Dom z Czapką w Gdańsku. Bo piękno tkwi w prostocie

Liczący 290 metrów kwadratowych Dom z Czapką pracowni IFAgroup jest nowoczesny, jednak subtelnie wpisuje się w kontekst okolicy. Minimalizm formy podkreśla płynne przejście płaszczyzny dachu w płaszczyznę ściany. Geometryczny kształt dachu oddaje powtarzający się skośny rąbek blachy, powielający jeden z kątów. Nałożona na budynek blaszana „czapka” zaś zmniejsza optycznie jego gabaryty.

– Dom znajduje się w gdańskiej dzielnicy willowej – opowiada o projekcie architekt Kamil Domachowski. – Słowo „bryła” w odniesieniu do tego domu wydaje się bardzo adekwatne, ponieważ dom jest jakby wyciosany z jednej, śnieżnobiałej bryły. Strefa wejścia jest wyciągnięta na zewnątrz z tej samej materii, kształtem nawiązuje do formy dachu. Warto zauważyć, że stolarkę okienną  dopasowano kolorystyką do podłoża. Na parterze i piętrze okna są białe, podczas gdy na samej górze mają kolor identyczny z blachą tytanowo-cynkową, z której wykonano dach.

Dach budynku jest interpretacją dachu mansardowego, którego forma podejmuje dialog z sąsiednimi – jednym niższym, a drugim wyższym – budynkami w pierzei. Sama forma dachu mansardowego wynika natomiast z potrzeby zwiększenia znajdującej się pod nim przestrzeni. Połacie podzielono na dwie części – jedna jest prawie pionowa, druga – prawie pozioma. Nazwa tego typu dachu pochodzi od nazwiska francuskiego architekta Mansarta, żyjącego w XVII w.

Więcej na: www.ifagroup.pl 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Biały dom

Biały dom

Poznań | 19 stycznia 2023

Każdy detal jest tu przemyślany a zbędne ozdobniki zastąpił czysty funkcjonalizm

Nowoczesna naturalność

Nowoczesna naturalność

Poznań | 29 listopada 2022

Aranżację 500-metrowego domu poświęcono nawiązaniom do pobliskiego lasu

Wyższy poziom ekologii

Wyższy poziom ekologii

Małe Kyšice | 25 listopada 2022

Innowacyjny dom w czeskim mieście Małe Kyšice eko-wzorem dla całego świata

Luksus życia rodzinnego

Luksus życia rodzinnego

Santa Monica | 23 listopada 2022

Dom w Santa Monica zbudowano wokół dziesięcioletniego drzewka oliwnego