Poruszający film „Można panikować” na temat zmian klimatycznych w Polsce już dostępny w otwartym kanale

Poruszający film „Można panikować” na temat zmian klimatycznych w Polsce jest od 1 czerwca dostępny w otwartym kanale na YouTube. Najnowszy film Jonathana Ramseya, amerykańskiego autora filmów dokumentalnych z Warszawy, twórcy m.in. „Smog Wars” i „Living with Warsaw” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzającymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu. Szymon, który przez całe życie zawodowe edukuje innych, jest ukazany w momencie kiedy musi poradzić sobie z osobistą tragedią, która skłania go do oceny dokonań życia. „Czy w ogóle jest sens myśleć o życiu dłużej niż w perspektywie kilkudziesięciu lat?” – pyta w filmie główny bohater. W Polsce, gdzie brakuje edukacji na temat zmian klimatycznych, prof. Szymon Malinowski realizuje własną misję – ostrzega przed zbliżającą się katastrofą klimatyczną, której nadejście spędza mu sen z powiek.

Pewnego dnia, Jonathan L. Ramsey, amerykański autor filmów dokumentalnych mieszkający w Warszawie, zobaczył w telewizji prof. Malinowskiego, który wypowiadał się o zmianach klimatycznych. Profesor zainspirował Jonathana do zrealizowania filmu, który stał się opowiadaniem o niedawnej przeszłości, teraźniejszości i najbliższej przyszłości Polski z perspektywy konkretnego człowieka – naukowca, profesora fizyki zajmującego się klimatem.

Ramsey United to jednoosobowa firma produkcyjna, która powstała w 2015 roku w Warszawie. Założycielem jest Amerykanin mieszkający w Polsce od 2010 r. Jonathan L. Ramsey pochodzi z Chicago i nigdy wcześniej nie kręcił filmów. Firma zajmuje się produkcją niezależnych, osobistych dokumentów dotykających istotnych kwestii społecznych, takich jak środowisko naturalne, altruizm, poczucie wyobcowania.

Ramsey United wyprodukowało dotychczas trzy dokumenty: „Żyjąc z Warszawą”, „Mój własny Brexit” oraz „Smog Wars”. Każdy z nich został sfinansowany niezależnie, dzięki zbiórkom publicznym i inwestycji środków własnych. Pomimo ograniczeń budżetowych, każdy wyprodukowany film był pokazywany na festiwalach filmowych, a prawa do ich emisji zostały zakupione przez polskie stacje telewizyjne.

„Można panikować”, najnowszy film Ramsey United, to do tej pory największa produkcja firmy. Cele pozostają jednak niezmienne: przekazywanie wartości edukacyjnych i artystycznych.

Produkcja i reżyseria: Jonathan L. Ramsey
Scenariusz: Szymon Malinowski oraz Jonathan L. Ramsey
Zdjęcia: Jerzy Łapiński oraz Wiktor Skierski
Zdjęcia z drona oraz grafika: Radosław Pachowicz
Montaż: Jerzy Łapiński
Muzyka: Marc Dehays
Postprodukcja dźwięku: Maciej Bojarski oraz Jan Walewski
Współpraca: Anna Walewska, Wall Gallery

Film można oglądać za darmo od 1 do 7 czerwca tutaj. Więcej na: www.moznapanikowac.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Luksusowe Domy z Omeną

Luksusowe Domy z Omeną

Warszawa | 12 maja 2024

Filmowa w podróż po wyjątkowych rezydencjach ukrytych w różnych zakątkach Polski

Od retro do futuro

Od retro do futuro

Warszawa | 4 lutego 2023

Oto 10 najbardziej niezwykłych wnętrz w filmach i serialach