Żyjemy w czasie głębokich przemian. Uważność w postępowaniu i koncentracja na wartościach potrzebne są nam obecnie bardziej niż kiedykolwiek. Globalne kryzysy w zakresie żywności, wody, oraz niedobór zasobów przenikają do naszego codziennego życia, także w Polsce. Nie możemy rozwiązywać nowych problemów starymi metodami. Przyszedł czas na działanie. Jaki będzie Twój udział w zmianach? Jak postąpisz, by uniknąć czarnego scenariusza przyszłości?
Na poszukiwaniu odpowiedzi i rozwiązań mijają kolejne dni Gdynia Design Days 2020. Co już za nami? Odpowiedź odnajdziecie w publikowanych codziennie „porannych rozgrzewkach” dostępnych na facebookowym profilu Gdynia Design Days:
Przed nami natomiast kolejne dni wypełnione festiwalowymi atrakcjami:
8.07 (środa) | Uwaga! Świat w kryzysie – czas na odpowiedzialne projektowanie.
16:00 – 16:45 wykład: Dematerializacja – o świadomości materiałowej
Z badań wynika, że średnia temperatura w Europie rośnie szybciej niż w innych częściach świata. Zmiany klimatyczne sprawiają, że z każdym rokiem więcej ludzi narażonych jest na doświadczanie wysokich temperatur, pożarów, powodzi i innych anomalii pogodowych. Podczas wykładu kuratorzy, Ewa Bochen i Maciej Jelski (Kosmos Project) opowiedzą o projektach prezentowanych na wystawie „Dematerializacja”.
17:00 – 17:45 wykład: Porozmawiajmy o dobrej śmierci
Czy można zaprojektować dobrą śmierć? Czy nasze zwłoki są zagrożeniem ekologicznym? Co stanie się z naszymi danymi, kiedy nas już nie będzie? Czy i jak można pozostać w relacjach z bliskimi po ich śmierci? Odpowiedzi na te pytania poszuka Katarzyna Andrzejczyk-Briks, historyk sztuki i pedagog, wykładowca historii sztuki i designu School of Form, Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Collegium da Vinci.
18:00 – 18:45 wykład: Czy design może być zrównoważony? Nadkonsumpcja jako zadanie projektowe
Oparta na rabunkowej gospodarce, nastawiona na zysk i optymalizację masowa produkcja dóbr konsumpcyjnych stanowi jedną z przyczyn katastrofy klimatycznej. Podczas wykładu porozmawiamy o immanentnych związkach projektowania z nadkonsumpcją i kapitalizmem. Wspólnie z Moniką Rosińską, adiunktem w School of Form Uniwersytetu SWPS, zastanowimy się, jakie są nowe zadania dla designu w XXI wieku.
19:00 – 19:45 wykład: Supernaturalna przyszłość – odpady jako nowe zasoby
Jak osiągnąć balans pomiędzy technologią i naturą. Czyli pomiędzy naszymi potrzebami a możliwościami naszego otoczenia? Paulina Grabowska, badaczka oraz projektantka, opowie o swojej ponad 10-letniej pracy nad badaniem i projektowaniem rozwiązań, które przekształcają zanieczyszczenia w ekologiczne procesy i produkty.
9.07 (czwartek) | Uwaga! Jak mądrze korzystać z zasobów wodnych?
17:00 – 17:45 wykład: Kto ma oszczędzać wodę i co robić, gdy zaczyna jej brakować?
Tylko część z nich żyje na terenach, które były naturalnie suche. W wielu miejscach ten stan rzeczy jest związany ze wzrostem liczby ludności, urbanizacją, zanieczyszczeniem środowiska, skutkami zmian klimatycznych takimi jak susze oraz marnowaniem wody. W tej drugiej grupie znajduje się Polska, w której konsumpcja wody w ciągu ostatnich 35 lat wzrosła aż 6-krotnie, mimo że dysponujemy jednymi z najmniejszych zasobów w regionie. Kto za to odpowiada i dlaczego nie wystarczy mówić ludziom, żeby brali krótsze prysznice w domach? Co można robić, kiedy zaczyna jej brakować? O tym powiedzą podczas swojego wykładu Michał Bachowski i Agata Nowak, kuratorzy wystawy „Woda to nasz problem”.
18:00 – 18:45 wykład: Architektura Interaktywna i woda – nowoczesne technologie w odpowiedzi na współczesne zagrożenia ekologiczne
Jak odpowiedzialnie projektować miasta, które odpowiadają na współczesne zagrożenia? Podczas wykładu Anny Grajper i Sebastiana Dobiesza wspólnie zastanowimy się nad rolą architektury w obliczu katastrofy ekologicznej. Prowadzący zaprezentują nie tylko projekty architektoniczno-urbanistyczne, ale również badania naukowe, które pozwolą szerzej spojrzeć na omawianą problematykę.
19:00 – 19:45 wykład: Biomimikra jako szansa dla środowiska
W obliczu katastrofy ekologicznej projektanci szukają nowych rozwiązań. Dowiedz się, czym jest biomimikra i jak projektować zgodnie z jej zasadami. Poznaj jej pozytywne skutki dla środowiska. Podczas wykładu prowadząca, Katarzyna Szpicmacher, wyjaśni, na czym polega architektura zgodna z założeniami biomimikry i dlaczego właśnie ona jest naszą nadzieją na poradzenie sobie ze zmianami klimatu? Omówione zostaną również jej nieodłączne elementy: cyrkularność, symbioza oraz projektowanie regeneracyjne.
W ramach festiwalu, każdego dnia zapraszamy również do Kina Idei online, z repertuarem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Projekcje filmów dostępne są za darmo.
Polecamy też wystawy online GDD:
• Mamy problem z wodą
• Dane to emocje. Emocje to dane
• Więcej nigdy więcej
• Dematerializacja
• Cześć! Znam Cię – jestem Tobą
• (Nie)uwaga
• Dobra Śmierć
• Wyspa Re
Więcej o wystawach i ich autorach w specjalnym przewodniku.
Pełen program GDD 2020: tutaj