Fascynująca filmowa opowieść o ikonach meblarstwa. Koniecznie musicie to zobaczyć!

– Krzesła są ważnymi zabytkami. Mogą reprezentować modę i etos danego momentu w czasie lub reprezentować epokowy pomysł. Są to portrety ich użytkowników. Na ich podstawie możesz rozpoznać i zrozumieć epokę. Żaden inny przedmiot codziennego użytku nie jest tak różnorodny – mówi Rolf Fehlbaum, współzałożyciel i emerytowany prezes Vitry, który w filmie „Chair Times. Historia siedzenia – od 1800 do dziś” wciela się w rolę przewodnika po historii krzeseł. Film można obejrzeć tutaj.

Kolekcja Vitra Design Museum należy do największych i najważniejszych zbiorów mebli na całym świecie. W szwajcarskim Weil am Rhein (region Bazylei) zgromadzono od lat 50. XX wieku łącznie 7 tys. ikon meblarstwa, ponad tysiąc obiektów oświetleniowych i liczne archiwa. Teraz powstał o nich niezwykły film pokazujący z jednej strony bogactwo kolekcji, a z drugiej różnorodność form i rozwój przemysłu meblarskiego od 1807 roku po dzisiejsze czasy, gdy krzesła tworzone są w technice druku 3D. W filmie występuje wielu ekspertów, m.in. projektanci Hella Jongerius, Antonio Citterio i Ronan Bouroullec, architekci i kolekcjonerzy Arthur Rüegg i Ruggero Tropeano, architekt David Chipperfield, emerytowany dyrektor MAK Vienna Peter Noever, Mateo Kries, dyrektor Vitra Design Museum, kuratorzy Vitra Design Museum Amelie Klein, Jochen Eisenbrand i kurator kolekcji Serge Mauduit.

Film trwa 90 minut, jest w języku niemieckim z angielskimi napisami. Reżyseria: Heinz Bütler. Produkcja: HOOK Film & Kultur Produktion GmbH we współpracy z Vitra Design Museum, 2018.

Film można obejrzeć tutaj. Warto też wejść na stronę Vitra Design Museum i przyjrzeć się całej kolekcji i poszczególnym modelom krzeseł.

Warta zobaczenia (niestety muzeum jest na razie nieczynne z powodu pandemii) jest też wystawa „100 lat. 20 wizjonerskich wnętrz” w Vitra Design Museum o współczesnym wnętrzu prywatnym i jego ewolucji na tle ważnych zmian społecznych, politycznych, urbanistycznych i technologicznych. Podróż do przeszłości obejmie fascynację mieszkaniem na poddaszu w latach 70., przejście z mieszkania formalnego na nieformalne w latach 60. XX w., wzrost urządzeń gospodarstwa domowego w latach 50. i wprowadzenie przestrzeni otwartej w latach 20. Wystawa zorganizowana jest wokół 20 kultowych wnętrz takich architektów jak: Adolf Loos, Finn Juhl, Lina Bo Bardi i Assemble; artystów: Andy Warhol, Cecil Beaton, a także projektanta wnętrz Elsie de Wolfe. Ważną częścią wystawy jest kolorystyka Le Corbusiera.

Powiązane artykuły:

Virgil Abloh w duecie z marką Vitra zaprezentował ekscytującą wizję przyszłości

Mieszkania jutra

Weil am Rhein | 21 lipca 2020

Wizja duetu Vitra x Virgil Abloh nie każdemu przypadnie do gustu

Vitra po raz pierwszy wprowadza do produkcji oryginalne Radio Eames

Radio Eames

Weil am Rhein | 31 stycznia 2019

Vitra po raz pierwszy wprowadza do produkcji oryginalne Radio Eames.

9. edycja ŁDF za nami. Konsekwentnie w każdym calu [zdjęcia]

Bardzo konsekwentnie

Łódź | 23 października 2015

9. edycja ŁDF. Konsekwentnie o pomysłach, projektowaniu i produkcie.