Gdynia. Miasto na plus

gdynia | JARDA RUSZCZYC

27 czerwca 2014 | Design | Wydarzenia |

Przymrużone oczy, pod powiekami błękit od oślepiającego słońca. Pod stopami złoty piach, w uszach szum bałtyckiej bryzy i gwar miejskiej plaży. Gdynia. Jedna z polskich „stolic lata” i najlepsze miejsce do życia w Polsce.

To miasto kochają nie tylko turyści. Za jego nowoczesność, młodość, otwartość w rankingach uważana jest za najlepsze miejsce do życia. Gdynia należy do najmłodszych polskich miast, do dziś mówi się, że w latach 20. zeszłego stulecia „wyłoniła się z morza”. I choć młode, to może pochwalić się głębokim zrozumieniem potrzeb swoich mieszkańców. W głosy Gdynian wsłuchują się nie tylko samorządowcy, ale również działający w regionie projektanci i aktywiści. I pewnie dzięki temu, miasto jest przyjazne oraz zrozumiałe dla mieszkańców czy przyjezdnych niezależnie od wieku.

Relacja człowiek – miasto to obecnie jedno z kluczowych zagadnień dotyczących nas wszystkich i wymagające zrozumienia i współpracy. – Mieszkańców Gdyni cechuje otwartość na zmiany i transformację. To sprawia, że przestrzeń zmienia się stopniowo, ale dzieje się to w sposób bardzo świadomy. Rozmawiamy z mieszkańcami, bo to oni są użytkownikami wspólnej przestrzeni miejskiej, organizujemy debaty i spotkania, zapraszając na nie osoby w różnym wieku – od dzieci po seniorów. Znakomicie współpracuje się nam ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, które ma swoją wrażliwość, przemyślenia i szereg specyficznych potrzeb dotyczących kształtowania przestrzeni. Zaangażowanie sprawia, że wspólnie poprawiamy jakość życia w mieście. To jest klucz do rozumienia designu obecnego w Gdyni. Jeśli jest on wykorzystywany, by poprawiać jakość życia, mieszkańcy doskonale rozumieją zmiany – deklaruje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, laureat Design Alive Award 2012 w kategorii Strateg.

Rzut oka na historię: modernistyczna retoryka ujmowała miasto jako maszynę napędzaną masami ludzkimi. Imperatyw nowoczesności, kult postępu oraz strategie geopolityczne determinowały losy mieszkańców. Taki był mit założycielski Gdyni. Dziś miasto postrzegamy jako tętniący organizm. Życie w funkcjonalnej, dobrze zaplanowanej strukturze ułatwia uczestnictwo w miejskich rytuałach, powinnościach i grach. Czasem dostosowujemy się do reguł teatru codzienności, czasem chcemy je kontestować i zmieniać.

Miasto i jego relacje z mieszkańcami to temat tegorocznego festiwalu Gdynia Design Days. Liczne wystawy zaprezentują projekty, które są wynikiem inspiracji Gdynią, jej historią oraz zależnościami pomiędzy generacjami, środowiskami i grupami. Wydarzenia festiwalowe skupią się na związkach pomiędzy ludźmi a przestrzenią: dzielnicami, budynkami, ulicami, widokami, meblami miejskimi.

Przez kilkanaście lipcowych dni na własnej skórze będzie się można przekonać, że miejską rzeczywistość współtworzą jego mieszkańcy i to z różnych pokoleń. Gdynia Design Days odbędzie się w dniach 4-13 lipca pod patronatem „Design Alive”.

Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu

SzczurekPrezydent Wojciech Szczurek jest laureatem Design Alive Awards 2012. fot. materiały prasowe

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: