Nasze nowe i zarazem bardzo stare mieszkanie

– Zakochaliśmy się w tym wnętrzu od pierwszego wejrzenia i postanowiliśmy wydobyć z niego to, co najpiękniejsze – rozpoczynają swoją opowieść Dominika (z zawodu projektantka) oraz Krzysztof (programista) Wysogląd, którzy zaprosili nas do Bielska-Białej, gdzie mieszkają razem z Szarą – 1,5 rocznym wyżłem weimarskim.

– Kiedy weszliśmy tu pierwszy raz, urzekł nas majestatyczny piec kaflowy, skrzypiący, dębowy parkiet i drewniana stolarka – wspominają.

Swoje uczucia ulokowali w kamienicy z 1913 roku projektu Felixa Korna – syna Karola Korna, wybitnego bielskiego przedwojennego architekta, autora wielu najbardziej reprezentacyjnych budynków w funkcjonujących wówczas osobno Bielsku i Białej. Wnętrze 130-metrowego mieszkania do którego nas zaprosili, w większości sami wyremontowali i urządzili.

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

– Większą część starych elementów i mebli odnowiliśmy samodzielnie, zamykając się na prawie dwa lata w naszym nowym, a zarazem bardzo starym mieszkaniu – wspominają.

Renowacji poddano drewniane ościeżnice, udało się również ocalić mosiężne klamki. Podobnie jak mieszkanie, również meble i akcesoria stanowią kolekcję uratowanych i przywróconych do życia znalezisk. Gięte rattanowe krzesła znaleźli w internecie i samodzielnie odnowili; głowa na szafie pochodzi ze śmietnika na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych; szafa w sypialni podobnie jak komoda w salonie jest spadkiem po poprzedniej właścicielce; lampa w kuchni powstała natomiast z dwóch kloszy znalezionych w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

mieszkanie w Bielsku-Białej

– Jesteśmy miłośnikami naturalnych materiałów i przedmiotów z duszą. Szanujemy to co stare i uważamy, że dbanie o rzeczy, relacje z materiałami i przestrzenią budują więź i szacunek do niej – podkreślają Dominika i Krzysztof.

– Przy urządzaniu naszego kamienicznego wnętrza staliśmy się śmietnikowymi poszukiwaczami; myśliwymi OLX-a i buszującymi po targach staroci – kwitują ze śmiechem. – Urządzanie to dla nas proces i poszukiwanie wyjątkowych przedmiotów. Mamy nadzieję, że szybko się nie skończy.

Mimo że remont się oficjalnie zakończył, dopracowywanie szczegółów wciąż trwa. – Wysokie na ponad trzy metry kamieniczne ściany dają duże pole do popisu – kwitują. – Powoli zapełniamy je własnoręcznie wykonanymi kilimami, makramami oraz kolażami i grafikami innych artystów.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Paryski splin

Paryski splin

Paryż | 3 lipca 2023

Studio Batiik stworzyło paryskie wnętrze podbite kolorem

Przytulna elegancja

Przytulna elegancja

Bielsko-Biała | 19 kwietnia 2023

Nowoczesny minimalizm projektu Zimon Studio Szymona Mrózka

Za niebieskimi drzwiami

Za niebieskimi drzwiami

Kraków | 30 marca 2023

Klimatyczne wnętrze mieszkania na krakowskim Kazimierzu od One Desk studio

Od chaosu do sukcesu

Od chaosu do sukcesu

Wrocław | 15 listopada 2022

Mieszanie we wrocławskiej kamienicy z XIX wieku przeszło niezwykłą metamorfozę