Córka wielu czarownic

– Czuję, że jestem córką wielu czarownic, które stoją za mną – mówi włoska projektantka Sara Ricciardi, która inspiracje czerpie z natury, religii oraz włoskich legend towarzyszących jej od dzieciństwa.

Urodziła się w Benevento, znanym jako „miasto czarownic”, a obecnie mieszka w Mediolanie. W 2015 roku ukończyła Wzornictwo Produktu na prestiżowej Akademii Sztuk Pięknych NABA (Nuova Accademia di Belle Arti) w Mediolanie, studiowała również w Stambule i Nowym Jorku.

Jej autorskie Sara Ricciardi Studio specjalizuje się w projektowaniu wnętrz, przestrzeni handlowych, instalacji publicznych, wystaw oraz produktów dla firm i galerii sztuki.

Za każdym razem tworzy do nich precyzyjne narracje – chętnie odwołuje się do historii i tradycji i współpracuje z najlepszymi włoskimi mistrzami rzemiosła.

Magazyn Design Alive

NR 49 JESIEŃ 2024

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Ricciardi określa siebie jako „kolekcjonerkę dziwnych przedmiotów”, a każdy projekt zaczyna od zgłębiania emocji i opowieści, które nadają jej instalacjom głębszy sens i formują ich ostateczny kształt.

Do jej najbardziej udanych projektów należą wazony zaprojektowane w 2017 roku we współpracy z Nicolò Moralesem, kolekcja Best of Italy dla Coin Casa oraz projekt concept store Eden w sklepie Luisa Via Roma we Florencji. Pracowała również z markami takimi jak Visionnaire, Houtique, Culti i Giorgetti.

W 2019 roku została dyrektorką artystyczną projektu „La Grande Bellezza – The Dream Factory”, wspierającego włoskie rzemiosło artystyczne, realizowanego pod pieczą grupy Starhotels we współpracy z Fundacją Cologni, OMA (Osservatorio dei Mestieri d’Arte) i Gruppo Editoriale.

Wallpaper i Panerai wybrały ją do finału Next Designer Generator, a Triennale Design Museum umieściło wśród najważniejszych kobiet współczesnego włoskiego designu.

Wraz z Agustiną Bottoni, Ilarią Bianchi i Astrid Luglio założyła kolektyw The Ladies’ Room, w którym tworzy autorskie projekty dla galerii.

Prowadzi zajęcia z projektowania relacyjnego i współprojektowania w NABA i Domus Academy w Mediolanie, a także międzynarodowe warsztaty na temat rewitalizacji miast i myślenia projektowego.

Więcej reprezentantów niepokornej sceny designu kolekcjonerskiego prezentujemy w 48. wydaniu magazynu „Design Alive”. Zamów w prenumeracie lub w wersji cyfrowej!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Osobisty kod komunikacji

Osobisty kod komunikacji

Mediolan | 28 czerwca 2023

Włoska projektantka Elena Salmistraro sprawia, że obdarzamy przedmioty uczuciami