Miodem płynące

Wystawa Stanisława Bracha „Miodem płynące” opowiada o temacie niby błahym – pszczołach, ich hodowli i niebezpieczeństwie ich zagłady. Ale przy tym niezwykle ważnym, gdyż bez pszczół nie będzie nas, ludzi.

Artysta wykonał w swojej krakowskiej pracowni oraz w zakładach porcelany w Ćmielowie serię negatywowych odlewów pszczelich plastrów miodu. Ukazał przy ich pomocy dwa światy – część odlewów o regularnych kształtach i idealnej geometrii reprezentuje kulturę pszczelej społeczności i jest apoteozą porządku. Druga część – powykręcane, nieregularne, zniszczone kształty ukażą chaos, który zagraża człowiekowi, jeśli szybko nie powstrzymamy pszczelej degradacji. Porcelana jest szlachetnym, ale kruchym materiałem, podobnie jak równowaga ekosystemu, który – niestety – jest zagrożony.

Projekt Stanisława Bracha zatytułowany „Dwie Przestrzenie” jest wyrazem zainteresowania krakowskiego artysty szeroko pojętą problematyką ekologii i ochrony środowiska. Zafascynowała go społeczność pszczół, która jest przykładem niezwykle harmonijnej organizacji społecznej w świecie przyrody. Są one nie tylko producentem miodu, ale przede wszystkim zapylaczem roślin. Od kilku lat obserwujemy jednakże gwałtowny spadek ich populacji, spowodowany kilkoma czynnikami. Wymienia się wśród nich choroby i obecność pasożytów, stosowanie chemii w rolnictwie i skażenie środowiska, zmiany klimatyczne, a nawet promieniowanie emitowane przez telefonię komórkową. Prawie 100 lat temu przewidział tę sytuację austriacki antropozof, Rudolf Steiner. Konsekwencją tego niebezpiecznego zjawiska będzie zaburzenie ekosystemu naszej planety, co może prowadzić do katastrofy cywilizacyjnej.

Wystawa „Miodem płynące” czynna jest w dniach 26 czerwca-30 lipca 2015 w Galerii BWA Ostrowcu Świętokrzyskim. Więcej na: www.bwa.ostrowiec.pl

miod2

miod3

miod4

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: