Powstały filmy animowane o historii polskiego designu. Oglądajcie!

Już jest, animowana historia polskiego… designu, wzornictwa, sztuki stosowanej. Powstały kreskówki o designie.

„Ko-lekcje” to nowa platforma edukacyjna z filmami opowiadającymi o polskim wzornictwie. To historia w pigułce, która zainteresuje wszystkich pasjonatów designu: opowiada o postaciach, technologiach i wydarzeniach historycznych, które zaowocowały pięknymi przedmiotami i architekturą z polskim rodowodem.

Wszystko zaczyna się od gruźlicy, która sprawia, że Stanisław Witkiewicz jedzie do Zakopanego, znanego uzdrowiska. To tam widzi po raz pierwszy kolekcję zakopiańskich przedmiotów użytkowych, które inspirują go do stworzenia Stylu Zakopiańskiego, co daje początek Polskiej Sztuce Stosowanej.

W tym samym czasie Polacy będący pod zaborami walczą o swoją tożsamość i odrębność kulturową. I tę walkę wygrywają, o czym świadczy wielki sukces na Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku, gdzie, już niepodlegli, Polacy otrzymują ogromną ilość nagród. Następnie przychodzi czas Globalnego Kryzysu, który zmusza do poszukiwań tańszych rozwiązań – już wtedy „ornament to zbrodnia”, a priorytetami projektowania są funkcjonalność oraz ekonomia produkcji. Nastaje czas awangardy.

Trzeci film serii to opowieść o pływających salonach polskiej kultury – transatlantykach – MS Batorym i MS Piłsudskim. Podróż przerywa im rok 1939 i II Wojna Światowa.

 

Kreskówki o designie stworzyli:

Produkcja: ONTO studio
Scenariusz: Kaja Nosal, Anna Wręga
Konsultacja merytoryczna: Anna Demska
Reżyseria: Bartłomiej Świderski
Ilustracje: Adam Wójcicki
Animacja: Marek Kramarczyk, Tomasz Bar
Lektor: Krzysztof Unrug, Julita Michalak
Udźwiękowienie: Paweł Uszyński, Ucho studio
Tłumaczenie: Caryl Swift

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Od retro do futuro

Od retro do futuro

Warszawa | 4 lutego 2023

Oto 10 najbardziej niezwykłych wnętrz w filmach i serialach