Król surrealizmu w odświeżonej ikonie od Gufram

Włoska marka Gufram jest dobrze znana ze swojego niestandardowego, nieco zadziornego podejścia do projektowania. Działając od 1952 roku zrewolucjonizowała historię designu a jej ikoniczne projekty są częścią stałych kolekcji w najważniejszych muzeach na świecie m.in. MoMa, Metropolitan i Pompidou. W ostatnich dniach Gufram powróciło z odświeżoną wersją jednej ze swoich ikon – fotelem MAgriTTA.

Przypominające rzeźbę siedzisko to pochodzące z 1970 roku dzieło włosko-chilijskiego architekta, malarza i projektanta Sebastiàna Matta (1911–2002). 

Projekt powstał na cześć jednego z najsłynniejszych twórców surrealizmu, René’go Magritte’a. To właśnie z jego twórczości została zaczerpnięta forma czarnego melonika i jabłka, jednych z najbardziej charakterystycznych symboli pojawiających się w działach artysty. Nazwa fotela, MAgriTTA, stanowi połączenie nazwiska Matty i Magritte’a. 

Gufram odświeża projekt rozwijając go o dwie nowe linie kolorystyczne, MAgriTTA Jaune (żółte jabłko) and MAgriTTA Rouge (czerwone jabłko). Owoc stanowiący bazę fotela wykonany jest z miękkiej poliuretanowej pianki i tapicerowany wełną bouclé. 

Więcej na: www.gufram.it

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Powiązane artykuły:

Fuzja ikon

Fuzja ikon

Nowy Jork | 22 kwietnia 2021

Herman Miller i Knoll razem. Fuzja za 1,8 miliarda dolarów

Człowiek ikona. Ettore Sottsass to jedna z najbardziej wpływowych figur XX-wiecznej sceny designu

Człowiek ikona

Mediolan | 8 grudnia 2020

Ettore Sottsass to jedna z najbardziej wpływowych figur sceny designu

Gratka dla miłośników włoskiej awangardy! Ruszył sklep z ikonicznymi projektami grupy Memphis

Sklep z ikonami

Mediolan | 16 sierpnia 2020

Ruszył sklep z ikonicznymi projektami grupy Memphis

Ikony designu: Fotel, który łamie konwenanse

Po prostu D4

Lauenförde | 21 marca 2019

Ikony designu. Fotel, który łamie konwenanse.