Fotel Tulipan, jeden z najpiękniejszych projektów okresu PRL, wreszcie dostępny

Po prawie pół wieku od powstania, do produkcji trafił fotel Tulipan, jeden z najpiękniejszych projektów okresu PRL. Marzenie projektantki Teresy Kruszewskiej w końcu się spełniło.

Fotel Tulipan powstał jako jeden z elementów zestawu mebli wypoczynkowych zaprojektowanego przez Teresę Kruszewską w 1973 roku na konkurs ogłoszony przez Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego oraz Związek Artystów Plastyków w Poznaniu. Na pokonkursowej wystawie Meble w tym samym roku projekt otrzymał Najwyższą Nagrodę Specjalną za realizację prototypów w Fabryce Mebli Giętych (obecnie Fameg) w Radomsku. Niestety, fabryka wypuściła zaledwie kilka prototypów, a projekt – co typowe dla tamtych czasów – na długie dziesięciolecia utknął w biurku.

– Marzę, żeby ktoś wyprodukował zestaw mebli wypoczynkowych, który zaprojektowałam w 1973 roku. W skład zestawu wchodzą fotel Tulipan, stołeczki, stoliki i barek. Zestaw jest tak pomyślany, że elementy wzajemnie się uzupełniają. Stołeczki można przechowywać jeden na drugim, a odpady stają się efektowną nogą dla stolika. Na początku nie wiedziałam, że zbędne części sklejki przydadzą mi się do innych mebli, dopiero w fazie prototypowania okazało się, że mogę je wykorzystać. Jestem wyjątkowo zadowolona z tego zestawu – mówiła nam w 2012 roku Teresa Kruszewska.

Mebel przez blisko pół wieku nie wszedł do produkcji. Udało się to dopiero teraz, w nowych czasach, na fali mody do przedmiotów vintage. Premiera mebla odbyła się w lutym na stoisku Fameg na targach w Poznaniu.

Magazyn Design Alive

NR 44 LATO 2023

ZAMAWIAM

NR 44 LATO 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 10 DA HOME 2023

Kielichowata, organiczna forma fotela była efektem prac Teresy Kruszewskiej nad plastycznymi możliwościami sklejki, które zapoczątkowała już w latach 50. ub. wieku. Ale niech nas nie zwiedzie ta malarska i bardzo wizualna forma fotela. W swoich projektach Teresa Kruszewska zawsze koncentrowała się na człowieku, na relacji jaką mebel tworzy z odbiorcą-użytkownikiem. Nigdy nie dawała się ponieść wizualnej fantazji, a użytkową wartość i ergonomię zawsze stawiała na pierwszym miejscu. To niezwykłe wyczucie formy, świadome myślenie o estetyce i właściwej konstrukcji jednocześnie, charakterystyczne dla projektantki, to wpływ słynnych polskich projektantów związanych ze Spółdzielnią Artystów „Ład” oraz Alvara Alto. – Rozwiązania, które widziałam u Finów, mnie zachwyciły: prostota, naturalność, celność rozwiązań, funkcjonalność, a wszystko to w trosce o dziecko, dorosłego, starca – mówiła Teresa Kruszewska.

Teresa Kruszewska (1927-2014) polska architektka wnętrz, projektantka mebli, wykładowczyni akademicka, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jedna z czołowych przedstawicielek polskiego wzornictwa użytkowego po II wojnie światowej. Meble przez nią projektowane, w tym fotel Tulipan, znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, a także w Vitra Design Museum w Weil am Rhein w Niemczech. Przez wiele lat projektantka była związana z Fabryką Mebli Giętych w Radomsku, gdzie powstało wiele prototypów mebli przez nią zaprojektowanych.

Cena fotela zaczyna się od 1800 zł.

Więcej na: www.fameg.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Królestwo vintage

Królestwo vintage

Zabierzów | 1 grudnia 2022

Odwiedzamy dom i biuro krakowskiej architektki wnętrz Agnieszki Brzostek

Japoński vibe

Japoński vibe

Łódź | 23 lutego 2022

Japoński minimalizm w łódzkim mieszkaniu projektu studia 3XEL