GALA DAA 2015. Dziękujemy, że kolejny raz byliście z nami! [zdjęcia]

Za nami czwarta gala Design Alive Awards. 2 grudnia w warszawskim kinie Iluzjon wręczyliśmy nagrody dla najlepszych animatorów, strategów i kreatorów, podsumowując ostatnich dwanaście niezwykle ciekawych miesięcy w branży projektowej. Coroczny Koktajl Idei jak zawsze zapewnił wysokie stężenie kreatywnych pomysłów, wymiany myśli i spotkań. – Dziękujemy, że kolejny raz byliście z nami – przekonuje Ewa Trzcionka, redaktor naczelna „Design Alive” i przewodnicząca Kapituły konkursu, w którym nagradzamy wybitne osobowości za kreatywność i kulturotwórcze oddziaływanie.

KPacholak__MG_7300

Kultowe kino Iluzjon, obowiązkowy przystanek na kulturalnej mapie Warszawy i wspaniały przykład modernistycznej architektury, kolejny raz stało się niezwykłym towarzyszem gali Design Alive Awards. Nagrody, przyznawane za umiejętność odpowiadania na potrzeby zmieniającego się świata i społeczeństwa, doceniają wszystkich, którzy konsekwentnie współtworzą marki, usługi, produkty i przestrzenie oraz tych, którzy skutecznie animują wymianę wiedzy, umiejętności i inspiracji. W trakcie wyjątkowego spotkania 2 grudnia poznaliśmy zwycięzców w trzech najważniejszych kategoriach – strateg, kreator i animator.

1gala

Tradycyjnie, gości, członków jury oraz nominowanych przywitali ze sceny Ewa Trzcionka oraz Dariusz Stańczuk z RMF Classic. Po krótkiej prezentacji i podziękowaniach dla sponsorów i partnerów, rozpoczęliśmy emocjonującą, a momentami i wzruszającą czwartą ceremonię wręczenia nagród.

KPacholak__MG_7176

Choć wyniki zaciętego głosowania internautów ogłoszone zostały już na początku listopada, to jednak werdykt jury jak zawsze skrywany był do samego końca. Tegorocznych laureatów, po kolejnych burzliwych obradach wybrała Kapituła w składzie: Ewa Trzcionka (przewodnicząca), Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Concordii Design w Poznaniu, Iwona Gach, dyrektor marketingu i reklamy „Design Alive”, Przemo Łukasik, architekt Medusa Group, Magdalena Węglewska, dyrektor PR Mazda Polska, Małgorzata Żmijska, socjolog, kurator wystaw i praktyk procesów projektowych oraz Oskar Zięta, projektant i naukowiec, autor statuetek przyznawanych zwycięzcom.

KPacholak__MG_7353

– Nagroda należała się tej osobie już od dawna – powiedział ze sceny Wojtek Trzcionka, dyrektor wydawniczy „Design Alive” ogłaszając pierwszy wynik plebiscytu Czytelników portalu designalive.pl i wręczając Katarzynie Świętek wyróżnienie w kategorii Animator za projekt „Polski Stół”, który zaangażował trzy polskie marki do stworzenia wspólnego produktu wyrażającego współczesne wzornictwo.

KPacholak__MG_7305

Chwilę później poznaliśmy wyróżnienie Mazda Design, mecenasa tegorocznej gali, które ogłosiła Magdalena Węglewska. – Chcemy nagrodzić osobę, która ma niezwykły wkład w działania kulturotwórcze oraz łamie stereotypy, działa inaczej, wbrew systemowi, udowadnia, że poprzez swoją pracę może wpływać również na przyszłość polskiego designu – powiedziała członkini konkursowego jury. Nagroda powędrowała do Agaty Wilam z Uniwersytetu Dzieci.

KPacholak__MG_7396

Następnie na scenie pojawiła się Małgorzata Żmijska, ogłaszając jedną z trzech najważniejszych nagród tego wieczoru. Tytuł Animatora 2015 otrzymała Edyta Ołdak. – Nagroda przyznana został za celne diagnozowanie problemów społecznych i podejmowanych starań, by je skutecznie rozwiązać – usłyszeliśmy w uzasadnieniu jury. – Bardzo dziękuję wszystkim. To, czym się zajmujemy to w 20 proc. wspaniałe idee, które rodzą się nie tylko w mojej głowie, ale również moich współpracowników ze „Stowarzyszenia z Siedzibą w Warszawie” – powiedziała zaskoczona i bardzo wzruszona zwyciężczyni. – To jest wspaniała realizacja, w trakcie której czekamy na spotkanie z naszymi odbiorcami. Jednak kolejne 60 proc., to wyciskanie pieniędzy z kamienia. Czasami po prostu brakuje nam sił. Takie momenty jak dzisiaj pozwalają mi wierzyć, że to, co robimy ma jednak olbrzymi sens – dodała. Dzięki współpracy Design Alive Awards z Domain de Boisbuchet, Animator 2015 został dodatkowo uhonorowany tygodniowym pobytem w jednym z najsłynniejszych centrów warsztatów kreatywnych na świecie.

KPacholak__MG_7446

W kolejnej kategorii Strateg, wyróżnienie w plebiscycie Czytelników otrzymały Ewa Stiasny, Joanna Rzyska oraz Jadwiga Jędryas twórczynie Wydawnictwa Dwie Siostry. – Za traktowanie dzieci poważnie, a dorosłych z przymrużeniem oka. Za niezwykłe wyczucie w tegorocznym rozbudowaniu autorskiej oferty książek, z których chłonie się treść wyrażoną i słowem i ilustracją – brzmiało uzasadnienie nominacji. Wyróżnienie wręczyła Iwona Gach, która przypomniała, że to właśnie książki wydawnictwa Dwie Siostry łączą wspaniałe nazwiska autorów, architektów, projektantów, których magazyn „Design Alive” co roku ma przyjemność pokazywać i wyróżniać.

KPacholak__MG_7537

– Bezczelna ekipa, która wie, co robi i czego chce – powiedział ze sceny Oskar Zięta ogłaszając kolejnych zwycięzców. – Tak właśnie wyglądać będzie przyszłość – dodał projektant wskazując na przedstawicieli marki Tylko (Hanna Kokczyńska, Michał Piasecki, Mikołaj Molenda, Benjamin Kuna, Jacek Majewski), zdobywców tytułu Stratega 2015 Design Alive Awards („za podjęcie ryzyka bycia pierwszym, za odważny krok w przyszłość przy tworzeniu awangardowej marki wyposażenia wnętrz”).

KPacholak__MG_7633

Serdeczne podziękowania ze sceny przekazali również architekci studia Mode:lina, Paweł Garus i Jerzy Woźniak, którzy docenieni zostali przez Czytelników, otrzymując wyróżnienie w kategorii Kreator. Poznański duet nominowany został w tym roku m.in. za lekkość i dystans przy projektowaniu wnętrz przestrzeni publicznych.

KPacholak__MG_7654

– Dzisiaj potrzebujemy ludzi, którzy potrafią swoją postawą, swoim działaniem pociągnąć za sobą innych, zaszczepić pasję do tego, co robią – powiedziała Ewa Trzcionka przed ogłoszeniem Kreatora 2015. Statuetkę DAA otrzymali Gosia i Tomek Rygalik . Tytuł przyznano za nieoceniony udział w zmianie oblicza polskiego meblarstwa oraz umiejętne podsumowanie swojej dotychczasowej pracy wystawą „Rygalik. Istota Rzeczy”. Tytuł jest uznaniem nie tylko za pracę projektową, ale również za tak dziś rzadką i pożądaną umiejętność bycia mentorem dla uczniów, pracowników i admiratorów.

KPacholak__MG_7718

Po ekscytującym rozdaniu nagród goście zaproszeni zostali na porządną dawkę elektronicznego brzmienia w wykonaniu duetu SOXSO. Na scenie pojawili się Natasza Ptakova i Maciej „Tayrand” Sawoch, prezentując m.in. debiutancki utwór „Noise Wash”. Energiczny, ale jednocześnie sensualny wokal połączony z estetyką lat 80. był świetnym zwieńczeniem oficjalnej części programu.

Tego wieczoru naszych gości zaprosiliśmy również na Koktajl Idei, który  już tradycyjnie stał się okazją do ciekawych rozmów, a co najważniejsze inicjował wymianę kreatywnych pomysłów, podsumowując wydarzenia z branży designu w 2015 roku. A aby kolejny rok upływał pod szyldem designu i pięknych idei, każdy z uczestników gali otrzymał kalendarz ścienny „Design Alive” na 2016 rok przygotowany wraz z Kinnarps i Ultrabrand.

KPacholak__MG_7845

Mecenas konkursu: Mazda
Sponsorzy: BarlinekMarbetSchattdecor
Partnerzy: Concordia DesignDomaine de BoisbuchetZieta
Partnerzy Koktajlu Idei: Bistro Charlotte i Modulio

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Oni już wygrali! Poznajcie nominacje Design Alive Awards 2020 i głosujcie

Głosujcie!!!

Warszawa | 11 listopada 2020

Oni już wygrali! Poznajcie nominacje Design Alive Awards 2020

Design, przyjaciele i śpiew

Design i śpiew

Warszawa | 5 grudnia 2019

Wielkie świętowanie! Urodzinowa gala Design Alive Awards

Design Alive Awards 2019 Znamy zwycięzców!

Zwycięzcy!

Warszawa | 4 grudnia 2019

Design Alive Awards 2019 rozdane. Znamy laureatów

Design Alive Awards 2019. Ruszamy!

Ruszamy!

Warszawa | 12 listopada 2019

Design Alive Awards 2019. Poznajcie nominowanych