Kolorowe serce

To kolorowe 75-metrowe mieszkanie w centrum Krakowa wyszło spod ręki Krzysztofa Matuszewskiego z Matuszewski Studio. Przestrzeń mieszkania została zorganizowana wokół jasnozielonego trzonu z ryflowanym gzymsem.
 
Projekt posiada ponadczasowy i unikalny charakter, który mimo odważnych kolorów i ekspresyjnych decyzji pozostaje elegancki, odprężający i bezpretensjonalny.
 
Funkcjonalne centrum spina razem całe mieszkanie jednocześnie powiększając przestrzeń. Uporządkowanie funkcji pozwala objąć wzrokiem cały układ i daje poczucie hamornii. Trzon dryfuje między pomieszczeniami, nie będąc z żadnym bezpośrednio złączonym.Kolorowe serce zestawione jest z dość minimalistycznymi wnętrzami salonu i sypialni.
 
Wchodząc do salonu widzimy najpierw komodę ze sklejki, przestrzeń wypoczynkową z kanapą, a następnie jadalniany stół z zestawem kolorowych krzeseł i obrazem Krabonszcza na ścianie. Panują tu spokój i lekkość, pomagając w codziennym odpoczynku.Matuszewski Studio
Kuchnia i gabinet stoją w kontraście do tej aranżacji. W aneksie kuchennym dominuje cytrynowo-neonowa żółć płytek oraz intensywny i soczysty kolor zielonych frontów. Kuchnia zaznacza swoje miejsce w przestrzeni dziennej, jest energiczna i żartobliwa, a kolor rozjaśnia ją i ożywia.
 
Taka przestrzeń odpowiednio współgra z żywiołem domowego gotowania właścicieli. Funkcjonalna wnęka za trzonem pozwala schować zwykle uciążliwe wielkogabarytowe przedmioty pomocy kuchennej.
 
Gabinet to najbardziej osobliwa przestrzeń w całym wnętrzu, pełna ironii, dystansu do siebie i świetnie ukazująca poczucie humoru właścicieli mieszkania. Jego intensywna czerwień przebija się śmiało do przestrzeni mieszkalnej poprzez ryflowane przeszklenia drzwi. Przekroczenie drzwi gabinetu i wejście do środka w ułamku sekundy pozwala się odciąć od reszty mieszkania i przejść do kreatywnej pracy. Gabinet jak żadna inna przestrzeń opowiada o właścicielach , gromadzi pamiątki rodzinne, nawiązuje do zabawnych anegdot i na każdym kroku daje pretekst do kolejnych historii.
 

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

W sypialni i łazienkach panuje podobna wyciszona atmosfera co w salonie. Jasna i minimalistyczna powierzchnia po rozsunięciu szerokich drzwi powiększa się o garderobę. Na czas snu ograniczona zostaje jedynie do lekkiego łóżka i niskiej komody ze sklejki.W tej samej konwencji utrzymano łazienkę, z szeroką taflą lustra, za którą schowano obszerne półki na kosmetyki, prostą, murowaną umywalką w białych kaflach i prysznicem typu walk-in wyłożonym zielonymi kaflami. Główne przestrzenie w mieszkaniu, choć pełne kolorowych akcentów, celowo są utrzymane w oszczędnej i minimalistycznej stylistyce. Ich głównym celem jest wypoczynek.

Meble stolarskie na zamówienie uzupełniają zbierane dodatki z drugiej ręki – czerwona lampa z krakowskiej hali targowej, piękna, szklana lampa w kropki, odziedziczona biblioteczka i biurko. Całość uzupełniają klasyczne dodatki, takie jak czerwona lampa PH5 marki Louis Poulsen czy krzesła Nopp projektu Buck.Studio.

Matuszewski Studio
Wnętrze zaprojektował warszawski architekt Krzysztof Matuszewski.

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Mieszkanie jak sneakers

Mieszkanie jak sneakers

Wrocław | 11 października 2023

Inspirowali się... butem. Zobaczcie nowy projekt pracowni Na No Wo Architekci

Bliźniacze kolory

Bliźniacze kolory

Gdańsk | 11 lipca 2023

Gdańska pracownia Barak zaproponowała wnętrze pełne radosnych gier retro