Polka zalała galerię [wideo]

LONDYN | JARDA RUSZCZYC

4 marca 2014 | Sztuka | Wydarzenia |

Biała przestrzeń galerii zatopiona w feerii barw. W Londynie trwa wystawa prac Gracjany Rejmer-Canovas, i jest to zarazem pierwsza ekspozycja artystki w brytyjskiej stolicy.

Artystka do tej realizacji została zaproszona przez Habitat Platform, czyli projekt wspierający i promujący młode talenty. Efekt jej pracy można obecnie oglądać w galerii Habitat Platform przy King’s Road w Londynie. Rejmer-Canovas postanowiła poddać transformacji przestrzeń galerii – dotychczasowa i wszechobecna biel została zastąpiona mnóstwem kolorów, kształtów i kompozycji. W swojej instalacji „Colour Into Liquid Air” Rejmer-Canovas wykorzystała bawełniane płótna, które farbowała naturalnymi barwnikami a następnie nakładała warstwy akrylowej i olejnej farby. W efekcie podłogi i ściany galerii zostały „zalane” obrazami.

Artystka przyznaje, że inspiracją dla instalacji stało się kulturowe  bogactwo Londynu oraz kolory ją otaczające: przestrzeń studia w dzielnicy Southwark, w którym artystka tworzy oraz Hampstead, w której mieszka. Duży wpływ wywarli na artystkę także amerykańscy abstrakcjoniści oraz malarstwo Colour Field.

Instalację tworzy 12 płócien  w różnych kompozycjach, konfiguracjach i rozmiarach. – Habitat jest idealnym miejscem dla Gracjany na jej pierwszą, indywidualną wystawę w Londynie. Dobór materiałów i liczne odniesienia do otaczającej rzeczywistości, zabiorą nas w podróż i pozwolą przypomnieć sobie ciepłe dni i odległe wyprawy. Jestem podekscytowana współpracą z Gracjaną przy tym oryginalnym i inspirującym projekcie – przyznaje Holly Wood, kuratorka wystawy.

Gracjana Rejmer-Canovas ukończyła Slade School of  Fine Art w Londynie. Jej praca malarska, zatytułowana „Yellow Line” (Żółta Linia, 200×180 cm, olej na płótnie), została zakupiona przez brytyjskiego projektanta mody Paula Smitha do jego kolekcji sztuki.

Ekspozycja w Habitat Platform potrwa do 23 marca.

Więcej: www.habitat.co.uk

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Artysta jest argumentem

Artysta jest argumentem

Bielsko-Biała | 13 września 2022

Wystawa poświęcona Andrzejowi Szewczykowi w Galerii Bielskiej BWA