Kiedy pasja spotyka się ze sztuką

Thonet to najnowsza kolekcja projektu Katarzyny Bukowskiej dla biżuteryjnej marki YES. Inspiracją dla stworzenia kolekcji były projekty oraz życie i twórczość Michaela Thoneta, kultowej postaci w świecie designu.

Przez krytyków, architektów, ale też zwykłych kupców cenione za niezwykłą precyzję, elegancję i funkcjonalność. Nagradzane na światowych konkursach, do dziś inspirują artystów z różnych dziedzin. Mówi się, że siedziało na nich najwięcej ludzi na świecie. Na czym polega fenomen krzeseł Thoneta, rzemieślnika, który dał początek nowemu nurtowi w designie? I co sprawiło, że zainteresowała się nim projektantka biżuterii YES?

Wizjonerstwo, pokora i mądrość

Michael (1796-1871) zasłynął z kultowych krzeseł wykonanych z giętego drewna. Sam opracował,  a następnie opatentował specjalną technologię wykorzystywaną w jego fabrykach. W ten sposób odpowiadał na zachodzące zmiany związane z rozwojem masowej produkcji, migracją społeczeństwa, a co za tym idzie – poszukiwaniem lekkich, ponadczasowych mebli  o uniwersalnej formie.

W jego meblach można wciąż odnaleźć wiele aktualnych wskazówek. Wizjonerskie wykorzystanie prostych materiałów oraz ekologiczna produkcja były absolutną innowacją. Niemiec reagował na potrzeby odbiorców, zachowując przy tym niesamowitą pokorę i mądrość.

Katarzyna Bukowska

Nośnik wyjątkowych historii

To właśnie z zachwytu nad połączeniem surowego tworzywa i plastycznej formy, powstała najnowsza kolekcja YES projektu Kasi Bukowskiej.

– Chcę, byśmy podobnie działali obecnie. Chcę, by projekty łączyły warsztat i styl. Chcę, by moja biżuteria była nośnikiem wyjątkowych historii – mówi projektantka.

Kolekcja Thonet jest oryginalną opowieścią o pasji, sztuce i pięknie. Nałożenie subtelnej, ażurowej warstwy na gładką taflę złota, nadaje biżuterii nowoczesnego, lekkiego charakteru. To współczesna interpretacja fascynującej techniki. Dzięki wyrazistym wzorom, projektantka skłania do odważnych połączeń, wyrażania siebie i budowania osobistej historii.

Jubileusz YES

YES to rodzinna, polska firma biżuteryjna, która w 2021 roku obchodzi swoje 40-lecie. Marka powstała w burzliwym 1981 roku z inicjatywy Magdy i Michała Kwiatkiewiczów oraz Krzysztofa Modelskiego (brata Magdy Kwiatkiewicz). Obecnie YES ma około 160 salonów w całej Polsce. Jako pierwsza marka biżuteryjna stworzyła sklep internetowy. W ofercie YES znajdują się kolekcje złote i srebrne, diamenty i brylanty, perły i inne kamienie szlachetne. Flagowym produktem są solitery, czyli pierścionki zaręczynowe z opatentowanym diamentem idealnym (specjalny szlif posiadający 82 facety).

Katarzyna Bukowska

Urodziła się w 1979 roku w Poznaniu. W 2003 roku ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Mieszka z mężem. Interesuje ją wszystko, co jest związane z designem. W YES pracuje od 2007 roku.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak pachnie marka

Jak pachnie marka

Warszawa | 29 grudnia 2022

Marta Siembab, jedyna w Polsce senselierka, opowiada o swoim unikalnym zawodzie

Energia niezwykłych kobiet

Energia niezwykłych kobiet

Poznań | 28 października 2021

Marka biżuteryjna YES świętuje 40-lecie. Oto historie kobiet, które za nią stoją