran z kataru, dać się zdrzemnąć żarówce pod naszą nieobecność lub pozwolić przeczytanej książce przeżyć przygodę w innym domu. Książka w przystępny sposób wyjaśnia, co tak naprawdę jest istotą ekologicznego stylu życia i zachęca dzieci do praktykowania go na co dzień. Dzięki grubym stronom z kartonu jest wytrzymała, by w odpowiednim momencie móc ją przekazać kolejnym czytelnikom, jak radzi na końcu książki jedna z bohaterek.  

Książka otrzymała nominację do nagrody w kategorii „Projektowanie przyjazne środowisku” w konkursie Projekt Roku 2020/21 organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, a także jest laureatką tegorocznej edycji nagrody Must Have.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak wyglądałby świat, gdyby projektowaniem architektonicznym zajmowały się dzieci?

Czas na młodych!

Warszawa | 12 października 2020

Jak wyglądałby świat gdyby projektowaniem zajmowały się dzieci?

Mobilne meble dla dzieci

Rafa–Kids

Rotterdam | 25 listopada 2016

Mobilne meble dla dzieci.

Brzozowy nastrój [zdjęcia]

Brzozowy nastrój

Dąbrówka | 23 lipca 2016

NUKI to młoda firma rodzina skupiona wokół magicznego świata dzieci.