Patricia Urquiola: – Biomateriały to nasza przyszłość

– Teraz mamy idealny moment, aby wdrożyć rozwiązania, o których do tej pory jedynie teoretyzowaliśmy. Zastosować multidyscyplinarne podejście do projektowanych obiektów, przestrzeni, a nawet miast! Wykorzystywać do tego biologię, która może wnieść, i wnosi, w projektowanie bardzo dużo, a zwłaszcza przyczynia się do rozwoju nowych materiałów. Biomateriały to nasza przyszłość – mówi światowej sławy projektantka Patricia Urquiola.

Jak pandemia Covid-19 wpłynęła na zmianę sposobu myślenia i korzystania z przestrzeni biurowej, i co zmieni się w najbliższej przyszłości? Na te i inne pytania odpowiada Patricia Urquiola, hiszpańska projektantka i architektka związana m.in. z marką Haworth – amerykańskim gigantem w dziedzinie produkcji mebli biurowych. W Polsce dystrybutorem Haworth jest Hoof. 

Temat zrównoważonego rozwoju i ekologii odgrywa coraz większą rolę w projektowaniu. Wiele rozwiązań debiutuje w przestrzeniach biurowych. Co jest dla Ciebie najciekawsze w tym obszarze i co jeszcze można zmienić, aby wzmocnić ten trend?

Naprawdę wierzę, że inteligentne powierzchnie i tkaniny pomogą nam mocniej zintegrować się z otaczającym nas środowiskiem. Mam tu na myśli, np. bio inteligentne zasłony, które potrafią oczyścić powietrze i sprawić, że przestrzeń, w której funkcjonujemy będzie zdrowsza i bezpieczniejsza. Rola użytych w projektach materiałów jest nie do przecenienia! Staną się coraz ważniejsze dla naszych miejsc pracy nie tylko dlatego, że gwarantują wysokie standardy sanitarne. Będą odgrywać kluczową rolę w ponownym połączeniu i przekształcaniu firm w przyjazną do pracy przestrzeń. Biura będą projektowane tak, by przypominały przytulne domowe przestrzenie.

Widoczny jest trend związany z wielofunkcyjnością mebli – zacierają się granice między domem a biurem, salonem i meblami ogrodowymi. Coraz większe znaczenie ma praca zdalna i hybrydowa. Jak to wpływa na design i funkcjonalność mebli biurowych?

Na pewno będziemy coraz bardziej skłaniać się ku projektom ułatwiającym życie codzienne. Takim, które będą dostosowywały się do różnych potrzeb domowników. Ten trend będzie szczególnie zauważalny w przestrzeniach biurowych. Wyobrażam sobie meble o różnym przeznaczeniu, zaprojektowane z myślą o nieustannie zmieniających się przestrzeniach do pracy.

Przy projektowaniu biur coraz częściej sięga się po wiedzę interdyscyplinarną – choćby z zakresu socjologii i psychologii. Ciekawym i całkiem nowym trendem jest także neuronauka dla architektury. Jakie obszary wokół designu lubisz wykorzystywać w swojej pracy, co jest dla Ciebie najbardziej interesujące?

Teraz mamy idealny moment, aby wdrożyć rozwiązania, o których do tej pory jedynie teoretyzowaliśmy. Zastosować multidyscyplinarne podejście do projektowanych obiektów, przestrzeni, a nawet miast! Wykorzystywać do tego biologię, która może wnieść, i wnosi, w projektowanie bardzo dużo, a zwłaszcza przyczynia się do rozwoju nowych materiałów. Biomateriały to nasza przyszłość.

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na Ciebie osobiście w kontekście Twojej pracy jako projektanta? Co się zmieniło? Czy uważasz, że te zmiany są raczej pozytywne, czy niekoniecznie?

Podobnie jak nasze domy, biura bardzo zmieniły się w ostatnim czasie. Stały się niejednorodnymi przestrzeniami, zobligowanymi do spełniania funkcji, które nie były wcześniej zaplanowane. Obecnie korporacje wykorzystują przestrzenie biurowe głównie do spotkań. Dlatego dostosowuje się je i reorganizuje pracę tak, by stały się multifunkcjonalne.

Miejsca pracy przeszły niesamowitą ewolucję! Sporo pracowaliśmy zdalnie, więc musimy zagwarantować pracownikom ten sam poziom komfortu, niezależnie od tego, gdzie wykonują swoje zawodowe obowiązki.

Jak zaczęła się Twoja współpraca z Haworth i dlaczego zdecydowałaś się ją rozpocząć? Jakie są wspólne wartości między Twoją filozofią projektowania a wartościami marki Haworth?

Współpraca z tą marką zaczęła się w 2013 roku. Już rok później wprowadziliśmy na rynek pierwszą kolekcję – Openest – i od tego czasu działamy wspólnie.

Lubię myśleć o mojej pracy z Haworth jako o podróży, rozpoczynającej się od etapu projektowania i bardzo szybko przekształcającej się w ustrukturyzowaną współpracę, której owocem jest pożądany efekt. Miałam okazję pracować z zespołem marki przy różnych przedsięwzięciach, projektując m.in. showroomy, a ostatnio także Haworth Hotel. Mamy, oczywiście, wspólne wartości: to przede wszystkim uczciwość, chęć nieustannego rozwoju i uczenia się nowych rzeczy. To nieodzowne, by tworzyć skrojone na miarę funkcjonalne projekty.

Patricia Urquiola

Architektka i projektantka produktów. Jedna z najsłynniejszych przedstawicielek eklektyzmu. Jest uznawana za jedną najwybitniejszych przedstawicielek współczesnego wzornictwa. Autorka wielu uznanych projektów, rozchwytywana przez największych producentów nowoczesnego wyposażenia wnętrz.  Urodziła się w 1961 roku w mieście Oviedo w północnej Hiszpanii. W Madrycie rozpoczęła studia na wydziale architektury, które ukończyła na politechnice w Mediolanie, gdzie zdobyła tytuł architekta, ucząc się u boku słynnego współczesnego twórcy architektury Achille Castilioniego. Na początku lat 90. rozpoczęła pracę w mediolańskim biurze firmy De Padova i współpracę z włoskim mistrzem wzornictwa Vico Magistrettim, co pozwoliło jej na rozwój i dopracowywanie umiejętności w projektowaniu form użytkowych, które za kilkanaście lat staną się jej wizytówką. Jej kariera nabrała rozpędu dopiero w 1998 roku, gdy otrzymała posadę dyrektora artystycznego w firmie Moroso. Niespełna trzy lata później założyła w Mediolanie własną pracownię, która zajmuje się architekturą, wzornictwem i instalacjami. Od tamtego czasu projektantka stworzyła projekty dla takich uznanych marek jak: B&B Italia, Alessi, Bizassa, Foscarini, Louis Vuitton, Axor, Mutina, Agape, Kvadrat, Flos, i wielu wielu innych.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

W nurcie modernizmu

W nurcie modernizmu

São Paulo | 8 października 2021

Patricia Urquiola zachwyca kolekcją dla brazylijskiej marki Etel

Gra perspektywą

Gra perspektywą

walencja | 10 maja 2019

Najnowsza kolekcja dywanów marki Gan to kolejne dzieło Patricii Urquioli.

Urquiola i jej salon

Urquiola i jej salon

Madryt | 10 stycznia 2017

Patricia Urquiola stworzyła nową koncepcję salonu pokazowego marki Laufen.