Midcentury z plecionką wiedeńską

– Koncepcja krążyła wokół drewna i dużego stołu. Dosłownie i w przenośni. To były zdecydowane filary początków pracy nad tym projektem — wspomina Dominika Strzałka-Rogal. To jej pracownia Lessness zaprojektowała to mieszkanie w Krakowie, w którym krzesła z plecionką wiedeńską i fronty szaf w sypialni dodają ciepła, ale i lekko vintagowego klimatu.

To nietypowy kształt pokoju był tu sporym wyzwaniem. Nie mniejszym jednak jak… telewizor. Właściciele chcieli początkowo, by tradycyjnie stanowił on jeden z najważniejszych punktów salonu. W jego stronę skierowana miała być kanapa. Ostatecznie udało się go pozbyć. Zastąpił go ukryty w suficie ekran projekcyjny z rzutnikiem.

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

W mocno zabudowanej kuchni zaprojektowana została tylko jedna linia blatu. Maksimum przestrzeni pozostawiono na 6-osobowy stół.

– Zrealizowano go według naszego autorskiego projektu i jest dla tej przestrzeni subtelną, użytkową rzeźbą – informuje pracownia Lessness.

Drewna we wnętrzu jest naprawdę dużo. Oprócz zabudów są również gładkie, fornirowane ściany w salonie i przedpokoju. Dębowe powierzchnie zróżnicowano według skali, pojawiają się frezy, ramki, żłobienia czy ażur w łazience.

Zaprojektowano również detale z litego drewna jak choćby uchwyty kuchenne. Inwestorom zależało na tym, by powstało miejsce ciepłe, naturalne w odbiorzeProjektantom żeby nie przeciążyć przestrzeni. Jest tu trochę zapożyczeń z mid-century modern oraz japandi, które ostatecznie dla wszystkich okazało się zbyt powściągliwe.

Dębowy fornir uzupełnia zieleń, pomarańcz, odrobina błękitu oraz szeroka gama złamanych bieli. Do tego odcienie szczotkowanego mosiądzu na szafkach, armaturze, w detalach oświetlenia, uchwytach meblowych. Gładkie lustrzane fronty w sypialni odbijają geometryczną tapetę belgijskiej firmy Khroma, a oparty na toczonych bryłach regał Tamo otwiera i zamyka wnętrze.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Przestrzeń osobista

Przestrzeń osobista

Kraków | 13 czerwca 2023

Magia luster w krakowskim mieszkaniu projektantki i scenografki Natalii Horak

Na fali harmonii

Na fali harmonii

Kraków | 18 stycznia 2023

Odwiedzamy mieszkanie krakowskiej architektki Magdaleny Gajdy