„Kreacje z natury”. Zakończył się pierwszy etap konkursu

W postindustrialnych przestrzeniach bytomskiej pracowni Medusa Group, pod przewodnictwem jej współtwórcy, architekta Przemo Łukasika, obradowało 13 lipca jury międzynarodowego konkursu „Kreacje z natury”. Do drugiego etapu – warsztatów rzemieślniczych w Barlinku, zakwalifikowano 15 zespołów projektantów.

Konkurs „Kreacje z natury”

Konkurs organizuje marka Barlinek, europejski lider w produkcji naturalnych podłóg drewnianych, przy współpracy z magazynem „Design Alive”. Tegoroczna, już trzecia edycja konkursu zyskała rangę międzynarodową – do wzięcia w nim udziału zaproszono również projektantów z Rosji, Rumunii i Ukrainy.

barlinek_kreacjeznatury_designalive - 2

Podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorzy wyznaczyli zadanie polegające na zaprojektowaniu drewnianej deski podłogowej. Jednak w tym roku, poszukiwania kreacyjne skierowano w kierunku wyobrażeń produktu w przyszłości. – Dajemy impuls projektantom, aby zastanowili się, czym może być drewniana podłoga za 15, 20 lat? Czym jeszcze może być? Czy w jakiś zaskakujący sposób, oprócz tego, że nadal naturalna, ciepła i pachnąca lasem, może spełniać nowe potrzeby, rozwiązywać problemy użytkowników w przyszłości? – podkreślał Przemo Łukasik, przewodniczący jury.

„Kreacje z natury” – I etap konkursu zakończony

W postindustrialnych przestrzeniach pracowni słynnych śląskich architektów z Medusa Group, jury w składzie: Przemo Łukasik (Medusa Group), Agnieszka Stefańska (Infinity-Design), Iwona Gach („Design Alive”), Szymon Hanczar (Hanczar Studio) oraz Dorota Karbowska-Zawadzka i Jacek Kula (Barlinek) wybrało 15 zespołów, które rozwiną  swoje projekty i zdobędą  nowe umiejętności podczas sierpniowych warsztatów w fabrykach Barlinka. Efektem tych prac, będzie finalny projekt złożony do konkursu. Zwycięzców poznamy tradycyjnie podczas Łódź Design Festivalu (13-23 października br).

barlinek_kreacjeznatury_designalive - 4

Konkurs jest jednym z elementów wielowymiarowego projektu realizowanego od 2014 roku przez Barlinek i magazyn „Design Alive”, mającego na celu stworzenie i animowanie platformy współpracy świata designu i biznesu. Znakiem szczególnym „Kreacji z natury” jest niesztampowy sposób działania na pograniczu designu, sztuki i architektury oraz międzynarodowy zasięg. W ramach projektu zrealizowano m.in. instalację przestrzenną Przemo Łukasika podczas Łódź Design Festivalu w 2014 roku, interaktywną wystawę „Stolarnia Zmysłów” stworzoną wraz z Tabandą i prezentowaną na Łódź Design Festivalu w 2015 roku, podczas tegorocznego mediolańskiego tygodnia designu oraz Gdynia Design Days.

Wszystkie informacje na temat konkursu znajdują się na stronie www.kreacjeznatury.pl

barlinek_kreacjeznatury_designalive - 3

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ocalić Szyb Krystyna

Ocalić Szyb Krystyna

Bytom | 16 czerwca 2024

Ikona śląskiej architektury przemysłowej ma szansę na rewitalizację

Warszawski sen

Warszawski sen

Warszawa | 1 kwietnia 2024

Kolejny felieton architekta Przemo Łukasika z cyklu „Bagaż podręczny”