Miała być współczesna stodoła, a postał niezwykły skręcony dom

Życzeniem inwestora było postawienie współczesnej stodoły prostego budynku z dwuspadowym dachem, ale życie pokierowało projekt w zupełnie nową stronę. Oto Dom Skręcony biura Banach Architekci.

– Był mroźny poranek, kiedy wraz z inwestorem stanęliśmy na szczycie wzniesienia, z którego roztaczał się widok na przepiękną, opadającą w kierunku strumienia działkę. Za strumieniem rozciągały się ogromne połacie pól z przełożoną na zimę, w równe rządki glebą. Stało się oczywiste, że najważniejsze dla tego domu będzie zwrócenie się ku niepowtarzalnemu widokowi opowiada o początkach projektu architekt Piotr Banach.

Życzeniem inwestora było postawienie współczesnej stodoły prostego budynku z dwuspadowym dachem. Atutem przestrzennym tego rozwiązania miał być wysoki na dwie kondygnacje salon z przylegającą do niego antresolą. – W zasadzie można by powiedzieć, że budynek został zaprojektowany. Bo cóż można by jeszcze ze stodołą zrobić, żeby stodołą pozostała? Wrysowałem dobry rzut w tę jednoprzestrzenną bryłę i zacząłem, potocznie mówiąc, szukać dziury w całym opowiada architekt.

Kierunek działki narzucił podłużny układ bryły budynku. Aby jednak duże przeszklenie obejmowało swym zasięgiem całą część dzienną, konieczne było umiejscowienie go od strony, z której niekoniecznie roztaczał się najlepszy widok. Usytuowanie budynku na działce powodowało także zbyt małe poczucie prywatności w ogrodzie w zasadzie każda osoba stojąca przed domem miała pełen wgląd na działkę. Niewygodne dla mieszkańców okazało się także najwygodniejsze usytuowanie bramy wjazdowej do garażu, która zajmowała całą szerokość frontowej elewacji. Rozwiązaniem okazało się skręcenie parteru budynku. Wysunięta w lewo bryła garażu zasłoniła ogród, z drugiej natomiast strony na pierwszy plan wyeksponowane zostało wejście do budynku. Powstałe w ten sposób nadwieszenie piętra utworzyło naturalne osłonięcie przed opadami atmosferycznymi dla ścieżki prowadzącej do głównego wejścia. Patrząc po ukosie, analogiczne przewieszenie piętra stanowi osłonę przed nadmiernie penetrującym słońcem dla dużego okna już teraz zwróconego w stronę widoku. To samo nadwieszenie stanowi także naturalnie powstałą antresolę znajdującą się przy dwukondygnacyjnym salonie.

Więcej na: www.bnch.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nowoczesna naturalność

Nowoczesna naturalność

Poznań | 29 listopada 2022

Aranżację 500-metrowego domu poświęcono nawiązaniom do pobliskiego lasu

Wyższy poziom ekologii

Wyższy poziom ekologii

Małe Kyšice | 25 listopada 2022

Innowacyjny dom w czeskim mieście Małe Kyšice eko-wzorem dla całego świata

Luksus życia rodzinnego

Luksus życia rodzinnego

Santa Monica | 23 listopada 2022

Dom w Santa Monica zbudowano wokół dziesięcioletniego drzewka oliwnego

W prostocie siła

W prostocie siła

Warszawa | 2 listopada 2022

Klasyczna forma i maksimum funkcjonalności. Odwiedzamy dom od MFRMGR Architekci

Śródmiejski azyl

Śródmiejski azyl

Iława | 24 września 2022

Dom jednorodzinny projektu pracowni IFA. Nowoczesny i praktyczny!