Rozważny i romantyczny

– Zostałem architektem wnętrz, ponieważ wierzę, że jest to praca, która służy drugiemu człowiekowi. A to daje mi satysfakcję – zdradza Jacek Tryc.

„Projekt Wywiad” to autorski cykl rozmów Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Bohaterem trzeciego odcinka jest Jacek Tryc, który od 20 lat prowadzi autorską pracownię projektowania wnętrz.

– Lubię ten zawód, bo za jego sprawą mam możliwość patrzenia na dużą różnorodność, którą my jako ludzie w sobie mamy. Przychodzą do mnie klienci o różnych pomysłach na życie, różnych wartościach. I jako architekt muszę te wartości rozumieć – choć nie muszę się z nimi zgadzać – bo dobry projekt na nich bazuje – wyjaśnia. Co jeszcze mówi o swojej profesji, a co o życiu pozazawodowym, w którym szczególną rolę odgrywają… lokomotywy?

Co szczególnie lubi projektować? Szczególnie lubię projektować.

Zapytany o wspólny mianownik prac, które przez ten czas wyszły spod jego ręki, wskazuje na funkcjonalność. Dlaczego? – Bardzo mi zależy na tym, by klient, który żyje w zrealizowanym projekcie, dobrze się w nim czuł i by wnętrze odpowiadało na jego potrzeby – podkreśla architekt. – O ile uroda projektu czy jego kolorystyka to sprawy bardzo subiektywne, o tyle sfera funkcjonalna jest po prostu dobra albo niedobra. To weryfikuje się w użytkowaniu, natomiast im więcej czasu poświęci się na przygotowanie planu funkcjonalnego i zrozumienie potrzeb klienta przez długotrwałe rozmowy z nim na ten temat, tym projekt będzie lepszy – dodaje.

Jacek Tryc

Na pytanie, co szczególnie lubi projektować, odpowiada nieco przewrotnie: – Szczególnie lubię projektować. Lubię projektować, bo to jest istota pracy architekta. Nie zarządzanie, nie zestawienia, nie budowanie list produktów, tylko sam fakt projektowania, aranżacji przestrzeni, szukania relacji między człowiekiem a wyposażeniem tej przestrzeni – to jest bardzo fajne w tej pracy. A sama tematyka okazuje się bardzo zmienna. Dzisiaj projektuję campery, jutro apartamenty, pojutrze domy. To pozwala dłużej cieszyć się pracą, bo co chwila jest w niej coś innego – podkreśla.

Czym są dla niego podróże i fotografia, którym poświęca wiele czasu i uwagi? Jakie nietypowe hobby jest jego wyjątkową pasją? Dlaczego tak bliskie są mu lokomotywy, w których – dodajmy – dostrzega znacznie więcej niż większość z nas. I dlaczego w pracy jest rozważny, ale lubi być romantyczny? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań o świat wewnętrzny i sposoby pracy Jacka Tryca można znaleźć w najnowszym filmie.

Jacek Tryc

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2005 roku obronił dyplom z rewitalizacji architektury poprzemysłowej i adaptacji jej do potrzeb edukacyjnych. Od 1999 roku prowadzi autorską pracownię projektową specjalizującą się w aranżacji wnętrz mieszkalnych. Stworzone przez niego przestrzenie są powściągliwe w formie, a równocześnie ergonomicznie i funkcjonalnie. Kreatywnie interpretuje trendy, harmonijnie wkomponowując je w swoje projekty. Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Więcej na: www.tryc.pl

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kontekst dla sztuki

Kontekst dla sztuki

Gdańsk | 20 listopada 2022

Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska w rozmowie o roli sztuki we wnętrzach

Szukając perfekcji

Szukając perfekcji

Warszawa | 11 października 2022

W II edycji konkursu Wnętrze Roku SAW do zdobycia łącznie 100 000 zł