Farba z kapusty, czyli wszystkie odcienie fioletu [wideo]

Niedawno założone studio Gutedort pokazuje nowe podejście do pozyskiwania i wykorzystywania barw. Na pierwszy pomysł wyznaczają… czerwoną kapustę.

Eva Schlechte i Jennifer Hier w 2014 roku postanowiły założyć wspólny biznes projektowy. Powstałe w ten sposób studio Gutedort realizuje obiekty łączące naturę z kulturą, a także eksperymentuje z rzemiosłem i wzornictwem. Najnowszy pomysł projektantek to Krautfarben. Odważny koncept wykorzystuje antocyjan, czyli barwnik roślinny. Zawarty głównie w czerwonej kapuście może nadać koloru – od czerwieni po fiolet. Jednak gdy doda się odrobiny kwasu, następuje jego zmiana, nawet na błękit, zieleń czy żółć.

Koncept składa się z kilku etapów pokazujących użycie barwnika. W Sheet of paper rozdrobnione liście czerwonej kapusty tworzą geometryczne grafiki. Podobnie w Fantastic Colour Explosion Postcard, gdzie po zamalowaniu białych pocztówek otrzymamy wielobarwne wzory. W zestawie kartka, ekstrakt z kapusty oraz gąbka do jego rozprowadzania. Wraz z Julianem Jungelem założycielki studia Gutedort opracowały też Spinomatic Colour Twist. Maszyna obraca naczyniem, w które wlany jest barwnik. A następnie rozprasza substancję wokół, tworząc w ten sposób niepowtarzalne malarskie plamy i linie. Najciekawszy jest efekt. Otóż, im bardziej farba wysycha, tym kolor staje się intensywniejszy.

Więcej na: www.gutedort.de

https://vimeo.com/124764426

Powiązane artykuły: