Architekt z natury

Przemo Łukasik podczas Wawa Design Festiwal

4 września wystartowała druga edycja Wawa Design Festiwal. W zeszłą sobotę Soho Factory odwiedził Przemo Łukasik. Architekt z medusa group był gościem Wojciecha Trzcionki, dyrektora wydawniczego „Design Alive”. Rozmowę rozpoczęli od uchylenia rąbka tajemnicy na temat konkursu „Kreacje z natury”, którego obaj są jurorami. Przemo Łukasik oficjalnie potwierdził, że powierzono mu stworzenie przestrzennej instalacji artystycznej inspirowanej „Kreacjami z natury”. Jej premiera odbędzie się podczas najbliższej edycji Łódź Design Festival (9-19.10).

Warszawska rozmowa toczyła się wokół inspiracji oraz podróży, które determinują tożsamość. Przemo Łukasik opowiedział o swojej największej pasji, sporcie. – Triathlon to bardzo modny, dynamicznie rozwijający się sport, który łączy pokolenia – biegają młodsi, robią to i starsi. Z kolei zapytany jak mieszka się w ikonicznym Bolko Lofcie, odpowiedział, że nie widzi w tym nic wyjątkowego. – Okolica też oswoiła się z nami jako mieszkańcami, którzy byli wcześniej znakami zapytania.

Architekt przedstawił plany na najbliższe miesiące. Obecnie jako medusa group pracują nad małym przedmiotem elektronicznym, o którym niestety nie mógł za wiele powiedzieć. Natomiast z chęcią tłumaczył ideę rehabilitacji klopsztangi, czyli popularnego trzepaka. – Próbujemy uratować w świadomości słowo. Zaczęliśmy od własnej pracowni, gdzie mamy nawet dwa obiekty. To kawałek mojego dzieciństwa i nie tylko mojego, dlatego powołaliśmy projekt Klopsztanga.

Współpraca „Design Alive” wraz z powołaną przez firmę Barlinek platformą Barlinek Institute of Design ma na celu uzmysłowienie oraz podkreślenie naturalnego piękna drewna. Jednym z wydarzeń w ramach „Kreacji z natury” jest konkurs skierowany do projektantów i architektów wnętrz. Wyłoniona w pierwszym etapie piętnastka finalistów, po warsztatach zorganizowanych specjalnie dla nich, zaprojektowała własne interpretacje deski barlineckiej.

O tym, czyja realizacja okazała się zwycięską, dowiemy się już za miesiąc na Łódź Design Festival. Wtedy też organizatorzy przyznają nagrody. Laureaci otrzymają pieniężne gratyfikacje oraz możliwość wdrożenia projektu do produkcji w nowej kolekcji Barlinka „Smaki Życia”. Następnie będzie on prezentowany na prestiżowych wydarzeniach związanych z designem w Polsce.

Do 14 września w ramach warszawskiego festiwalu można oglądać wystawę „Design Alive Awards 2013”, która czeka w Soho Factory przy ulicy Mińskiej 25, budynek nr 19.

Więcej na: www.kreacjeznatury.pl, www.barlinek.com.pl, www.wawadesign.eu

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Warszawski sen

Warszawski sen

Warszawa | 1 kwietnia 2024

Kolejny felieton architekta Przemo Łukasika z cyklu „Bagaż podręczny”