Manuba. Manufaktura bałtycka [zdjęcia, wideo]

Manuba to kolekcja wyjątkowych elementów wyposażenia wnętrz a zarazem marka stworzona przez projektantów i rzemieślników specjalnie na zamówienie festiwalu Gdynia Design Days.

Manuba to akronim od słów: manufaktura bałtycka. Zakończona właśnie 9. edycja Gdynia Design Days (1-10 lipca) jest pierwszym festiwalem projektowania, dla którego tego typu kolekcja powstała. Przedmioty można było oglądać i kupować na wystawie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Teraz kolekcja dostępna jest przez internet, a z czasem pojawi się na innych imprezach związanych z projektowaniem.

– Materiały takie jak drewno, ceramika, wiklina, naturalne włókna, ręcznie kuta stal oraz niepowtarzalność wykonanych z tych materiałów przedmiotów pozwala przenieść się w świat analogowy pełen historii i niezwykłych umiejętności ludzi, którzy je wykonują – przekonują Paulina Ryń i Jacek Ryń, kuratorzy kolekcji. – Poprzez współcześnie zinterpretowane metody rzemieślnicze i rękodzielnicze możemy poznać m.in. wielowiekową historię wyrobu ceramiki Neclów; zachowujący dla kolejnych pokoleń dorobek rękodzielników z południowych Kaszub Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach; kunszt i pasję z jaką pracuje kuźnia Pana Leszka Supińskiego w Gdańsku Oliwie; to w jaki sposób Pan Bohdan Szczudło łączy doświadczenie artystyczne z wiedzą o drewnie; czy wreszcie to jak propagowana jest i przekazywana wiedza o ręcznym przędzeniu i tkaniu na Pomorzu.

Kolekcję stworzyli: Malafor/ Paweł Pomorski i Bohdan Szczudło; Metafor/ Wojciech Mierzwa i Kowal Oliwski / Leszek Supiński; Agnieszka Bar i Dom Rękodzieła Ludowego Swornegacie / Bożena Szwal-Gemba; Witamina D Projekt / Małgorzata Knobloch, Igor Wiktorowicz i Karol Elas Necel; Woolendorf / Paulina Ryń i Dominika Kafeman.

Więcej na: www.manuba.eu, www.gdyniadesignays.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: