Wegański hotel na Salwatorze

Weganie nie muszą rezygnować ze swoich przekonań, kiedy są w podróży. Powstał pierwszy w Polsce wegański hotel Plantonia, a zaprojektowała go krakowska pracownia krea.tina.

W jednej z najpiękniejszych dzielnic Krakowa znajduje się ponad stuletnia kamienica, która właśnie zyskała drugie życie, i to bardzo wyraźnie sprofilowane. Motywem przewodnim Plantonii jest idea weganizmu, którą odnaleźć tu można nie tylko w zrównoważonych materiałach i wyposażeniu, ale także w sposobie funkcjonowania hotelu.

Hotel Plantonia to wadzieścia cztery apartamenty o różnej wielkości. Zostały pomyślane jak mieszkania na wynajem. Czynna jest całodobowa recepcja, strefa fitness i grota solna dla mieszkańców, nie ma jednak typowo hotelowego serwisu. Zamiast tego goście mogą korzystać ze wspólnej pralni, w każdym apartamencie jest też w pełni wyposażona kuchnia. Aparthotel łączy więc w sobie zalety prywatnego mieszkania i nowoczesnego hotelu. W lobby na gości czeka strefa wypoczynkowa, wegańska spiżarnia i biblioteczka z pozycjami na temat weganizmu i ekologii. Jest też duży stół do czytania i pracy oraz multifunkcyjna przestrzeń, gdzie odbywają się zajęcia jogi czy też warsztaty związane z tematyką slow life.

Biuro architektoniczne krea.tina stworzyło nie tylko wizję wnętrz, ale też cały koncept, który odzwierciedla wegański styl życia, wykraczający poza kwestie związane jedynie z jedzeniem.

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

– Od początku stanęliśmy przed kilkoma wyzwaniami. Po pierwsze znaleźliśmy się w kamienicy, która przechodziła rewitalizację, po drugie hotelowe wnętrza wymagają pewnej powtarzalności rozwiązań, a w kamienicy nie zawsze jest to łatwe – tłumaczy Martina Weiser z pracowni krea.tina.

Aby jak najlepiej spełnić obietnicę „wegańskości”, architekci przeprowadzili dogłębną analizę elementów wykończeniowych i składu materiałów, z jakich wykonano meble i wyposażenie.

– Wciąż trudno jest znaleźć informacje, czy dany materiał lub składnik jest pochodzenia zwierzęcego. Najlepszym tego przykładem są kleje i impregnaty w przedmiotach codziennego użytku, w łóżkach czy krzesłach. Trzeba było wszystko sprawdzać i wybierać rzeczy, które zostały stworzone w bardziej etyczny sposób – wyjaśniają Martina Weiser i Karol Wawrzkiewicz z krea.tiny.

Wyposażenie apartamentów zadowoli więc nawet najbardziej radykalnych gości – neutralne klimatycznie „marmoleum” w składzie ma m.in. olej lniany, a miękki w dotyku dywan o pięknym splocie pochodzi z recyklingu. Z kolei narzuta daje drugie życie odpadkom pozyskanym od firm tkackich i dziewiarskich, znajdziemy tu też wykończenie z naturalnego korka.

Istotnym aspektem ekologicznego myślenia o projektowaniu jest lokalność. Dlatego w hotelu znajdziemy prace polskich rzemieślników i projektantów, tzn. ręcznie wytwarzane lampy Rumruk i Lexavala, a także meble polskich marek: Tylko, Tamo, Nudo Design, noo.ma czy Fameg.

– Stworzyliśmy w ten sposób miejsce, które stara się być przyjazne, wyrządzać jak najmniejszą szkodę planecie i korzysta z jak największej ilości roślinnych materiałów. Uważamy, że każda zrównoważona decyzja ma sens – dodają projektanci.

Wisienką na torcie jest w Plantonii sztuka. Obrazy młodych artystów, w tym Nikodema Szpunara, idealnie wpisują się w nowoczesny klimat realizacji.

Niespodzianką dużego kalibru jest oryginalna praca ikony brytyjskiego pop-artu Davida Hockneya – „The Potted Palm” z 2014 roku, którą umieszczono w recepcji hotelowej. Artysta twierdzi, że zawsze gdy na zdjęciu pojawia się więcej niż jedna osoba, rodzi się dramat. Akurat to dzieło nie dotyczy jednak interakcji międzyludzkich, jest raczej eksperymentem z perspektywą. To ciekawa puenta dla wegańskich założeń przyjętych w projekcie hotelu Plantonia. Pierwsza taka realizacja w Polsce – a jedna z wielu na świecie – poszerza perspektywę i przeciera projektowe szlaki.

Hotel Plantonia od pracowni Krea.tina

Krakowskie biuro architektoniczne zajmujące się projektowaniem budynków i wnętrz oraz rewitalizacją istniejących obiektów. Bazuje na kreatywnym podejściu do tematów projektowych. Tworzy rozwiązania proste i czyste w formie, takie, które pozytywnie wpływają na użytkownika i jego samopoczucie. Priorytety w projektach krea.tiny to funkcjonalność, spójność, prostota i dopracowany detal. Założycielką pracowni jest Martina Weiser (na zdjęciu), absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej z ponad 10-letnim doświadczeniem zawodowym. W zespole projektowym Plantonii znaleźli się również Karolina Chodur, Karol Wawrzkiewicz, Aleksandra Gryc i Zuzanna Kasperczyk-Brodecka.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: