Lokalny dom kultury

Pawilon Ogród Szeląg to przykład ciekawej, poznańskiej inwestycji, która traktuje rewitalizację jako faktyczny proces przywracania miasta mieszkańcom. Budynek mieści się na działce bezpośrednio sąsiadującej z zabytkowym parkiem Szelągowskim i rzeką Wartą. Dzięki wybudowanej tutaj ścieżce rowerowej okolica stała się popularnym miejscem aktywnego wypoczynku Poznaniaków

Na opuszczonej działce miasto Poznań postanowiło utworzyć lokalny dom kultury wraz z ogrodami społecznymi i terenami całorocznej rekreacji. Minimalistyczny pawilon zlokalizowano przy głównym wejściu, a na dalszej, płaskiej części terenu pojawiły się grządki uprawiane przez mieszkańców. W ogrodzie funkcjonuje również sezonowa strefa gastronomiczna, strefa poświęcona dzieciom oraz drewniane tarasy wypoczynkowe.

Za projekt obiektu odpowiadał zespół wierciński-studio (Adam Wierciński, Agnieszka Owsiany). Oszczędna w formie bryła stanęła w najwyższym punkcie terenu, z którego najlepiej wyeksponowany jest widok na rzekę. Budynek, wybudowany w lekkiej konstrukcji szkieletowej drewnianej, ze względu na pochyły teren, postawiony został na dziewiętnastu betonowych kolumnach. Forma jednospadowego dachu i jego kierunku wynika z prostej i ekonomicznej konstrukcji oraz otwiera się elewacją południowo-wschodnią w stronę rzeki.

W części budynku została wydzielona zadaszona strefa wejściowa. To rozwiązanie umożliwia korzystanie z tarasu osobom na wózkach – również wtedy gdy pawilon jest zamknięty. W ścianie domykającej przejście na taras został wycięty duży otwór, który kadruje widok na park Szelągowski z wnętrza pawilonu. Obiekt wykończony został deską modrzewiową impregnowaną w kolorze czarnym. Dom kultury o powierzchni użytkowej 60 metrów kwadratowych składa się z wielofunkcyjnej sali przeznaczonej na cele edukacyjne i społeczne, toalety, oraz pomieszczenia socjalnego.

Projekt zespołu Wierciński-studio otrzymał w tym roku wyróżnienie w kategorii Przestrzeń Publiczna oraz Nagrodę publiczności w konkursie Nagrody Roku SARP 2019.

Powierzchnia pawilonu: 60 metrów kwadratowych
Powierzchnia terenu: 2800 metrów kwadratowych. Lokalizacja: Poznań.
Klient: Miasto Poznań Zdjęcia: Przemysław Turlej, Adam Wieciński

pawilon_dom_kultury_designalive - 1

pawilon_dom_kultury_designalive - 2

pawilon_dom_kultury_designalive - 14

pawilon_dom_kultury_designalive - 13

pawilon_dom_kultury_designalive - 12

pawilon_dom_kultury_designalive - 10

pawilon_dom_kultury_designalive - 9

pawilon_dom_kultury_designalive - 8

pawilon_dom_kultury_designalive - 7

pawilon_dom_kultury_designalive - 6

pawilon_dom_kultury_designalive - 5

pawilon_dom_kultury_designalive - 4

pawilon_dom_kultury_designalive - 3

 

Powiązane artykuły:

Slab House: Dom dla fanów nowoczesnej architektury i… klocków LEGO

Slab House

Suchy Las | 27 listopada 2020

Dom dla fanów klocków LEGO od pracowni mode:lina

Próżność

Próżność

Poznań | 22 września 2020

W centrum Poznania działa wyjątkowa przestrzeń barowo-muzyczna

Oswojone lata 50. w projekcie Atelier Starzak Strebicki

Oswojone lata 50.

Poznań | 9 czerwca 2020

Charakter przestrzeni definiuje nowoczesna interpretacja meblościanki

Na poznańskiej Wildzie

Wilda

Poznań | 20 marca 2020

Mieszkanie w secesyjnej kamienicy, w sercu historycznej dzielnicy Poznania