Wyrafinowane obiekty pożądania

„Why Now?” to projekt zainicjowany przez mediolański showroom designu Spotti. Nie jest to ani galeria designu, ani sklep meblowy, lecz nowoczesne środowisko, które łączy kolekcjonerów, projektantów i miłośników designu. Wybór współczesnych projektów bada granicę między przedmiotem przemysłowym a kolekcjonerskim.

Magazyn Design Alive

NR 42 ZIMA 2022

ZAMAWIAM

NR 42 ZIMA 2022

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 9/2022 HOME

Organizatorzy na pytanie „dlaczego teraz?” odpowiadają: – Ponieważ wreszcie nadszedł czas na refleksję nad różnymi aspektami współczesnego designu, nie ma już tylko wzornictwa przemysłowego. Projektowanie produktu czy mebli stało się dziedziną na tyle złożoną i wielowymiarową, że stanęliśmy przed wyzwaniem przeprojektowania rynku i stworzenia nowych reguł gry.

Kierując się dużym zainteresowaniem projektami i przedmiotami odzwierciedlającymi potrzeby współczesności, showroom Spotti i studio Mr.Lawrence zbudowali intrygującą kolekcję designu.

Zadaniem kolekcji „Why Now?” jest wypełnienie luki między produktem wzornictwa przemysłowego a językiem eksperymentalnym, jakim posługuje się wielu projektantów tworzących tzw. sztukę użytkową dla kolekcjonerów i galerii.

Spotti i sztuka użytkowa 

Wybór obejmuje ponad 30 prac z 14 różnych krajów, np. Belgii, Anglii, RPA, Korei i USA. Rezultatem jest przegląd kreatywnych elementów wyposażenia wnętrz wolny od utartych schematów. W katalogu znajdują się m.in.: regały 3 w 1 Diega Faivre’a, kwiatowe lustro Anny Aagaard Jensen, szklana zastawa stołowa Helle Mardahl, a także seria wazonów Bethan Grey, szklane akcesoria Nienke Sikkemy, czy bulwiaste wazony niemieckiego projektanta Olivera-Selima Boualama.

Wrażenie robią kolorowe dywany ze starych T-shirtów autorstwa Nawaaza Saldulkera i surowa kolekcja obiektów ze szkła i styropianu, opracowana przez Duccia Marię Gambiego. Z kolei seria krzeseł i pojemników kolektywu Supaform, świetnie koresponduje z bufetem zaprojektowanym i wyprodukowanym przez Mary-Lynn i Carla Massoudów. Do tego lustro Maartena de Ceulaera, totem/pufa duetu Objects of Common Interest, dywan Odd Matter i regał kolumnowy Faivre’a, Sama Stewarta i wreszcie kolekcja tytanowych siedzeń zaprojektowanych przez Yeona Jinyeonga.

Wspaniała różnorodna selekcja form, koncepcji i materiałów daje wgląd w to, co najciekawsze we współczesnej sztuce użytkowej, która może coraz częściej, z powodzeniem zastępuje nawet najbardziej uznane marki meblarskie.

Kuratorem projektu Spotti „Why Now?” jest studio kreatywne Mr.Lawrence, a pierwszą odsłonę zaprezentowano podczas ubiegłorocznego Milano Design Week w przestrzeniach Viale Piave w Mediolanie. Partnerem była marka Tacchini.

A czym Spotti zaskoczy nas podczas tegorocznej odsłony mediolańskiego wydarzenia?

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Odważny pokaz

Odważny pokaz

Mediolan | 22 lutego 2018

W legendarnym Spotti Milano zaprezentowano najnowszą kolekcję Matter Made.

Diagram

Diagram

Londyn | 2 sierpnia 2016

Czym jest lampa, gdy nie świeci? To kawałek drutu, oprawka i włącznik...

Uroda przypadku

Uroda przypadku

Amsterdam | 25 kwietnia 2016

Wazy OVII, czyli unikalne zestawienie szkła z miedzią.