Fotel Tulipan, jeden z najpiękniejszych projektów okresu PRL, wreszcie dostępny

Po prawie pół wieku od powstania, do produkcji trafił fotel Tulipan, jeden z najpiękniejszych projektów okresu PRL. Marzenie projektantki Teresy Kruszewskiej w końcu się spełniło.

Fotel Tulipan powstał jako jeden z elementów zestawu mebli wypoczynkowych zaprojektowanego przez Teresę Kruszewską w 1973 roku na konkurs ogłoszony przez Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego oraz Związek Artystów Plastyków w Poznaniu. Na pokonkursowej wystawie Meble w tym samym roku projekt otrzymał Najwyższą Nagrodę Specjalną za realizację prototypów w Fabryce Mebli Giętych (obecnie Fameg) w Radomsku. Niestety, fabryka wypuściła zaledwie kilka prototypów, a projekt – co typowe dla tamtych czasów – na długie dziesięciolecia utknął w biurku.

– Marzę, żeby ktoś wyprodukował zestaw mebli wypoczynkowych, który zaprojektowałam w 1973 roku. W skład zestawu wchodzą fotel Tulipan, stołeczki, stoliki i barek. Zestaw jest tak pomyślany, że elementy wzajemnie się uzupełniają. Stołeczki można przechowywać jeden na drugim, a odpady stają się efektowną nogą dla stolika. Na początku nie wiedziałam, że zbędne części sklejki przydadzą mi się do innych mebli, dopiero w fazie prototypowania okazało się, że mogę je wykorzystać. Jestem wyjątkowo zadowolona z tego zestawu – mówiła nam w 2012 roku Teresa Kruszewska.

Mebel przez blisko pół wieku nie wszedł do produkcji. Udało się to dopiero teraz, w nowych czasach, na fali mody do przedmiotów vintage. Premiera mebla odbyła się w lutym na stoisku Fameg na targach w Poznaniu.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Kielichowata, organiczna forma fotela była efektem prac Teresy Kruszewskiej nad plastycznymi możliwościami sklejki, które zapoczątkowała już w latach 50. ub. wieku. Ale niech nas nie zwiedzie ta malarska i bardzo wizualna forma fotela. W swoich projektach Teresa Kruszewska zawsze koncentrowała się na człowieku, na relacji jaką mebel tworzy z odbiorcą-użytkownikiem. Nigdy nie dawała się ponieść wizualnej fantazji, a użytkową wartość i ergonomię zawsze stawiała na pierwszym miejscu. To niezwykłe wyczucie formy, świadome myślenie o estetyce i właściwej konstrukcji jednocześnie, charakterystyczne dla projektantki, to wpływ słynnych polskich projektantów związanych ze Spółdzielnią Artystów „Ład” oraz Alvara Alto. – Rozwiązania, które widziałam u Finów, mnie zachwyciły: prostota, naturalność, celność rozwiązań, funkcjonalność, a wszystko to w trosce o dziecko, dorosłego, starca – mówiła Teresa Kruszewska.

Teresa Kruszewska (1927-2014) polska architektka wnętrz, projektantka mebli, wykładowczyni akademicka, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jedna z czołowych przedstawicielek polskiego wzornictwa użytkowego po II wojnie światowej. Meble przez nią projektowane, w tym fotel Tulipan, znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, a także w Vitra Design Museum w Weil am Rhein w Niemczech. Przez wiele lat projektantka była związana z Fabryką Mebli Giętych w Radomsku, gdzie powstało wiele prototypów mebli przez nią zaprojektowanych.

Cena fotela zaczyna się od 1800 zł.

Więcej na: www.fameg.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Z miłości do kolorów

Z miłości do kolorów

Warszawa | 28 grudnia 2023

Pracownia La Fala Studio postawiła na światło. Ale to mieszkanie urosło!

Królestwo vintage

Królestwo vintage

Zabierzów | 1 grudnia 2022

Odwiedzamy dom i biuro krakowskiej architektki wnętrz Agnieszki Brzostek