Gdynia Design Days. Festiwal na wielki plus! [zdjęcia, wideo]

Siódemka to podobno liczba szczęśliwa. Na pewno dla organizatorów festiwalu Gdynia Design Days (4-13 lipca), który odbył się po raz siódmy i z całą pewnością była to edycja najbardziej udana i dojrzała.

Festiwal organizowany przez Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Centrum Designu Gdynia był w tym roku niezwykle różnorodny. Zaprezentowano świetne wystawy, na które produkty zostały specjalnie zaprojektowane (jest nadzieja, że w niedalekiej przyszłości ujrzymy je już nie tylko w galeriach ale na plażach, skwerach i ulicach Gdyni). Odbyło się kilkanaście ciekawych warsztatów i wykładów, były filmowe projekcje, miejsce miały spacery i spotkania projektantów z mieszkańcami, którzy byli tym razem głównymi adresatami imprezy. Przestrzeniami, gdzie gdyńskie dni się „rozgrywały” były Pomorski Park Naukowo-Technologiczny oraz plac Kaszubski, na którym tym razem ulokowano Terminal Designu.

Siódma edycja festiwalu odbywała się pod hasłem Miasto+ 5.30.60. Przygotowane wystawy były więc poświęcone konkretnym grupom wiekowym. – Ten festiwal jest niejako podsumowaniem tego, co robimy w mieście i o czym myślimy w Gdyni. Od pewnego czasu stawiamy na tworzenie miasta dla wszystkich, miasta uniwersalnego, które będzie przyjazne dla wszystkich grup – miasta traktowanego nie tylko jako przestrzeń, ale suma procesów i interakcji, które będą powodować, że będziemy się tutaj dobrze czuli. Dlatego w te działania na rzecz zmiany wciągamy nie tylko projektantów, ale też mieszkańców – przekonywał Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

– Ten festiwal nie tylko pokazuje, ale przede wszystkim kreuje rzeczywistość. Bo prezentujemy rzeczy specjalnie zaprojektowane dla Gdyni – mówiła Ewa Janczukowicz-Cichosz, kierownik festiwalu Gdynia Design Days. Przedmioty specjalnie zaprojektowane na festiwal można było oglądać na kilku od początku do końca znakomicie przemyślanych i zrealizowanych wystawach: „Miasto+” (kurator Agnieszka Jacobson-Cielecka), „Plaża 60+”, „Mobilna szklarnia miejska” (kuratorzy Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski – Malafor), „Smak przedmiotu” (kuratorzy Paulina i Kacek Ryń – Razy 2) czy „Miasto+ Reakcja” (ASP Gdańsk i PPNT – Centrum Designu Gdynia). – Każdy z tych projektów odnosi się do innej sfery życia. To nie są wydumane koncepty, a gotowe koncepcje, które można realizować – przekonywała Agnieszka Jacobson-Cielecka.

„Design Alive” był patronem Gdynia Design Days. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym pokazaliśmy wystawę Design Alive Awards, a w ramach projektu „Kreacje z natury” realizowanego przez naszą redakcję wspólnie z marką Barlinek i przy wsparciu poznańskiej Concordia Design najmłodsi brali udział w dwudniowych kreatywnych warsztatach opracowanych na podstawie programu Design Alive Awards Kids. Partnerami Design Alive Awards są: Barlinek, Kinnarps i Schattdecor.

Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu i www.facebook.com/gdyniadesigndays

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: