Powrót do wiejskich źródeł

Siwaki, czyli zestaw naczyń ceramicznych to wspólny projekt: Olgi Milczyńskiej, Antoniny Kiliś, Magdaleny Mojsiejuk oraz Iriny Grishiny.

Siwaki to naczynia ceramiczne, wykonane na kole garncarskim, a następnie wypalone w tradycyjnym piecu opalanym drewnem. Dzięki temu mają charakterystyczną ciemnoszarą barwę i są jednocześnie odporne na wysoką temperaturę.

Siwaki 10/960 są efektem projektu, którego założeniem było ożywienie tradycji garncarskiej w Medyni Głogowskiej. Uczestniczyli w nim związani z garncarstwem mieszkańcy Medyni oraz projektantka Olga Milczyńska i studentki poznańskiej School of Form. Medynia Głogowska to ośrodek wiejskiego garncarstwa istniejący od XIX wieku, który w czasach Cepelii był jednym z prężniej działających w Polsce. Jednak obecnie w okolicy pracuje zaledwie trzech garncarzy, wykonujących głównie przedmioty o charakterze pamiątkarskim. Uczestnicy projektu postanowili zredefiniować tradycyjne formy i wykorzystując znaną dawnym garncarzom wiejskim technikę siwienia stworzyli współczesne, funkcjonale naczynia.

Przedsięwzięcie wpisuje się w nurt projektowania zrównoważonego i jest osadzone w lokalnym krajobrazie. Więcej na: www.augustaugust.pl, www.cargocollective.com

Powiązane artykuły:

Siup Studio. Ceramika jak z bajki

Siup Studio

Poznań | 13 października 2020

Rzeźby z niebanalnym charakterem

HOME LAB, czyli małe laboratorium kuchenne Marka Cecuły

HOME LAB

Kielce | 3 kwietnia 2020

Przepis na domowe laboratorium we własnej kuchni

Uczta dla współczesnego Lukullusa

Uczta

Paryż | 6 września 2017

Stół zastawiony porcelaną Sucession to prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów.