Po przeszło pół wieku meble Janusza Różańskiego w końcu są produkowane

Po krześle H106 projektu Edmunda Homy firma Politura wprowadza na rynek nigdy wcześniej nie produkowany zestaw mebli z R-1378 autorstwa Janusza Różańskiego.

Krzesła i stolik 1378 zaprojektowane przez Janusza Różańskiego w 1962 roku nigdy nie były wytwarzane seryjnie. Na podstawie oryginalnych rysunków i szkiców autora, Politura wdrożyła meble do produkcji w odświeżonej, współczesnej wersji.

R-1378_designalivemag - 5

Fotel został wykonany z pełnego jesionu, wykończony jest wysokiej klasy olejowoskiem, który zabezpiecza drewno i wydobywa jego naturalny, matowy kolor. Siedzisko jest tapicerowane miękką wełnianą tkaniną. Nieduży rozmiar, minimalistyczna bryła oraz kolorystyka stanowią o ponadczasowym charakterze fotela. Stolik to natomiast funkcjonalne uzupełnienie fotela. Został wykonany z jesionu: nogi powstały z pełnego drewna, blat i taca są fornirowane – całość wykończona olejowoskiem. Przesuwana i zdejmowana taca umożliwia wygodne uzyskanie dwóch przestrzeni użytkowych oraz pełni funkcję przenośnego pomocnika.

R-1378_designalivemag - 2

Janusz Rózanski urodził się w 1921 roku w Poznaniu. W roku 1957 ukończył Wydział Architektury Wnętrz w PWSSP w Poznaniu. Już rok później związał się ze Zjednoczeniem Przemysłu Meblarskiego, gdzie awansował na stanowisko kierownika pracowni w Przedsiębiorstwie Projektowo Konstrukcyjnym (PPKPM). W roku 1965 został naczelnikiem pracowni architektonicznej w nowo powstałym Centralnym Ośrodku Rozwoju Meblarstwa (od 1971 OBROM), gdzie kierował grupą poznańskich projektantów. Jego zadaniem było rozwiązywanie problemów mieszkaniowych poprzez wdrażanie do seryjnej produkcji innowacyjnych wzorów, konstrukcji i wykończeń mebli. CORM był wówczas najważniejszą jednostką projektującą meble dla Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego.

R-1378_designalivemag - 1

Janusz Różański był twórcą niezwykle wszechstronnym o bogatym dorobku. Wielokrotny laureat konkursów branżowych, za działalność na rzecz wzornictwa nagrodzony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Przez całe życie związany z Poznaniem, gdzie zmarł w wieku 93 lat.

Więcej na: www.politura-berlin.de

R-1378_designalivemag - 8

R-1378_designalivemag - 7

R-1378_designalivemag - 6

R-1378_designalivemag - 3

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Niezwykła historia krzesła Lotos [wideo]

Piękna historia

Poznań | 14 października 2017

Historia polskiego projektanta, Romualda Ferensa i jego krzesła Lotos [wideo]

Wraca zapomniany kwiat Lotosu

Zapomniany kwiat

Poznań | 19 lutego 2017

Politura rozpoczyna produkcję krzesła Lotos Romualda Ferensa.

Fotel R-360. Ikona w nowej odsłonie

R-360

Berlin | 22 stycznia 2017

Politura wprowadziła do sprzedaży Fotel R-360 z 1959 roku.

Krzesło prof. Homy po pół wieku doczekało się produkcji [zdjęcia]

H106

Kolonia | 25 stycznia 2016

Premiera krzesła H106 autorstwa prof. Edmunda Homy.