NeoFolk to najnowsza wiosenna kolekcja marki Tatuum, do której tkaniny stworzyła projektantka i artystka Dorota Koziara. Seria, której głównym projektantem jest Rafał Gmerek, jest współczesną interpretacją polskich tradycyjnych wzorów ludowych oraz ich kolorystyki.
Dorota Koziara, od lat prowadząca swoje studio w Mediolanie, w ramach projektu odbyła podróż po Polsce w poszukiwaniu inspiracji i tradycyjnych wzorów. Odwiedziła wiele muzeów etnograficznych, skansenów, odbyła szereg rozmów z etnografami oraz rzemieślnikami zajmującymi się zanikającymi zawodami. Jej podróż była polem badawczym, które stało się bazą do stworzenia kolekcji NeoFolk. W serii tkanin znajdujemy wzory inspirowane wybranymi motywami dekoracyjnymi haftów typowych dla Kaszub, Pałuk, łowickimi pasiakami i wycinankami czy w końcu – typowym dla stroju krakowskiego pawim oczkiem.
– Podróż po Polsce w poszukiwaniu naszej tradycji uświadomiła mnie tylko w tym, jacy w przeszłości byliśmy kolorowi. Dotyczy to zwłaszcza kultury ludowej. Mocny kolor i odważne zestawienia kolorystyczne występowały od architektury, we wnętrzach, aż po przepiękne, bardzo odważne w kolorze stroje ludowe – mówi Dorota Koziara. – Polska tradycja ludowa jest prawdziwą krainą intensywnych, kontrastujących ze sobą kolorów. Wśród naszych korzeni mamy kulturę Kaszub, bardzo ascetyczną, której architektura jest najczęściej biało-czarna; we wnętrzach pojawia się skromnie kolor, a w strojach – zestawienia czerni z bielą i dodatkowo ostrą czerwienią. To bardzo surowe, ale zarazem eleganckie zestawienia. Jadąc dalej, wybiórczo napotykamy dość surową w kolorystyce, pełną elegancji Wielkopolskę i odważną wielobarwność: zaczynając od Łowicza, czyli środkowej Polski, przez okolice kieleckie, Kraków i Małopolskę, Śląsk; im dalej na południe i wschód, tym więcej koloru. Miejsca, tradycyjne polskie wzory i bogate kolory były dla mnie bazą do stworzenia współczesnej kolekcji tkanin NeoFolk.
W ramach kolekcji NeoFolk powstała również kolekcja jedwabnych chust autorstwa Doroty Koziary, które, podobnie jak tkaniny na ubrania, są współczesną interpretacją polskiej tradycji ludowej.
Kolekcja będzie w sprzedaży od 29 marca.