Welcome to Miami

Miami Art Week 2023 to ponad 20 targów sztuki i designu, na których wystawia się ponad 1200 galerii z całego świata. Do największych wydarzeń należą targi Art Basel Miami Beach i Design Miami, w ramach których debiutuje włoska platforma niezależnego designu – Alcova Miami.

Miłośnicy sztuki i designu na całym świecie zjeżdżają w grudniu do Miami. Od 4 do 10 grudnia Art Basel Miami Beach, Design Miami zapraszają kolekcjonerów, kuratorów i entuzjastów. Te dwa wydarzenia – wraz z bogatym programem sztuki publicznej, instalacjami site-specific, wystawami, warsztatami i panelami dyskusyjnymi tworzą niezwykły tydzień Miami Art Week 2023.

Wszystko zaczęło się  2005 roku, razem z pierwszą edycją Targów Design Miami, stworzonych przez przedsiębiorcę, dewelopera oraz kolekcjonera sztuki i designu Craiga Robinsa. Od tego czasu światowe forum designu przyciąga najbardziej wpływowych kolekcjonerów, galerzystów, projektantów, kuratorów i krytyków z całego świata. Targi prezentują to, co najlepsze w designie kolekcjonerskim, od mistrzów XX i XXI wieku po nowoczesnych, wschodzących projektantów. W ramach Design Miami odbywają się dwa coroczne flagowe targi designu kolekcjonerskiego w Miami na Florydzie i Bazylei w Szwajcarii, a także w Paryżu i Szanghaju.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Anna Carnick, kuratorka dziewiętnastej edycji Design Miami 2023 podkreśla, że zależało jej na pokazaniu projektowania inspirowanego miejscem, społecznością i dziedzictwem. W takim rozumieniu design pozwala odkrywać świat poprzez historię i celebrowanie kulturowych powiązań. Tegorocznym tematem kuratorskim jest „Where We Stand”. To zaproszenie do potraktowania obiektów z całego świata jako antropologicznych znaczników, które ujawniają różne narracje o świecie, w którym zostały stworzone.

– Chcemy nie tylko podkreślić rolę, jaką design odgrywa w odzwierciedlaniu otaczającego nas świata i reagowaniu na niego. Zapraszamy do rozważenia, w jaki sposób może on pomóc nam w poruszaniu się w złożonym, pełnym podziałów momencie historii. Design może być potężnym narzędziem do opowiadania historii, a historie pozwalają nam uzyskać dostęp do człowieczeństwa innych  – mówi Anna Carnick.

Podczas Miami Art Week 2023 galerie i projektanci z ponad trzydziestu krajów prezentują przedmioty kolekcjonerskie, meble, oświetlenie i biżuterię. Oprócz wystawy głównej na Design Miami/2023 zaplanowano pokazy kuratorskie i wydarzenia specjalne pod nazwą Curio. Przez pięć dni oglądać można prace ponad 50 międzynarodowych marek, galerii i projektantów.

Wśród kilkudziesięciu projektów zwraca uwagę Adrian Sassoon (Londyn) i Sarah Myerscough Gallery (Londyn), czy Moderne Gallery (Filadelfia) z wystawą poświęconą projektom historycznym z XX wieku w dialogu z nowoczesnością. Na wystawach Curios debiutują z kolei projektantki Marta (Los Angeles) i Victoria Yakusha (Kijów i Bruksela). Brytyjski multidyscyplinarny artysta Samuel Ross pokazał serię rzeźbiarskich ławek, a plażowy labirynt autorstwa Sebastiana Errazuriza, pierwsza amerykańska wystawa artystki AI Tilly Tabot, czy pierwsza analogowa praca cyfrowego artysty Andrésa Reisingera to tylko kilka z festiwalowych hitów.

Miami Art Week 2023
– Uważam, że zaokrąglone kształty są w naturalny sposób wygodne – mówi Lara Bohinc o swojej instalacji Utopia. Baśniowe, pastelowe meble z korka – ławki, półokrągła sofa, fotele i lampa stojąca, zostały zainstalowane w dzielnicy Miami Design District.

Miami Design District

Kultowa dzielnica Miami Design District, inwestycja w Miami będąca pomysłem kolekcjonera i dewelopera Craiga Robbinsa jest ośrodkiem publicznej sztuki i wystaw. Podczas targów marki, które mają sklepy w dzielnicy, otwierają drzwi dla zwiedzających. W tym roku, mieszkającej w Londynie projektantce Larze Bohinc, powierzono zadanie przekształcenia dzielnicy w utopię.

Jej wyrazista wizja skupia się na kwestiach zrównoważonego rozwoju i obejmuje cztery instalacje o nieregularnych kształtach i bulwiastych formach, łączące przestrzeń publiczną z naturą. Tematem kuratorskim tegorocznych Design Miami 2023 jest bowiem „Design i środowisko”, czyli próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób projektanci reagują na wyzwania kryzysu klimatycznego oraz, czy design może pomóc nam tworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość. –Przyjazne i dynamiczne rzeźby nawiązują do żywych obiektów, które rozprzestrzeniają się po całej dzielnicy ze swoją życzliwą, ale tajemniczą obecnością – napisano w komunikacie prasowym.

Niektóre z rzeźb są funkcjonalne, przyjmując formę ławek, stołów i oświetlenie. Na drzewach umieszczono 900 domków dla ptaków w kształcie jaj, a jako główny materiał Bohinc użyła korka, który jest naturalny, wodoodporny i przyjazny dla środowiska. Organiczne formy Utopii można oglądać zarówno w świetle dziennym, jak i nocą – rzeźby zasilane są energią słoneczną.

Miami Art Week 2023
Prezentując ponad 35 projektów, a do tego ciekawy program paneli dyskusyjnych Alcova Miami inicjuje rozmowy na temat nowych kierunków w projektowaniu i jego przyszłości. W dynamicznej atmosferze Miami nie zabraknie też wieczorów klubowych.

Alcova debiutuje na Florydzie

Pierwsza zagraniczna edycja włoskiej platformy niezależnego designu odbywa się w motelu Gold Dust, jednej z ikon modernistycznej, amerykańskiej architektury. Można tu oglądać prace eksperymentujących projektantów, organizacji i marek działających na skrzyżowaniu współczesnego designu, rzemiosła i sztuki. Tematem są zrównoważony rozwój, innowacje projektowanie sensoryczne.

W pokazie Alcova Miami biorą udział Crafting Plastics, Forma Rosa Studio, Kostas Lambridis, Loop Loop, Annabelle Schneider, Istituto Europeo di Design (IED), Studio Jialun Xiong, MAXXI Museum, WKND Lab i Dean Norton. 

Alcova to platforma założona pięć lat temu przez Valentinę Ciuffi (Studio Vedèt) i Josepha Grimę (Space Caviar). Powstała dla projektantów i firm, które nie boją się eksperymentować. Co roku podczas największego na świecie wydarzenia, Milan Design Week, Alcova przyciąga tłumy. Być może dlatego, że wnosi świeży powiew do kultury projektowania – przełomowe projekty nad materiały i innowacje technologiczne wprowadzają żywą energię do wielkiego mediolańskiego święta designu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kalendarium „Design Alive”. Marzec-lipiec 2015

Dzieje się!

Mediolan | 15 marca 2015

Kalendarium "Design Alive", marzec-lipiec 2015. Tu trzeba być!

Pharrell Williams: Meble są jak muzyka [wideo]

Meble jak muzyka

miami | 11 maja 2014

Pharrell Williams kocha bawić się nie tylko w muzykę, ale i design.