Piet Modrian wiecznie żywy

W 150. rocznicę urodzin Pieta Modriana De Stijl pozostaje jednym z najbardziej inspirujących ruchów epoki modernizmu. Przykład? Limitowana kolekcja komód zaprojektowana przez Maxa Kobielę, właściciela marki Phormy.

– Piet Modrian malował wszystko w całkowicie abstrakcyjnym stylu. Używał grubych czarnych linii do oddzielania bloków koloru lub bieli. Korzystał tylko z kolorów podstawowych: czerwonego, żółtego i niebieskiego. Mimo że jego twórczość do końca życia będzie łatwo rozpoznawalna jako Mondrian, artysta wciąż ewoluował – mówi Max Kobiela, ogromny fan twórczości słynnego projektanta.

Inspiracja przerodziła się w zabawę formą, kolorem i fakturą. Pomysł na limitowaną kolekcję przyszedł dosyć naturalnie, mimo że wybór modelu może wydawać się nieoczywisty. W końcu rodowód tej konkretnej komody sięga… Japonii.

– W projektowaniu doceniam możliwość „zabawy” prostymi środkami. Kolor wpływa na naszą percepcję i odbiór danej formy. Zmiana materiałów istniejącego obiektu nadaje mu nowy wyraz i odmienia nasz sposób postrzegania. Podziały komody Umami pierwotnie inspirowane sztuką i architekturą japońską stały się idealną kanwą; bazą dla ujęcia tej bryły w neoplastycznych barwach korespondujących z twórczością Pieta Mondriana – mówi Max Kobiela.

W ramach serii Phormy Limited do produkcji trafi ograniczona, limitowana ilość mebli. Przyjmowanie zamówień ruszyło 7 marca 2022 roku, dokładnie w dniu 150. urodzin Pieta Mondriana.

10 proc. z dochodu ze sprzedaży Umami PIET z kolekcji Phormy Limited producent przekaże na rzecz Fundacji Ari Ari wspierającej osoby niewidome i słabowidzące na Ukrainie oraz ich ewakuację z terenów objętych konfliktem wojennym. Każdy mebel będzie sygnowany specjalną jubileuszową tabliczką znamionową z tradycyjnym już dla marki Phormy numerowaniem każdego egzemplarza mebli skrzyniowych.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Trzy kolory awangardy

Trzy kolory awangardy

Warszawa | 18 lutego 2022

Geometryczne abstrakcje wyznacznikiem jednego z ciekawszych nurtów – De Stijl

Miękkość i lekkość ubrana w intrygujące moduły

Puffy

Bochnia | 19 marca 2019

Miękkość i lekkość ubrana w intrygujące moduły.

Design inspirowany Japonią. Phormy z nowym projektem

Umami

Bochnia | 10 stycznia 2019

Design inspirowany Japonią. Phormy z nowym projektem