Minimalistyczne mieszkanie młodej pary w berlińskim Neukölln

Kasia Kronberger, projektantka wnętrz i założycielka polsko-niemieckiego Studio Bosko, podczas realizacji jednego z ostatnich projektów swoją uwagę zwróciła ku Neukölln, gwarnej dzielnicy Berlina i okręgowi obejmującemu m.in. powojenne osiedle Gropiusstadt upamiętniające słynnego założyciela szkoły Bauhausu Waltera Gropiusa.

– Najważniejsze dla nas jest nie to, gdzie i co projektujemy, ale dla kogo – zauważa na wstępie projektantka. W tym wypadku jej klientami stała się młoda, zapracowana para, która niedługo wcześniej została właścicielami apartamentu w zabytkowej kamienicy. Odnowiona fasada budynku, a także wciąż żywa historia założyciela Bauhausu stały się inspiracją do stworzenia minimalistycznego wnętrza, w którym ogromny nacisk położono na funkcjonalność i odpoczynek.

Minimalistyczne wnętrza

Całość działań studia obejmowała nie tylko stylizację mieszkania, ale również wykonanie projektu kuchni na zamówienie. W mierzącym 109 metrów kwadratowym apartamencie odnowiono oryginalne sztukaterie i drzwi, a także podłogi, które zostały odświeżone i wybielone olejem.

– Aby dostosować mieszkanie do potrzeb młodej, dynamicznej pary, otworzyliśmy kuchnię na salon i wyposażyliśmy ją w podwyższony stół śniadaniowy, by nawet w biegu można było tu przysiąść – zdradza Kasia Kronberger.

Jej słowa potwierdza Nadine, właścicielka mieszkania: – To był wspaniały pomysł. Wreszcie możemy zjeść razem śniadanie, nawet jeśli to tylko szybka kawa.

Kolejną zmianą było wyposażenie sypialni w garderobę, wcześniej stanowiącą część korytarza prowadzącego do wyjścia na tylną klatkę schodową.

Na wystrój złożyły się minimalistyczne preferencje właścicieli apartamentu oraz kilka odziedziczonych po dziadkach antyków, które całości dodały charakteru. – Jako że oboje dużo podróżują, chcieli mieć możliwość powrotów do przytulnego mieszkania bez nadmiernej ilości przedmiotów – wyjaśnia projektantka. Swoje miejsce znalazły tu m.in. ponadczasowe krzesła Thonet i Vitry, a także projekty czeskiej marki Ton. Śródziemnomorskie kafelki w kuchni to natomiast dzieło hiszpańskiej marki Equipe Ceramicas.

wnętrza minimalistycznego apartamentu

Kim jest Kasia Kronberger 

Projektantka wnętrz i założycielka Studio Bosko, mającego siedzibę w Poznaniu i Berlinie. Studiowała Prognozowanie Trendów na Polimodzie we Florencji, Przedsiębiorczość na ESADE w Barcelonie oraz Socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła również liczne kursy w zakresie projektowania m.in. na Central Saint Martins czy u amerykańskiej projektantki Kelly Wearstler. Karierę rozpoczęła w branży modowej i prognozując trendy. Dzięki różnorodności zdobytych doświadczeń jej projekty cechuje szeroka interdyscyplinarność, a w centrum uwagi zawsze stoi klient. Projekty Studio Bosko często zaczynają się od kuchni. W wielu z nich sięga po klasyki designu starając się dopasować wnętrze do historycznego dziedzictwa okolicy. W Berlinie, prócz studia projektowego prowadzi również restaurację The Table. Więcej na: www.bosko.studio

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Powiązane artykuły:

Berliński azyl polskich projektantów. Poznajcie pracownię Eweliny Mąkosy oraz Jana Garncarka

Twórczy azyl

Berlin | 16 czerwca 2020

Pracownia Eweliny Mąkosy oraz Jana Garncarka

Misja Berlin

Misja Berlin

berlin | 3 października 2014

"Berlin Poland 2013-2014" już w listopadzie.

Polska bezalkoholowa

No Wódka

Berlin | 22 września 2014

Galeria prezentująca polskich projektantów działa w Berlinie.