Poznaliśmy zwycięzców konkursu make me! 2021

W tegorocznej, 12. edycji konkursu make me! do laureatów trafiły nagrody o łącznej wartości 70 000 zł! Najważniejszym celem konkursu jest prognozowanie nadciągających trendów, odważnych idei oraz wsparcie młodych projektantów.

Od 2008 roku na organizowany przez Łódź Design Festival konkurs dla młodych projektantów make me! nadsyłane są prace zdolnych twórców z całego świata. Podczas 12. dotychczasowych edycji na konkurs przesłano niemal 2000 zgłoszeń, spośród których wyłoniono 235 obiektów zaprezentowanych na finałowych wystawach.

Tegoroczne jury w składzie: Maja Ganszyniec, Boaz Katz, Joanna Jo Jurga, Maurizio Burrato, Jerzy Porębski oraz Michał Piernikowski, spośród przesłanych zgłoszeń wybrało 26 finałowych projektów, które od 14 maja można zobaczyć na wystawie konkursowej w ramach 15. Łódź Design Festival na OFF Piotrkowskiej.

Dzięki wsparciu marki Ceramika Paradyż do zdobywców pierwszych trzech miejsc trafiły nagrody finansowe make me! Paradyż Awards o łącznej wartości 60 000 zł. Wyróżnienie, nagrodę make me! Interprint Award w wysokości 10 000 zł przekazał jej sponsor, firma Interprint Polska.

Zwycięzcy w plebiscycie make me! 2021

Daria Wypiór – Pokaż, gdzie masz nos, ucho, srom – I miejsce

„Pokaż Grzesiu, gdzie masz oko, gdzie masz ucho, a gdzie nos’’? to popularna zabawa z dzieckiem, dzięki której uczy się ono nazw podstawowych części ciała. Niestety pomijane są w niej części intymne, a poznawanie ich dopiero w przyszłości wprowadza dziecko w dezinformację, stanowiąc dla niego temat tabu. Z tej potrzeby wynikł projekt ,,Pokaż, gdzie masz nos, ucho, srom”, który ma na celu stworzenie pomocy dydaktycznej przeznaczonej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Projekt składa się z modeli narządów płciowych łączonych za pomocą magnesów neodymowych, instrukcji obsługi oraz opakowania. Jednym z podstawowych założeń jest uproszczenie kształtu narządów tak, by był czytelny, ale pozbawiony wulgarności. 

Daria Wypiór – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Łodzi. W projektowaniu kieruje się przede wszystkim empatią i wrażliwością. Rozważa projekty w szerszym kontekście, dbając nie tylko o potrzeby, ale również emocje użytkowników. Podejmuje wszechstronne tematy projektowe, dlatego w jej portfolio znajdziemy produkty przemysłowe, biżuterię, a także projekty dotyczące architektury statków.

Natalia Gajo, Zuzanna Walkiewicz – Opniaki – leśny plac zabaw – II miejsce

Opniaki to wielofunkcyjne elementy do zabawy wśród drzew. Projekt powstał z myślą o grupie dziesięciorga dzieci i jednego wychowawcy, czerpiąc z nurtów outdoor education i tradycji projektowania alternatywnych placów zabaw. Dzieci same rozwieszają zestaw wedle własnego pomysłu – może on być wykorzystany do wspinania, huśtania, budowy bazy. Jego elementy mogą pełnić różnorodne funkcje, zaś mocowanie poszczególnych części do pni drzew jest konieczne do zabawy, przez co zestaw staje się pretekstem do wyjścia do lasu. Opniaki zachęcają do interakcji z przyrodą, oswajają dzieci z lasem i uczą szacunku do niego. Obiekty są lekkie, wytrzymałe i łatwe w transporcie. Wykonane są z wodoodpornych, poliestrowych tkanin i taśm. Pomysł był konsultowany z edukatorami z Centrum Edukacji Leśnej, nauczycielami i ekspertem od bezpieczeństwa na placach zabaw, a także przetestowany z kilkoma grupami dzieci w wieku 6–12 lat.

Natalia Gajo – świeżo upieczona absolwentka Wydziału Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała również w Akademie der Bildenden Künste w Stuttgarcie. Zajmuje się projektowaniem produktów i komunikacji wizualnej. Bycie projektantką to dla niej świetna okazja do zdobywania wiedzy z różnorodnych dziedzin. W swojej pracy lubi odkrywać, jakie emocje i myśli może wzbudzić przedmiot. Uważa, że empatia jest kluczem do projektowania, które może zmieniać świat. W pracy projektowej bardzo ceni sobie działanie zespołowe i sytuacje, w których spotyka się wiele dyscyplin. Lubi podróżować i podejmować nowe wyzwania.

Zuzanna Walkiewicz – przed rozpoczęciem studiów na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP studiowała etnologię i antropologię kulturową. Stara się połączyć warsztat etnografki i kreatywnie wykorzystać podejście badaczki społecznej. Interesuje ją rzemiosło i projektowanie skupione na odnawialnych materiałach. Najbardziej lubi uczestniczyć w procesie projektowym i móc wszystko sprawdzać namacalnie, testować kolejne prototypy i wykonywać je własnoręcznie.

Marlena Norowska – Obwara – urny ceramiczne III miejsce

Projekt jest eksploracją wypału ceramicznego obwara, techniki polegającej na zanurzeniu naczynia, wyjętego prosto z pieca, w sfermentowanym roztworze. Obwara, często nazywana także baltic raku, ma swoje korzenie w Europie Wschodniej XII wieku, stosowana była głównie przez ludy bałtyckie (tereny dzisiejszej Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi oraz części Rosji i Polski). W ramach projektu autorka samodzielnie zbudowała również tzw. piec do raku, który pozwolił jej przeprowadzić wiele prób materiałowych. Na końcowy efekt wizualny obwary składa się wiele zmiennych,  dzięki czemu powstają niepowtarzalne wzory, nadające urnom wyjątkowego charakteru. W ramach projektu zaprezentowano dwa prototypy, jeden skierowany dla ludzi a drugi dla zwierząt.

Marlena Norowska urodzona 1996 roku. Absolwentka Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2020) i obecna studentka Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uczestniczka wymiany w National College of Art and Design w Dublinie (2019). Wyróżniona podczas Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2020. Laureatka Graduation Projects 2020. Odbyła roczne praktyki w August Design Studio w Warszawie. Interesuje się informacją wizualną, doświadczeniem i emocjami. W projektowaniu ceni sobie bezpośredni kontakt z materiałem.

Zofia Hernas – Malu – dziecięcy holter EKG, wyróżnienie Interprint

Celem powstania Malu, dziecięcego holtera EKG, było stworzenie produktu dostosowanego do potrzeb małych pacjentów oraz poprawa komfortu podczas badania. Wiele dzieci od najmłodszych lat przechodzi monitorowanie holterem EKG, jednak dotąd nie stworzono urządzenia dedykowanego małym pacjentom. Na podstawie konsultacji z kardiologami dziecięcymi, rodzicami dzieci z wadami serca oraz specjalistami od technologii medycznych powstał projekt Malu, który stanowi innowacyjne rozwiązanie na rynku sprzętów medycznych. Produkt składa się z kamizelki utrzymującej holter na klatce piersiowej oraz rejestratora dostosowanego kształtem do dzieci. Kamizelka posiada część centralną wykonaną z silikonu medycznego i doczepiane do niej regulowane, tekstylne szelki. Część środkowa odpowiada za stabilizację i schowanie nadmiaru kabli oraz posiada miejsce na rejestrator. Regulowane szelki umożliwiają dostosowanie produktu do różnych grup wiekowych odbiorców. Rejestrator ma obły, trójkątny kształt, z jednym przyciskiem włączania/wyłączania, na każdym rogu urządzenia umieszczone są diody, które informują użytkownika o końcu badania, problemach z elektrodą, naładowaniu i rozładowaniu baterii.

Zofia Hernas urodzona 21.09.1998 roku w Tarnowskich Górach. Absolwentka studiów pierwszego stopnia na kierunku wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom licencjacki realizowała w Pracowni Projektowania Produktu. Swoje umiejętności doskonaliła w Pracowni Projektowania Produktu, Projektowania Ergonomicznego oraz Pracowni Ceramiki. W swoich projektach skupia się na dokładnym zdefiniowaniu potrzeb użytkownika oraz na empatycznym podejściu do odbiorcy produktu. Uważa, że dobrze zaprojektowana forma, wpływa pozytywnie na komfort fizyczny i psychiczny użytkowników.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: