Łódź Design Festival 2023. Przyszłość lepiej zaprojektować niż przepowiadać

W czasach kryzysu gorączkowe uciekanie myślami w przyszłość jest szczególnie pociągające. Łódź Design Festival 2023 stawia pytania o procesy myślowe, projektowe oraz o nawigowanie konfliktów w czasach płynnej i niepewnej teraźniejszości. 

A może przyszłość już tu jest, tylko trudno nam to dziś w pełni ocenić? Niezależnie: czas zakasać rękawy, bo najlepsza przyszłość to taka, którą sami zaprojektujemy!

Łódź Design Festival po raz 17. odbędzie się w poprzemysłowej przestrzeni Łodzi, zmieniając miasto w miejsce tętniące międzynarodowym designem. Pomiędzy 18 a 28 maja w Fabryce Sztuki odbędą się wystawy, wykłady, warsztaty oraz porywające rozmowy, w których udział wezmą uznani polscy projektanci, architekci i teoretycy designu. Motyw tegorocznej edycji to „Future Perfect”.

– Nie ma chyba nikogo, kto nie zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać przyszłość. Żyjemy w czasie pełnym niepewności, a jednocześnie coraz to nowszych możliwości. – tłumaczy Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

– Liczymy, że postęp w zakresie nowych technologii pomoże nam znaleźć odpowiedzi na palące problemy współczesności, jak choćby kryzys klimatyczny i – często powiązane z nim – konflikty społeczne. Podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival będziemy zastanawiać się nad różnymi scenariuszami, nie tylko tymi ze scenografią przypominającą dystopijne filmy science-fiction. Przyszłości przyjrzymy się z najróżniejszych perspektyw, zarówno w skali makro, jak i mikro – szczególnie na poziomie naszych miast. Chcemy przekonać się, czy zamiast tylko przepowiadać przyszłość, możemy ją wspólnie zaprojektować – podsumowuje Piernikowski.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Łódź Design Festival 2023. Nowe perspektywy projektowe

Razem z Łódź Design Festival powracają też jego stałe i cieszące się niezmienną popularnością elementy – plebiscyt must have i międzynarodowy konkurs make me!.

Must have, to przegląd najlepszego polskiego designu, przyznawany corocznie znak jakości dla producentów i projektantów, a tym samym najbardziej medialne wydarzenie w krajowym designie. To także niezależna, prestiżowa rekomendacja dla konsumentów.

Wszystkie wyróżnione w danym roku produkty prezentowane są podczas wystawy finałowej towarzyszącej Łódź Design Festival. Ekspozycja jest tradycyjnie panoramą współczesnej polskiej sztuki projektowej.

Prekursorskie, wychodzące w przyszłość pomysły, nowe perspektywy projektowe oraz eksperymenty formalne i technologiczne – to synonimy make me!, międzynarodowego konkursu zorganizowanego z myślą o wschodzących projektantach. Na konkurs zgłoszono w tym roku 171 prac, z których jury wybrało 25 projektów o najwyższym poziomie estetycznym, funkcjonalnym i artystycznym. Wyróżniono wrażliwość społeczną i wychodzenie naprzeciw palącym problemom. Zwycięzców make me! 2023 poznamy już 18 maja o godz. 18.00 podczas gali otwierającej tegoroczną edycję Łódź Design Festival, a wszystkie prace finałowe będzie można zobaczyć na wystawie „Laboratorium Innowacji”.

Finaliści make me! 2023 odpowiadają na wyzwania współczesności

Łódź Design Festival 2023. Ekspozycje, których nie można przegapić

Wielowątkowy i niejednoznaczny obraz naszej przyszłości wymaga sprawnego przełączania się między różnymi perspektywami. Wspólnym mianownikiem konstruktywnego myślenia jest nasza teraźniejszość, a także przeszłość. To właśnie tych obszarów dotyczyć będą poszczególne wystawy prezentowane podczas Łódź Design Festival 2023.

Przeglądem, który zabierze w sentymentalną wyprawę po przeszłości, będzie wystawa „Kolekcje” kuratorowana przez Aleksandrę Koperdę.

Pokaże ona prywatne kolekcje osobistych przedmiotów 15 różnych osób – rzeczy będące nośnikami wspomnień, zarówno mające obiektywną wartość materialną designerskie przedmioty, jak i te kryjące wartość jedynie emocjonalną. Wśród prezentowanych kolekcjonerów znaleźli się m.in. reportażysta Mariusz Szczygieł czy artyści tacy jak Maurycy Gomulicki i Mirella von Chrupek.

O przyszłości, a także o designie jako impulsie stymulującym zmiany teraźniejszości opowiedzą wystawy „Człowiek Plus” – propozycja spojrzenia jak nowe technologie poszerzają nasze biologiczne możliwości – czy „Dobre Innowacje” oraz „Design – barometr zmian społecznych” o projektowaniu społecznie odpowiedzialnym i realnej zmianie, jaką niosą współcześnie projektanci. Nad przyszłością organizatorzy zastanowią się także w kontekście miast, w których żyjemy. Wyobrażenia miast idealnych oraz ich odbicie w praktyce przedstawi wystawa „Futuropolis”.

Łódź Design Festival 2023. Archiblok. Poznaj prelegentów

Archiblok to kolejny ze stałych i wyczekiwanych elementów programowych Łódź Design Festival. Tradycyjnie jego tematem będą aktualne zagadnienia związane z architekturą i miastem. Tym razem organizatorzy postarają się spojrzeć na nie z przez pryzmat przyszłości, jako na wyzwanie i zadanie dla nas, współczesnych.

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku gospodarzem wydarzenia będzie znany reportażysta, felietonista i fotograf, Filip Springer.

Wśród jego gości – prelegentów i prelegentek Archibloku – znaleźli się reprezentanci różnych dziedzin i perspektyw w zakresie architektury: pisarka i antropolożka kultury Olga Drenda, historyczka architektury Aleksandra Kędziorek, architekt i znawca nowych technologii Adrian Krężlik, pisarz i krytyk architektury Grzegorz Piątek oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch. 28 maja, ostatniego dnia ŁDF 2023, wygłoszą oni swoje prezentacje:

– Aleksandra Kędziorek: Future Anterior. O miejskim kuratorstwie, uczeniu się z przeszłości i projektowaniu zmiany
– Agata Twardoch: Miasta, jakie znamy, tworzyli mężczyźni dla mężczyzn. Jakie miasta zaprojektują kobiety?
– Olga Drenda: Dobry bałagan
– Grzegorz Piątek: Emily w Paryżu Północy – idealni ludzie w nieidealnych miastach
– Adrian Krężlik: Metabolizm miasta. Obieg energii, dwutlenku węgla i innych materii

Tradycyjnie czas po wykładach będzie okazja do emocjonalnych dyskusji między prelegentami oraz prelegentami a publicznością. Filip Springer tak przekonuje do włączenia się do rozmowy o polskich miastach:

– A co to za smutne miny, noski na kwintę, chmurne spojrzenia? Dojechało was? No tak, jeden kryzys zjadł drugi, ten drugi się jeszcze nie rozpędził, a przyszedł trzeci. Ile to teraz wynosi ta nasza inflacja? Ale, ale! Spójrzcie na to z tej strony: oto nastał decydujący moment, najważniejsza chwila, ten czas, kairos. I właśnie teraz to się decyduje. TO – czyli przyszłość. Ona będzie – chcecie tego czy nie. Może być lepsza albo gorsza. I to jest ta dobra wiadomość – jeszcze przez chwilę mamy na to wpływ. Możemy wybrać. Tę przyszłość trzeba wymyślić, a potem zaprojektować. […] W końcu trzeba coś NAPRAWDĘ zaprojektować. I szukać tym projektowaniem nadziei. Czy może być coś bardziej emocjonującego? – pyta retorycznie Springer. 

Mimo atmosfery kryzysu organizatorzy zapowiadają, że na tegorocznym Archibloku oraz podczas całego festiwalu zakazane jest ponuractwo, za pesymizm dostaje się bana, a marazm należy zostawić przed drzwiami do sali projekcyjnej. Hasło „Future Perfect” zobowiązuje.

Więcej informacji o Łódź Design Festival 2023, szczegółowy program oraz terminy: tutaj

Informacje praktyczne: tutaj

Opis wystaw i wydarzeń: tutaj

Harmonogram: tutaj

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: