Sielski spokój na przedmieściach

Mieszkanie na przedmieściach ma swoje zalety, ale też niesie pewne wyzwania. Architekci z pracowni Easst Architects zadbali jednak by dom pod Poznaniem mimo zwartej zabudowy sąsiedztwa, był dla ich klientów ostoją komfortu.

– Gęste sąsiedztwo i ruchliwa ulica, skłoniły nas do zaprojektowania domu z dwoma dziedzińcami, które zapewnią mieszkańcom prywatność i ciszę – zauważa architekt Łukasz Sterzyński. – Pierwszy z nich jest dziedzińcem wejściowym, wydzielonym dużą pergolą, z pionowymi elementami ażurowym, osłaniającymi dom od ulicy. Belki o długości 11 metrów dodatkowo oddzielają przestrzeń ulicy. Drugi natomiast, zapewniający osłonę od sąsiednich nieruchomości, jest strefą wypoczynku przy salonie i krytym basenie. Każda z tych przestrzeni posiada zieleń na wzór japońskich ogrodów – dodaje.

Forma, która podąża za funkcją

Sam dom, obejmujący 405 m kw., powstał z myślą o starszym małżeństwie, stąd wszystkie główne funkcje rozłożono na parterze; piętro zaś przeznaczono dla odwiedzającej ich rodziny.

Centrum życia rodzinnego skupia się w salonie o imponującej wysokości obejmującej aż 1,5 kondygnacji. Górne pasmo okien w tej części domu zapewnia dodatkowe oświetlenie wnętrza, lecz bez efektu przegrzania – dzięki wysuniętym zadaszeniom.

Jako że przeszklenia występują nie tylko w salonie, lecz właściwie na całej długości parteru, zadbano, aby w każdym miejscu były chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem przez nadwieszenia płaskiego dachu. Miejsce wypoczynku na tarasie jest natomiast osłonięte automatyczną pergolą – żaluzją, zamykająca się do poziomu w trakcie deszczu, dzięki czemu mieszkańcy korzystają z ogrodu również podczas gorszej pogody.

Wzdłuż basenu, stanowiącego największy atut nieruchomości, również znalazło się przeszklenie o łącznej długości 12 metrów. Rozsunięcie modułów okiennych sprawia, że w lecie bliskością wody można się cieszyć również podczas wypoczynku w ogrodzie.

Same wnętrza zaaranżowano w stonowanej stylistyce. Wiele elementów meblowych, jak i okładziny ścienne, zaprojektowano oraz wykonano na indywidualnie zamówienie. Pozostałe meble typu kuchnia, garderoby, kanapy, krzesła, stoły i łózka, pochodzą z renomowanych włoskich firm meblowych.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki