Łódź Design Festival 2023. Przyszłość lepiej zaprojektować niż przepowiadać

W czasach kryzysu gorączkowe uciekanie myślami w przyszłość jest szczególnie pociągające. Łódź Design Festival 2023 stawia pytania o procesy myślowe, projektowe oraz o nawigowanie konfliktów w czasach płynnej i niepewnej teraźniejszości. 

A może przyszłość już tu jest, tylko trudno nam to dziś w pełni ocenić? Niezależnie: czas zakasać rękawy, bo najlepsza przyszłość to taka, którą sami zaprojektujemy!

Łódź Design Festival po raz 17. odbędzie się w poprzemysłowej przestrzeni Łodzi, zmieniając miasto w miejsce tętniące międzynarodowym designem. Pomiędzy 18 a 28 maja w Fabryce Sztuki odbędą się wystawy, wykłady, warsztaty oraz porywające rozmowy, w których udział wezmą uznani polscy projektanci, architekci i teoretycy designu. Motyw tegorocznej edycji to „Future Perfect”.

– Nie ma chyba nikogo, kto nie zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać przyszłość. Żyjemy w czasie pełnym niepewności, a jednocześnie coraz to nowszych możliwości. – tłumaczy Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

– Liczymy, że postęp w zakresie nowych technologii pomoże nam znaleźć odpowiedzi na palące problemy współczesności, jak choćby kryzys klimatyczny i – często powiązane z nim – konflikty społeczne. Podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival będziemy zastanawiać się nad różnymi scenariuszami, nie tylko tymi ze scenografią przypominającą dystopijne filmy science-fiction. Przyszłości przyjrzymy się z najróżniejszych perspektyw, zarówno w skali makro, jak i mikro – szczególnie na poziomie naszych miast. Chcemy przekonać się, czy zamiast tylko przepowiadać przyszłość, możemy ją wspólnie zaprojektować – podsumowuje Piernikowski.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Łódź Design Festival 2023. Nowe perspektywy projektowe

Razem z Łódź Design Festival powracają też jego stałe i cieszące się niezmienną popularnością elementy – plebiscyt must have i międzynarodowy konkurs make me!.

Must have, to przegląd najlepszego polskiego designu, przyznawany corocznie znak jakości dla producentów i projektantów, a tym samym najbardziej medialne wydarzenie w krajowym designie. To także niezależna, prestiżowa rekomendacja dla konsumentów.

Wszystkie wyróżnione w danym roku produkty prezentowane są podczas wystawy finałowej towarzyszącej Łódź Design Festival. Ekspozycja jest tradycyjnie panoramą współczesnej polskiej sztuki projektowej.

Prekursorskie, wychodzące w przyszłość pomysły, nowe perspektywy projektowe oraz eksperymenty formalne i technologiczne – to synonimy make me!, międzynarodowego konkursu zorganizowanego z myślą o wschodzących projektantach. Na konkurs zgłoszono w tym roku 171 prac, z których jury wybrało 25 projektów o najwyższym poziomie estetycznym, funkcjonalnym i artystycznym. Wyróżniono wrażliwość społeczną i wychodzenie naprzeciw palącym problemom. Zwycięzców make me! 2023 poznamy już 18 maja o godz. 18.00 podczas gali otwierającej tegoroczną edycję Łódź Design Festival, a wszystkie prace finałowe będzie można zobaczyć na wystawie „Laboratorium Innowacji”.

Finaliści make me! 2023 odpowiadają na wyzwania współczesności

Łódź Design Festival 2023. Ekspozycje, których nie można przegapić

Wielowątkowy i niejednoznaczny obraz naszej przyszłości wymaga sprawnego przełączania się między różnymi perspektywami. Wspólnym mianownikiem konstruktywnego myślenia jest nasza teraźniejszość, a także przeszłość. To właśnie tych obszarów dotyczyć będą poszczególne wystawy prezentowane podczas Łódź Design Festival 2023.

Przeglądem, który zabierze w sentymentalną wyprawę po przeszłości, będzie wystawa „Kolekcje” kuratorowana przez Aleksandrę Koperdę.

Pokaże ona prywatne kolekcje osobistych przedmiotów 15 różnych osób – rzeczy będące nośnikami wspomnień, zarówno mające obiektywną wartość materialną designerskie przedmioty, jak i te kryjące wartość jedynie emocjonalną. Wśród prezentowanych kolekcjonerów znaleźli się m.in. reportażysta Mariusz Szczygieł czy artyści tacy jak Maurycy Gomulicki i Mirella von Chrupek.

O przyszłości, a także o designie jako impulsie stymulującym zmiany teraźniejszości opowiedzą wystawy „Człowiek Plus” – propozycja spojrzenia jak nowe technologie poszerzają nasze biologiczne możliwości – czy „Dobre Innowacje” oraz „Design – barometr zmian społecznych” o projektowaniu społecznie odpowiedzialnym i realnej zmianie, jaką niosą współcześnie projektanci. Nad przyszłością organizatorzy zastanowią się także w kontekście miast, w których żyjemy. Wyobrażenia miast idealnych oraz ich odbicie w praktyce przedstawi wystawa „Futuropolis”.

Łódź Design Festival 2023. Archiblok. Poznaj prelegentów

Archiblok to kolejny ze stałych i wyczekiwanych elementów programowych Łódź Design Festival. Tradycyjnie jego tematem będą aktualne zagadnienia związane z architekturą i miastem. Tym razem organizatorzy postarają się spojrzeć na nie z przez pryzmat przyszłości, jako na wyzwanie i zadanie dla nas, współczesnych.

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku gospodarzem wydarzenia będzie znany reportażysta, felietonista i fotograf, Filip Springer.

Wśród jego gości – prelegentów i prelegentek Archibloku – znaleźli się reprezentanci różnych dziedzin i perspektyw w zakresie architektury: pisarka i antropolożka kultury Olga Drenda, historyczka architektury Aleksandra Kędziorek, architekt i znawca nowych technologii Adrian Krężlik, pisarz i krytyk architektury Grzegorz Piątek oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch. 28 maja, ostatniego dnia ŁDF 2023, wygłoszą oni swoje prezentacje:

– Aleksandra Kędziorek: Future Anterior. O miejskim kuratorstwie, uczeniu się z przeszłości i projektowaniu zmiany
– Agata Twardoch: Miasta, jakie znamy, tworzyli mężczyźni dla mężczyzn. Jakie miasta zaprojektują kobiety?
– Olga Drenda: Dobry bałagan
– Grzegorz Piątek: Emily w Paryżu Północy – idealni ludzie w nieidealnych miastach
– Adrian Krężlik: Metabolizm miasta. Obieg energii, dwutlenku węgla i innych materii

Tradycyjnie czas po wykładach będzie okazja do emocjonalnych dyskusji między prelegentami oraz prelegentami a publicznością. Filip Springer tak przekonuje do włączenia się do rozmowy o polskich miastach:

– A co to za smutne miny, noski na kwintę, chmurne spojrzenia? Dojechało was? No tak, jeden kryzys zjadł drugi, ten drugi się jeszcze nie rozpędził, a przyszedł trzeci. Ile to teraz wynosi ta nasza inflacja? Ale, ale! Spójrzcie na to z tej strony: oto nastał decydujący moment, najważniejsza chwila, ten czas, kairos. I właśnie teraz to się decyduje. TO – czyli przyszłość. Ona będzie – chcecie tego czy nie. Może być lepsza albo gorsza. I to jest ta dobra wiadomość – jeszcze przez chwilę mamy na to wpływ. Możemy wybrać. Tę przyszłość trzeba wymyślić, a potem zaprojektować. […] W końcu trzeba coś NAPRAWDĘ zaprojektować. I szukać tym projektowaniem nadziei. Czy może być coś bardziej emocjonującego? – pyta retorycznie Springer. 

Mimo atmosfery kryzysu organizatorzy zapowiadają, że na tegorocznym Archibloku oraz podczas całego festiwalu zakazane jest ponuractwo, za pesymizm dostaje się bana, a marazm należy zostawić przed drzwiami do sali projekcyjnej. Hasło „Future Perfect” zobowiązuje.

Więcej informacji o Łódź Design Festival 2023, szczegółowy program oraz terminy: tutaj

Informacje praktyczne: tutaj

Opis wystaw i wydarzeń: tutaj

Harmonogram: tutaj

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Powidoki

Powidoki

Łódź | 20 stycznia 2023

Esencja spokoju i elegancji we włoskim stylu. Oto łódzkie mieszkanie proj. 3XEL