Kalendarium

Już w najbliższy weekend będzie można zobaczyć wystawę dedykowaną polskiemu plakatowi – w Centrum Grafiki w Échirolles we Francji rozpoczyna się bowiem Miesiąc Grafiki, a jest to jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie. Ciekawie zapowiada się wystawa w Muzeum Narodowym w Wilnie, gdzie po raz pierwszy będzie zaprezentowany rękopis „Pana Tadeusza”, który trafił do Pałacu Wielkich Książąt Litewskich prosto ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W Instytucie Polskim w Düsseldorfie nadal można oglądać prace genialnego polskiego artysty – Stanisława Ignacego Witkiewicza, a w Instytucie Polskim w Rzymie wziąć udział w cyklu wykładów o polskiej awangardzie. Z wydarzeń krajowych warto obejrzeć wystawę prac japońskiego artysty Akiry Inumaru w Galerii Alfa w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie oraz wybrać się na Festiwal Sztuki „Młode Wilki 18” w Szczecinie oraz na warsztaty ceramiczne „Ślad na porcelanie” w Gdyni. Zapraszamy!

Co: „Pan Tadeusz” w Wilnie
Gdzie: Muzeum Narodowe w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, Wilno
Kiedy: 27.11.2018–24.02.2019
Rękopis „Pana Tadeusza”, jest który będzie po raz pierwszy w historii prezentowany na Litwie, stanie się centralnym punktem ekspozycji zatytułowanej „Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz”. Na wystawie zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z życiem i twórczością Adama Mickiewicza, poznać okoliczności powstania jego najważniejszego dzieła oraz zobaczyć pamiątki łączące wieszcza z Litwą. Punktem kulminacyjnym ekspozycji będą rekwizyty rękopisu – szkatuły, notes, pióro i ołówek Mickiewicza, a także rękopis poematu wypożyczony z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Więcej na: www.culture.pl

Co: Polski plakat na Miesiącu Grafiki w Échirolles
Gdzie: Échirolles. Centre du Graphisme, Francja
Kiedy: 17.11.2018–31.01.2019
Rozpoczynający się 17 listopada Miesiąc Grafiki we Francji poświęcony polskiemu plakatowi jest największym tego typu wydarzeniem w Europie. Chronologiczny przegląd dzieł polskich twórców prezentowany będzie w salach wystawienniczych Grenoble oraz w Centrum Grafiki w Échirolles.
Obejrzeć będzie można makiety, plakaty, szkice, fotografie, a także filmy. Wydarzenie otwiera wystawa „L’Affiche Polonaise. 1952–2018. Une révolution graphisme”.
Więcej na: www,culture.pl

Co: Cykl wykładów o polskiej awangardzie w Rzymie
Gdzie: Instytut Polski w Rzymie, Włochy
Kiedy: 5.11.2018–14.12.2018
W Muzeum Laboratorium Sztuki Współczesnej Uniwersytetu Rzymskiego Sapienza i Instytucie Polskim w Rzymie rozpoczął się cykl wykładów przybliżających działalność polskich artystów w okresie kulturowego ożywienia, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wśród wykładowców są, m.in. Andrzej Turowski  (Uniwersytet Burgundii, Dijon we Francji), Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi), Luiza Nader (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), Paulina Kurc-Maj (Muzeum Sztuki w Łodzi), Karolina Ziębińska-Lewandowska (Centrum Pompidou w Paryżu) i Piotr Rypson (p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie).
Podczas otwartych dla wszystkich spotkań będzie można usłyszeć o artystach, ruchach oraz instytucjach polskiej kultury i sztuki powojennej.
Więcej na: www.culture.pl

Co: Wystawa „Genialny chuligan”
Gdzie: Instytut Polski w Düsseldorfie, Niemcy
Kiedy: 07.09.2018–07.12.2018
W Instytucie Polskim w Düsseldorfie trwa wystawa dedykowana życiu i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885–1939). Początkowo Witkacy zajmował się malarstwem, jednak po pewnym czasie uznał je za narzędzie rzemieślnicze i założył Firmę Portretową. W tym czasie namalował około czterech i pół tysiąca portretów, z czego większość spłonęła podczas wojny. Następnie zafascynował się fotografią, a w końcu pisarstwem. Na wystawie można obejrzeć jego największe dzieła.
Więcej na: www.mocak.pl

Co: Wystawa „Język kwiatów” Akira Inumaru
Gdzie: Galeria Alfa w Muzeum Sztuki Współczesnej, Kraków
Kiedy: 26.10.2018–17.03.2019
W Muzeum Sztuki Współczesnej prezentowane są prace japońskiego artysty – Akiry Inumaru, dla którego natura jest inspiracją i równocześnie źródłem materiałów. W swoich pracach wykorzystuje bowiem kwiaty oraz roślinne barwniki, a głównym tematem jego dzieł jest światło. W Galerii Alfa prezentowane są trzy cykle jego twórczości – Iki utsushi (Podwójny), Ignis fatuus (Błędne ogniki) oraz L’arc-en-ciel des plantes.
Więcej na: www.mocak.pl

Co: Wystawa „454 Lata Sztuki Polskiej. Historyczna Wystawa Grupy Pendzle”
Gdzie: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz
Kiedy: 27.10.2018–1.12.2018
W ramach cyklicznego projektu „Postój ze Sztuką” na wybranych kaliskich przystankach prezentowanych jest 6 prac artystów z grupy Pendzle, którą tworzą czołowi warszawscy malarze oraz rzeźbiarz:  Krzysztof M. Bednarski, Tomasz Ciecierski, Ryszard Grzyb, Robert Maciejuk, Paweł Susid i Włodzimierz Jan Zakrzewski.
Najciekawsze dzieła można obejrzeć w Galerii im. Jana Tarasina, gdzie przygotowano wystawę zatytułowaną „454 Lata Sztuki Polskiej. Historyczna Wystawa Grupy Pendzle”.
Więcej na: www.tarasin.pl

Co: Wystawa „Prince Polonia”
Gdzie: Trafostacja Sztuki, Szczecin
Kiedy: 4.10.2018 –2.12.2018
W Galerii Sztuki w Szczecinie trwa wystawa, która jest próbą analizy związków Polski z Indiami, począwszy od wizyty pierwszego premiera Jawaharlala Nehru w Polsce w 1955 r. i podpisania umowy o współpracy ekonomiczno-kulturalnej, aż do początków lat 90. XX w.
Szczecin w związkach polsko-indyjskich pełnił szczególną rolę, ponieważ na kursach organizowanych przez Piotra Zarembę, pierwszego prezydenta miasta, wykształciło się prawie pięćdziesięciu przybyłych z Indii urbanistów, którzy decydowali o przemianach w swojej ojczyźnie.
Więcej na: www.trafo.art

Co: Festiwal Sztuki „Młode Wilki 18”
Gdzie: Przestrzeń publiczna Szczecina
Kiedy: 16.11.2018–17.11.2018 r.
W weekend rozpoczyna się 5. edycja Festiwalu Sztuki Młode Wilki 18, która ukazuje przestrzeń miejską Szczecina jako teren działalności lokalnych aktywistów i animatorów. Uczestnicy imprezy będą mogli obejrzeć filmy eksperymentalne, ciekawe instalacje oraz projekty artystyczne. Będzie można posłuchać wykładu Józefa Robakowskiego, który opowie o swoim projekcie Galerii Wymiany w Łodzi, którą prowadzi od 1978 r., a także wziąć udział w otwartej dyskusji.
Więcej na: www.trafo.art

Co: Warsztaty ceramiczne „Ślad na porcelanie”
Gdzie: Prototypownia ceramiczna, PPNT Gdynia
Kiedy: 17.11.2018–18.10.2018
Ciekawie zapowiada się weekend w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, gdzie odbędą się warsztaty ceramiczne „Ślad na porcelanie”, na których można poznać proces dekoracji naczyń ceramicznych za pomocą pierwotnej techniki jaką jest ślad.
Uczestnicy nie tylko zobaczą sposoby dekoracji ceramiki, ale także będą mieli okazję zagłębić się w proces powstawania projektu badawczo-ceramicznego „Ludzie z fabryki porcelany”, odbywającego się w najstarszej polskiej Fabryce Porcelany w Ćmielowie. Część praktyczną poprzedzi prezentacja technik dekoracyjnych oraz narzędzi używanych na linii produkcyjnej. Później każdy z uczestników będzie mógł zostawić na ceramice swój własny ślad.
Więcej na: www.centrumdesignu.gdynia.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Gdzie warto się wybrać

W tym tygodniu

Łódź | 11 stycznia 2019

Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać.

Najważniejsze wydarzenia początku roku

Tu warto być!

Berlin | 31 grudnia 2018

Najważniejsze wydarzenia początku roku.