Filmy o modzie, które warto zobaczyć

Przemysł modowy to nie tylko blichtr i splendor. Dzięki filmowym biografiom, możemy przyjrzeć się zawiłym kulisom sławy najlepszych światowych projektantów. Swoich filmowych biografii doczekali się m.in. McQueen, Coco Chanel, Yves Saint Laurent czy Iris Apfel, zaś tytuły takie jak „Historia Ambercrombie & Fitch” czy „Neon Demon” rzucają zupełnie nowe światło na branżę, która skrywa często mroczne tajemnice.

Dobrych seansów!

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Yves Saint Laurent

Nietuzinkowy portret geniusza mody i jego walki o marzenia. Cofamy się do roku 1957, kiedy to nieśmiały Yves Saint Laurent tworzy swoją pierwszą kolekcję dla domu mody Dior. Ta błyskawicznie okazuje się sukcesem, a cały Paryż zaczyna wielbić młodego projektanta. Oprócz hołdu dla dorobku projektanta znajdziemy tu również zapis jego cierpienia i okresów zwątpienia. Dodatkowym atutem jest doskonała ścieżka dźwiękowa Ibrahima Maaloufa.

Neon Demon

Przepiękne ujęcia, zachwycające modelki i przerażająca twarz modelingu. Za wspaniałą warstwą wizualną kryją się dla wielu szokujące realia branży z perspektywy osób, które modę prezentują. Porównywany do produkcji Davida Lyncha „Neon Demon” podważa to, czy praca w modelingu to spełnienie marzeń, czy może wstęp do koszmaru.

Iris

Ma 101 lat i inspiruje miliony. Niekwestionowana ikona mody. Iris Apfel, amerykanka żydowskiego pochodzenia jest znaną projektantką, biznesmenką, filantropką, ale też historyczką sztuki. Była projektantką wnętrz Białego Domu dla dziewięciu kolejnych amerykańskich prezydentów, kochają ją zarówno elity jak i bohema. Nazywana najstarszą nastolatką na świecie, wciąż zachwyca swoimi barwnymi kreacjami i niesłabnącą energią.

McQueen

Dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej, tymczasem dzieciństwo spędził w biednej dzielnicy Londynu. Aleksander McQueen każdym swoim pokazem szokuje, elektryzuje i rozbudza wyobraźnię. Projektował dla rodziny królewskiej, i dla największych gwiazd. Jego marka jest warta miliony dolarów. Mimo to u szczytu sławy popełnił samobójstwo.

Diabeł ubiera się u Prady

Klasyk, o którym nie można nie wspomnieć. Oprócz historii młodej dziennikarki wkraczającej do świata mody, mamy tu ciekawy wgląd w realia branży modowej od strony wydawniczej. Nie jest sekretem, że postać demonicznej redaktor naczelnej wzorowana była na Annie Wintour, legendarnej redaktor słynnego „Vogue”.

Nić widmo

Fikcja, jednak wspaniale pokazująca krawiecki fach. Cofamy się do lat 50., do Londynu, gdzie słynny krawiec Reynolds Woodcock ubiera gwiazdy filmowe, rodzinę królewską i reprezentantów elity. Otacza go wiele kobiet, on jednak pozostaje sam, do momentu, w którym w jego życiu pojawia się Alma, która wkrótce staje się jego wielką muzą.

Coco Chanel

Coco Chanel, wizjonerka, rewolucyjna projektantka, zupełnie zmieniła oblicze damskiej mody. Krótkie włosy, spodnie i legendarna „mała czarna” to jej znaki rozpoznawcze. Za żądzą sukcesu stała jednak prawdziwa kobieta, pragnąca miłości i spełnienia. Opiekę nad kostiumami do filmu sprawował sam Karl Lagerfeld –wielki spadkobierca i kontynuator misji Coco Chanel.

Dom Gucci

O filmowej opowieści o losach jednego z najsłynniejszych domów mody, z Lady Gagą i Adamem Driverem w rolach głównych, wspominaliśmy już m.in. w kontekście zjawiskowych wnętrz. Wielokrotnie nagradzana produkcja prezentuje trzy dekady z historii rodzinnego imperium domu mody Gucci. Mamy tu modę, dekadencję, miłość, aż w końcu morderstwo. Ten film sprawił, że marka Gucci na nowo głośno przypomniała całemu światu o swoim istnieniu.

Biały blask: Historia Ambercrombie & Fitch

Koniec lat 90. i początek 2000 zdecydowanie należał do marki Abercrombie & Fitch. Brand stał się ulubieńcem modnych nastolatków, a jego sukces sygnowała plejada topowych modelek i modeli. Sęk w tym, że cały swój wizerunek Abercrombie & Fitch oparło na wykluczeniu i dyskryminacji. Dokument powraca do tamtych czasów i analizuje, co tak naprawdę stoi za wielkim sukcesem marki.

Olivier Rousteing: Cudowne dziecko świata mody

Autobiograficzny dokument przybliża losy dyrektora kreatywnego domu mody Balmain, Oliviera Rousteinga, który postanawia odkryć prawdę na temat swojej przeszłości. Urodzony w 1986 roku, w Bordeaux, francuski projektant został oddany do sierocińca tuż po narodzinach. Mając niespełna rok został adoptowany, chęć poznania swoich korzeni odcisnęła jednak piętno na jego dorosłym życiu. Film zdobył nominację do Cezara dla najlepszego filmu dokumentalnego w 2020 roku.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Od retro do futuro

Od retro do futuro

Warszawa | 4 lutego 2023

Oto 10 najbardziej niezwykłych wnętrz w filmach i serialach