The Crown wita atmosferą sprzed wieku

Wystarczy przekroczyć próg, by poczuć klimat międzywojnia. W Krakowie otwarto nowy butikowy hotel The Crown, pierwszy w Polsce hotel grupy Accor prowadzony pod nową marką The Crown Handwritten Collection. Projektantka jego wnętrz, Katarzyna Kuchejda, inspirowała się stylem art déco.

Nowy hotel The Crown mieści się przy ulicy Królewskiej 6 w samym sercu miasta. Przyciąga uwagę nie tylko doskonałą lokalizacją blisko rynku, ale także wyjątkowym połączeniem piękna i funkcjonalności w stylu art déco.

— W sumie bardzo prędko podjęliśmy decyzję z klientem o tym, jak ma wyglądać jego nowy hotel — mówi architektka Katarzyna Kuchejda.

I dodaje: — Wiedziałam, że klient bardzo lubi art déco, dużo podróżuje po Stanach Zjednoczonych. We wnętrzach kamienicy nie pozostało nic wartościowego, czym moglibyśmy się inspirować. Przez lata były tu mieszkania czynszowe. Całe wnętrze trzeba było zaprojektować na nowo.

Nie chciała jednak kopiować stylistyki art déco w stu procentach.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Właścicielowi, jak i architektce zależało na nowoczesnym wnętrzu, ale jednak nawiązującym do międzywojennego okresu. Hotel miał być też elegancki, dlatego postawiono też na wysokiej klasy materiały.

Podłogi w większości są kamienne. Ściany np. klatki schodowej pokrywa wenecki stiuk. Niewiele ze znajdujących się tu przedmiotów zostało po prostu kupionych. Prawie wszystko było projektowane pod ten właśnie hotel.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów hotelu są wyjątkowe owalne apartamenty. Z okrągłego pomieszczenia dziennego można przejść, mijając wolnostojącą wannę do sypialni. Wanna służyć ma relaksowi i nie jest elementem łazienki. Ta wyposażona już w prysznic znajduje się jeszcze za wspomnianą sypialnią.


Podczas zwiedzania hotelu, warto zatrzymać się również w restauracji. Lampy, ciekawe stoliki kawowe czy wreszcie kanapy – wszystko kojarzy się z szalonymi latami dwudziestymi ubiegłego wieku.

Inspiracje stylem art déco napotyka się tu na każdym kroku. Geometryczna prostota form i szlachetne materiały wykończeniowe stanowią doskonały balans między tym, co użyteczne, praktyczne, a zarazem kunsztownie wykonane. Od marmurkowych szafek nocnych w pokojach przez ażurowe zdobienia w sali konferencyjnej i restauracji aż po hotelowy bar utrzymany w modernistycznej stylistyce streamline. To z pewnością nie kolejny ustandaryzowany hotel.

Marka Handwritten Collevction została stworzona w 2023 roku, aby zgromadzić pod wspólnych szyldem hotele o wyjątkowych osobowościach odzwierciedlających charakter ich właścicieli.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: