Na skalistym zboczu [zdjęcia]

W miejscu antycznego, niegdyś okazałego, portu wyrosła wypoczynkowa miejscowość Gümüşlük. Na jednym ze wzgórz stanęły czerpiące z tego dziedzictwa wille Gumus Su.

Za projekt odpowiada ekipa z Cirakoglu Architects. Pięć niezależnych od siebie kamiennych willi zaprojektowano na planie kwadratu. Ich lokalizacja uzależniona była od stromego wzgórza, na którym się znajdują oraz… okolicznych drzew. Lokalna architektura została połączona z nowoczesnymi rozwiązaniami. W ten sposób budynki wtapiają się w naturę, wykorzystując głównie naturalne surowce, głównie drewno i kamień czy imitujące dach bambusowe trzciny. We wnętrzach użyto także białego marmuru do wykonania m.in. łazienek.

W tak upalnym klimacie najważniejsze było stworzyć przyjemną ucieczkę przed ciepłem. Do poszczególnych pomieszczeń prowadzą znajdujące się pomiędzy nimi korytarze przypominające zacienione uliczki. Tutaj odgrodzone przesuwnymi szklanymi połaciami. Za wnętrza odpowiadali twórcy z Demirden Design działający w tej dziedzinie już ponad 20 lat. Gumus Su to pierwsze tak ekskluzywne zlecenie studia założonego przez rodzeństwo: Mehtapę, Demira i Semę Obuz.

Więcej informacji na stronie: www.cirakoglu.com, www.demirden.com, www.gumussuvillalari.com

Powiązane artykuły: