Domek letniskowy dla działkowca nowych czasów

Ten domek letniskowy nie ma okien, tylko cztery pary wielkich drzwi. W środku jest kuchenka (w tym zlew, lodówka, podgrzewacz do wody), cztery duże wbudowane szafy i siedziska – wszystko co potrzebne, aby na co dzień cieszyć się działką.

Wrzosy to jeden z pierwszych projektów polsko-angielskiej pracowni architektonicznej Studio Otamto zrealizowany w Polsce. Domek letniskowy zlokalizowany na Żoliborzu o wielkości około 10 m kw. został wykonany przez mistrza stolarstwa z okolic Brodnicy. Nowy domek postawiono na fundamentach poprzedniego, który był w bardzo złym stanie, gdy młoda miłośniczka ogrodnictwa zakupiła działkę w 2017 roku.

Właścicielka działki należy do cały czas poszerzającej się grupy młodych ludzi zainteresowanych ogrodnictwem, uprawą własnych warzyw i owoców; wytwarza również samodzielnie sery. A wszystko to po pracy w szpitalu bielańskim. Na działce ma skrzynie do uprawy warzyw, wielki stół drewniany, a na następny sezon planuje wystawić piec do pizzy. Z działki korzysta praktycznie codziennie.

Domek letniskowy wykonany jest w całości z drewna – konstrukcja jest z modrzewia, a ścianki ze sklejki brzozowej. Drewno modrzewiowe pochodzi z odzysku – zwalonych wichurą drzew z historycznego parku spod Warszawy. Całość została wykonana w warsztacie – stolarz wybudował tam cały domek, później rozłożył na części i przewiózł na miejsce budowy. Rynny zostały zrobione na miarę w małym warsztacie w Radiowie. – Chcieliśmy trochę przekornie zaprojektować domek, który jest bardzo otwarty na sąsiadów i przechodniów, w przeciwieństwie do typowych domków działkowych – wyjaśniają twórcy projektu.

Myślą przewodnią działalności Studia Otamto jest współpraca z rzemieślnikami i nauka od nich na każdym etapie projektu. – Każdą realizację poprzedza stworzenie makiety – to najlepszy sposób na testowanie pomysłów i komunikację z klientami, wykonawcami i rzemieślnikami – podkreślają twórcy.

Więcej na: www.otamto.com 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Domki z widokiem na Tatry. Idealne miejsce, by odnaleźć spokój i harmonię

Z widokiem na Tatry

Zakopane | 29 czerwca 2020

Poznajcie projekt Łódeczki od pracowni Karpiel Steindel Architekci

Bunkier… letniskowy dla małej rodziny. Co powiecie na taką propozycję?

Bunkier letniskowy

Bungenäs | 31 maja 2020

Stary bunkier przekształcony w dom wakacyjny dla małej rodziny