Patria: Siedem pokoi, każdy inny

Co łączy Matyldę Sałajewską, Bogdana Kosaka, Wzorro Design czy Bro.Kat? Już nie tylko Śląsk, z którego pochodzą oraz to, że zajmują się projektowaniem. Od kilku tygodni także… hostel, dla którego przygotowali wnętrza.

Co łączy Matyldę Sałajewską, Bogdana Kosaka, Wzorro Design czy Bro.Kat? Już nie tylko Śląsk, z którego pochodzą oraz to, że zajmują się projektowaniem. Od kilku tygodni także… hostel, dla którego przygotowali wnętrza.

Śląscy projektanci zostali poproszeni o zaaranżowanie wnętrz w nowo powstałym Boutique Hostel Patria w Katowicach. Cały hostel to zaledwie 7 pokoi, mieszczących się nad restauracją Patria, na pierwszym piętrze XIX-wiecznej kamienicy. Jego pomysłodawcy zapragnęli, aby odróżniał się od wielu innych działających w mieście. Pomocne okazały się doświadczenia “ze świata”, gdzie bardzo często można trafić do hotelu czy hostelu, w którym każde pomieszczenie jest dziełem innego projektanta. Teraz ten pomysł przeniesiono na śląski grunt.

Jako pierwsza o pomoc została poproszona grupa Wzorro Design, a w ślad za nią podążyli kolejni twórcy o śląskim rodowodzie: Bro.Kat, Bogdan Kosak, kolektyw MUSK, Marta Szafraniec, Matylda Sałajewska, PPPracownia. Projektanci otrzymali niemal pełną swobodę, był tylko jeden konkretny warunek: musieli zmieścić się w określonym budżecie, który wyniósł 10 tys. zł na pokój. Ponadto hasłem przewodnim prac aranżacyjnych stała się moderna.

I tak Pokój Porcelanowy stworzył ceniony ceramik Bogdan Kosak. Postanowił jednak trochę zabawić się z gośćmi i wprowadzić żartobliwą, lżejszą atmosferę – to dlatego na ścianach pokoju zawisły porcelanowe tace zastawione filiżankami.

Z kolei pokój o wdzięcznej nazwie Rendez-vous stworzyła Matylda Sałajewska, która postawiła na tapety, neony oraz… diament wiszący nad łóżkiem. Grupa Wzorro zdecydowała się na użycie cennego kruszcu i wykorzystała w swoim projekcie miedź, w nowym hostelu natrafimy też na mapę miasta (projekt MUSK), drzwi ze starych kamienic (PPPracownia), a nawet na naszkicowany kurs fokstrota (Marta Szafraniec).

Hostel mieści się przy ul. Mikołowskiej 44 w Katowicach.

Powiązane artykuły:

Mieszkanie pełne kontrastów. Najnowsza realizacja studia bro.Kat

Kontrasty

Katowice | 18 lipca 2020

Najnowsza realizacja studia bro.Kat

Projekt z historią w Katowicach. Mieszkanie Karoliny i Wojtka

Moderna w Katowicach

Katowice | 24 września 2019

Gdy design staje się twoją pasją. Poznajcie mieszkanie Karoliny i Wojtka

OFF Festival Katowice 2019. 
Scena dla muzyki i idei

Będą prowokować

Katowice | 26 lipca 2019

OFF Festival Katowice 2019. 
Scena dla muzyki i idei.

Mieszkanie pełne światła

W bieli Koszutki

Katowice | 26 stycznia 2016

Czysto i przejrzyście - tak jest w odnowionym apartamencie młodego małżeństwa.