Porcelana inaczej w Magazynie Praga

| TWO

6 kwietnia 2012 | Rzeczy

W warszawskim Magazynie Praga trwa wystawa „Porcelana Inaczej”. Najnowsze trendy prezentują światowe gwiazdy współczesnej ceramiki oraz wyróżniający się polscy projektanci. Patronem wystawy jest „Design Alive”.

W warszawskim Magazynie Praga trwa wystawa „Porcelana Inaczej”. Najnowsze trendy prezentują światowe gwiazdy współczesnej ceramiki oraz wyróżniający się polscy projektanci. Patronem wystawy jest „Design Alive”.

Już od 35 lat grupa wybitnych artystów i projektantów z całego świata przyjeżdża do Polski, aby pracować razem w dolnośląskich fabrykach porcelany. Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki „Porcelana Inaczej” stało się platformą, dzięki której artyści-ceramicy – zarówno początkujący jak i doświadczeni, reprezentujący różne kultury (od USA, przez Europę do Daleki Wschód) – mogą się spotkać, poznać i wspólnie pracować, ucząc się od siebie nawzajem i czerpiąc z wzajemnych – często bardzo różnych – doświadczeń.

– Pracujemy razem, mając do dyspozycji tę samą porcelanę, te same piece i możliwości wypalania, te same warunki, ale każdy z nas ma inną wrażliwość, inne pojmowanie materiału, inną z nim relację, inne sposoby rozwiązywania problemów, inne doświadczenia wreszcie. Sympozjum jest dla mnie dowodem, jak wielką, fascynującą siłą sprawczą jest osobowość, indywidualność i dojrzałość twórcza, która sprawia, że z tej samej porcelany czy szamotu, w tych samych piecach, wypalane są tak różne prace – mówi Monika Patuszyńska, która od czterech lat prowadzi sympozjum.

Na wystawie, która podsumowuje wspólne warsztaty, został zaprezentowany wybór prac z lat 2008-2012. W Magazynie Praga znalazły się prace artystów z Polski i innych krajów Europy, z USA, Korei i Japonii. Można zobaczyć ceramikę m.in. Michaela Flynna z Wielkiej Brytanii i Satoru Hoshino z Japonii -niekwestionowanych gwiazd współczesnej ceramiki, obecnych w najważniejszych kolekcjach i muzeach świata; Jeroena Bechtolda z Holandii, projektanta współpracującego z manufakturą porcelany Rosenthal; Bartka Mejora projektującego dla Vista Allegre, Małgorzaty Et Ber Warlikowskiej nominowanej do Paszportu „Polityki” oraz Moniki Patuszyńskiej, Alicji Patanowskiej i Kariny Marusińskiej – projektantek, których prace na co dzień dostępne są w Magazynie Praga.

Wystawa potrwa do 25 kwietnia w Magazynie Praga w Soho Factory przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie.

Wystawę będzie można zobaczyć również w innych miastach Polski oraz zagranicą.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Redefinicja wazonu

Redefinicja wazonu

Warszawa | 7 września 2022

Ceramiczny manifest a może świętokradztwo? Arkadiusz Szwed przełamuje schematy