Porcelana inaczej w Magazynie Praga

| TWO

6 kwietnia 2012 | Rzeczy

W warszawskim Magazynie Praga trwa wystawa “Porcelana Inaczej”. Najnowsze trendy prezentują światowe gwiazdy współczesnej ceramiki oraz wyróżniający się polscy projektanci. Patronem wystawy jest “Design Alive”.

W warszawskim Magazynie Praga trwa wystawa “Porcelana Inaczej”. Najnowsze trendy prezentują światowe gwiazdy współczesnej ceramiki oraz wyróżniający się polscy projektanci. Patronem wystawy jest “Design Alive”.

Już od 35 lat grupa wybitnych artystów i projektantów z całego świata przyjeżdża do Polski, aby pracować razem w dolnośląskich fabrykach porcelany. Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki “Porcelana Inaczej” stało się platformą, dzięki której artyści-ceramicy – zarówno początkujący jak i doświadczeni, reprezentujący różne kultury (od USA, przez Europę do Daleki Wschód) – mogą się spotkać, poznać i wspólnie pracować, ucząc się od siebie nawzajem i czerpiąc z wzajemnych – często bardzo różnych – doświadczeń.

– Pracujemy razem, mając do dyspozycji tę samą porcelanę, te same piece i możliwości wypalania, te same warunki, ale każdy z nas ma inną wrażliwość, inne pojmowanie materiału, inną z nim relację, inne sposoby rozwiązywania problemów, inne doświadczenia wreszcie. Sympozjum jest dla mnie dowodem, jak wielką, fascynującą siłą sprawczą jest osobowość, indywidualność i dojrzałość twórcza, która sprawia, że z tej samej porcelany czy szamotu, w tych samych piecach, wypalane są tak różne prace – mówi Monika Patuszyńska, która od czterech lat prowadzi sympozjum.

Na wystawie, która podsumowuje wspólne warsztaty, został zaprezentowany wybór prac z lat 2008-2012. W Magazynie Praga znalazły się prace artystów z Polski i innych krajów Europy, z USA, Korei i Japonii. Można zobaczyć ceramikę m.in. Michaela Flynna z Wielkiej Brytanii i Satoru Hoshino z Japonii -niekwestionowanych gwiazd współczesnej ceramiki, obecnych w najważniejszych kolekcjach i muzeach świata; Jeroena Bechtolda z Holandii, projektanta współpracującego z manufakturą porcelany Rosenthal; Bartka Mejora projektującego dla Vista Allegre, Małgorzaty Et Ber Warlikowskiej nominowanej do Paszportu “Polityki” oraz Moniki Patuszyńskiej, Alicji Patanowskiej i Kariny Marusińskiej – projektantek, których prace na co dzień dostępne są w Magazynie Praga.

Wystawa potrwa do 25 kwietnia w Magazynie Praga w Soho Factory przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie.

Wystawę będzie można zobaczyć również w innych miastach Polski oraz zagranicą.

Powiązane artykuły:

Polskie wzornictwo docenione na świecie. Cerrad z nagrodami w konkursie A’ Design Award

Cerrad doceniony

Starachowice | 18 maja 2021

Polska marka z dwoma nagrodami w międzynarodowym konkursie A’ Design Award

Siup Studio. Ceramika jak z bajki

Siup Studio

Poznań | 13 października 2020

Rzeźby z niebanalnym charakterem

Uczta dla współczesnego Lukullusa

Uczta

Paryż | 6 września 2017

Stół zastawiony porcelaną Sucession to prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów.