Kopalnia Nowej Muzyki [wideo, zdjęcia]

Tauron Nowa Muzyka powraca do swojego matecznika. Przez dwa sierpniowe wieczory i noce nie tylko posłuchamy muzycznych brzmień, ale także wykorzystamy okazję, by przyjrzeć się bliżej nowemu Muzeum Śląskiego, które przed festiwalem otworzyło swoje gościnne progi. Patronem wydarzenia jest „Design Alive”.

Powrót do swojego „naturalnego środowiska”, czyli terenów po byłej kopalni „Katowice” to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu. Jednak wszyscy ci, którzy pamiętają tą przestrzeń sprzed rewitalizacji i budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego, będą mocno zaskoczeni. Festiwal wykorzysta bowiem nie tylko plenery, lecz także pomieszczenia muzealne, do których nie wprowadziły się jak dotąd eksponaty. Już dziś wielu uczestników festiwalu deklaruje, że to właśnie teren po byłej kopalni jest magnesem przyciągającym na wydarzenie.

Przed nami dziewiąta edycja festiwalu, organizatorzy zadbali o to, by festiwalowy czas wypełnić bardzo intensywnie. Uczestnicy zapewne spotkają się z największą festiwalową bolączką, czyli problemem wyboru. Na każdej z czterech scen oraz specjalnej przestrzeni Carbon Atlantis, kuratrowanej przez Wojciecha Kucharczyka pojawią się wykonawcy z bardzo wielu muzycznych światów. My prezentujemy 10 wydarzeń, których absolutnie nie można pominąć w tym roku.

Shangaan Electro
SHANGAAN-ELECTRO
Organizatorzy postanowili w tym roku stworzyć odrobinę Afryki.Bez wątpienia mocnym afrykańskim śladem będzie Nozinja, DJ i producent, kryjący się za projektem Shangaan Electro, na festiwalu pojawi się z live show, stworzonym wokół muzyki ludu Tsonga, zamieszkującego Południową Afrykę oraz Mozambik.

Gonjasufi
Gonjasufi_2
Amerykański raper, producent i twórca mrocznej, psychodelicznej odmiany hip-hopu zagra na festiwalu z czteroosobowym zespołem. Dziś to jeden z najoryginalniejszych i zaskakujących twórców związanych ze środowiskiem skupionym wokół założonej przez Flying Lotusa wytwórni Brainfeeder.

Neneh Cherry
nenehcherry
Obecna na muzycznej scenie od 25 lat artystka dopiero w tym roku powróciła, po 18 latach przerwy, z kolejnym studyjnym albumem, zatytułowanym „Blank Projekt”. Wokalistka wciąż nie przestaje szukać nowych wyzwań i zaskakiwać swoich fanów, którzy przez ostatnie lata przyzwyczajali się do jej nowych wcieleń: artystka współpracuje ze swoją córką, tworząc część elektro-soulowej grupy cirKus, pojawiła się też jako wokalistka na płycie jazzowej supergrupy The Thing. Na festiwalu wystąpi z elektronicznym duetem RocketNumberNine, z którym nagrała album „MeYouWeYou”.

Jaga Jazzist i Aukso
Aukso foto autor KRZYSZTOF LISIAK
Kolejny koncert, zderzający pozornie bardzo różniące się muzyczne światy. Tym razem orkiestra kameralna Aukso, częsty bywalec festiwalu, wystąpi wspólnie ze współczesnymi klasykami skandynawskiego post-jazzu – grupą Jaga Jazzist. Formacja kilkanaście miesięcy temu wraz z jedną  z brytyjskich orkiestr nagrała album Live with Britten Symphonia i to właśnie ten materiał, choć w odmiennych aranżacjach, usłyszymy podczas katowickiego występu.

Zamilska
zamilska_Wojciech_Trzcionka_DesignAlive2
Artystka i animatorka, która wywołała niemałe poruszenie utworem Quarell, zwiastującym jej debiutancką płytę Untune, która ukazała się w maju tego roku Ciężkie, noisowe brzmienia, głęboka fascynacja klasycznym techno, niepokojące wizualizacje – oto, czego możecie się spodziewać po występie jednej z największych nadziei polskiej muzyki elektronicznej.

Carbon Atlantis
Kucharczyk_2
Dwudniowy maraton z muzyką rodzimych eksperymentatorów pod kuratelą Wojciecha Kucharczyka, założyciela zasłużonej śląskiej wytwórni Mik Musik, lidera grup Mołr Drammaz i The Complainers, człowieka który od kilkunastu lat nie ustaje w wysiłkach promowania radykalnie odmiennego podejścia do muzyki. Projekt Carbon Atlantis, wymyślony specjalnie na potrzeby tegorocznej edycji festiwalu, to prezentacja bezkompromisowych polskich artystów, poruszających się w obszarach muzyki eksperymentalnej i elektronicznej.

Terranova
Terranova_1
Legendarny duet wystąpi w Katowicach po raz pierwszy. Rozpoczynając karierę w drugiej połowie lat 90-tych, czerpali pełnymi garściami z house’u, hip-hopu, muzyki tanecznej i punka, by tworzyć niezwykle przebojowe, naładowane taneczną energią utwory, które szybko zwróciły na nich uwagę publiczności.

Kelis
Kelis_EstevanOriol_2
Artystka która niczego nie musi udowadniać. Ma za sobą nagrania z Enrique Iglesiasem oraz Björk, wspólne tournée z Britney Spears, U2 oraz Robyn. W tym roku, w legendarnej wytwórni Ninja Tune ukazał się jej szósty album – „Food”, gdzie artystka powraca do korzeni czarnej, miejskiej muzyki, inspirowanej soulem, afro beatem i hip-hopem.

Bilal
Bilal
Wychowanek prestiżowej nowojorskiej szkoły The New School of Jazz and Contemporary Music, ujawnił się szerszemu światu pod koniec lat dziewięćdziesiątych, a pełnię talentu objawił na debiutanckim albumie „1st Born Second”. Płyta zapewniła mu olbrzymie uznanie wśród fanów i wykonawców neo soulu, pokazał bowiem, że jest wszechstronnym wokalistą, równie dobrze czującym się w rapie, jak i w emocjonalnych balladach. Komercyjny sukces przyniosła mu płyta z 2012 roku, „A Love Surreal”, która zadebiutowała na pierwszym miejscu listy przebojów iTunes. Od tego czasu nie przestaje koncertować, zdobywając kolejnych fanów na całym świecie.

The Field
Dl. The Field - Lifestyle
Mieszanka techno, dubu, inspiracji trip-hopem i filmowymi soundtrackami, które w trakcie setów na żywo zyskują dodatkową oprawę wizualną i  stanowią podstawę rewelacyjnych, hipnotycznych występów. The Field, czyli projekt Axela Willnera, powraca do Katowic z wydanym w zeszłym roku albumem „Cupid’s Head”.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka od 21 do 24 sierpnia, jednak na terenie nowego Muzeum Śląskiego gości przez dwa dni, 22 i 23 sierpnia. 3-dniowy karnet kosztuje 190 zł, za karnet 2-dniowy zapłacimy 160 zł, natomiast jednodniowy bilet to wydatek 90 zł.

Więcej: www.festiwalnowamuzyka.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dwupoziomowa oaza

Dwupoziomowa oaza

Katowice | 3 sierpnia 2023

Odwiedzamy apartament zaprojektowany przez Magdalenę Dzierzon