Odzyskany blask. Zobaczcie jak polska projektantka odnowiła XIX-wieczne mieszkanie w Berlinie

Każde mieszkanie w zabytkowej kamienicy ma swoją piękną duszę, ale trzeba ją najpierw odkryć, a potem umiejętnie wydobyć. Udało się to Agnieszce Kuczyńskiej z Takk Studio, która zaadaptowała wnętrze XIX–wiecznej kamienicy w sercu berlińskiej dzielnicy Charlottenburg.

Charlottenburg został dzielnicą Berlina w 1920 roku. Wcześniej funkcjonował jako małe miasteczko nazwane tak w 1705 roku na cześć zmarłej w tym samym czasie pruskiej księżniczki Zofii Szarlotty z Hanoweru. Przygodnemu turyście dzielnica kojarzy się ze słynnym barokowo-rokokowym pałacem, który do dziś jest popularną atrakcją turystyczną, ale dla Berlińczyków Charlottenburg to przede wszystkim dzielnica mieszkaniowa z tradycjami. Początkowo zasiedlona przez burżuazję, stała się na początku XX wieku centrum nocnego życia Berlina ze słynną Romanisches Cafe i jej stałymi bywalcami takimi jak Bertolt Brecht, Otto Dix, czy Stefan Zweig. Po wojnie pozostała w strefie wpływów brytyjskich i zdołała zachować swój artystyczno-rozrywkowy charakter: stała się centrum Berlina Zachodniego z rozlicznymi barami i restauracjami. Po zjednoczeniu Niemiec nieco przyćmiona przez intensywny rozwój Mitte, dziś jest uważana za spokojną i atrakcyjną dzielnicę mieszkaniową z licznymi kamienicami, które przetrwały wojenną zawieruchę i pamiętają czasy XIX-wiecznej metropolii.
 
Taki też charakter miało pierwotne wnętrze w kamienicy, za którego renowacją, remontem oraz urządzeniem wnętrza stoi Agnieszka Kuczyńska, polska projektantka i architektka wnętrz mieszkająca obecnie w Berlinie. Mieszkanie przez lata poddawane licznym „ulepszeniom” straciło swój pierwotny charakter. Agnieszka Kuczyńska od razu dostrzegła w nim potencjał i urok. Wraz z nowymi właścicielami postanowiła przywrócić wnętrzu dawny blask, przestrzeń oraz stylowy charakter przełamany nowoczesnymi akcentami wystroju. Celem gruntownej renowacji było przywrócenie wszystkich zachowanych detali architektonicznych zdobiących wnętrze. Niestety podczas prac remontowych nie udało się uratować starych parkietów, które były zbyt zniszczone, dlatego architektka oraz nowi właściciele zdecydowali się na tradycyjny, dębowy, olejowany parkiet, aby ocieplić wnętrze i nadać mu naturalny charakter.

Adaptacja wnętrza była skomplikowana, ponieważ pierwotna przestrzeń (obecnie 140 m kw.) mieszkania to jedynie część przedwojennego metrażu, który był trzykrotnie większy. Frontowe, reprezentacyjne mieszkanie przed II wojną światową składało się z m.in. kilku dużych pokoi gościnnych, salonu, pokoju dla służby, zaplecza kuchennego. Po powojennym podziale miasta niektóre pomieszczenia na zawsze straciły swoją funkcję lub zostały zaadaptowane chaotycznie i pospiesznie. Dlatego jednym z założeń nowej adaptacji była całościowa przebudowa wnętrza (np. kuchnia wraz z jadalnią została przeniesiona do największego pokoju).

Charakter XIX-go mieszkania został przełamany przez modernistyczną, corbusierowską paletę barw: od ciepłych beży poprzez szarości i odcienie niebieskiego, aż do różowych akcentów. Niebieski, ulubiony kolor nowych właścicieli, został wprowadzony do wnętrza poprzez odpowiednio dobrane meble, kolekcję sztuki oraz akcesoria dekoracyjne. Stylowy charakter wnętrzom nadają ikoniczne evergreeny takich sław designu jak Mies van der Rohe, Luis Poulsen, Ingo Maurer, Knoll czy Harry Bertola. We mieszkaniu nie mogło zabraknąć też polskich akcentów: w salonie króluje domowa biblioteka marki Tylko, a w łazience możemy znaleźć słynny stalowy taboret Oskara Zięty w kolorze białym.

Agnieszka Kuczyńska zaprojektowała wszystkie funkcjonalne szafy znajdujące się w mieszkaniu: od tej w korytarzu, poprzez szafy w obu łazienkach, garderobie i sypialni właścicieli. Osobnym projektem architektki jest także stolik balkonowy , wykonana na zamówienie lampa nad stołem jadalnym oraz leżanka w salonie.

Agnieszka Kuczyńska to projektantka wnętrz i biżuterii stojąca za marką Takk Studio. Ukończyła studia na wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki w Mediolanie. Po studiach mieszkała we Włoszech, Szwecji oraz Warszawie. Od czterech lat żyje w berlińskiej Mitte. W 2010 roku założyła własne studio projektowe. Prywatnie wielbicielka przeciwieństw: skandynawskiej surowości i włoskiego przepychu.

Więcej na: www.takkstudio.berlin

no images were found

Powiązane artykuły:

Spojrzenie w gwiazdy

Spojrzenie w gwiazdy

Warszawa | 14 lutego 2016

Aphelium - najnowsza kolekcja srebrnej biżuterii marki TAKK.

TAKK znaczy “dziękuję”

TAKK - "dziękuję"

Warszawa | 16 marca 2015

TAKK - ponadczasowy design w modzie i dobra moda w designie.