EkoCentrum „Punkt Zwrotny” w Warszawie z meblami Kinnarps

Punkt Zwrotny mieści się w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 88, w słynnej bramie zakładów FSO (obecnie FSO Park). To 350 m. kw. przestrzeni stworzonej do edukacji klimatycznej zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Jest to pierwsze w Polsce miejsce o tym profilu zaprojektowane w innowacyjnej formule edukacyjnej z wykorzystaniem pokojów z zagadkami dotyczącymi zrównoważonej mody, gdzie odkrywając tajemnice „fast fashion”, można doświadczyć, czym jest cyrkularność w praktyce.

Wnętrza obiektu zostały zaprojektowane przez kolektyw Dziewczyny od Wystaw w składzie Joanna Góra-Raurowicz, Magdalena Michalczyk, Katarzyna Similak, a dynamiczne ilustracje, które uzupełniają zadania w pokojach tematycznych zostały stworzone przez Kingę Offert. Jednym z partnerów tego przedsięwzięcia jest firma Kinnarps, która wyposażyła placówkę w ergonomiczne i przyjazne dla środowiska meble przeznaczone do sektora edukacyjnego.

Współpraca Kinnarps i Punktu Zwrotnego

Kinnarps wyposażył Punkt Zwrotny w meble przeznaczone do placówek oświatowych, które oprócz walorów estetycznych i użytkowych, niosą ważne proekologiczne przesłanie. Zrównoważony rozwój stanowi część DNA firmy Kinnarps, dlatego współpraca z Punktem Zwrotnym jest ważna ze względu na wspólną misję edukacyjną i promowanie proekologicznych postaw.

Popularyzacja idei cyrkularności ma na celu zminimalizowanie marnotrawstwa zasobów, ograniczenie emisji i unikanie produkcji odpadów poprzez zamykanie cyklu życia produktów oraz surowców. Uświadamia konieczność przekształcenia gospodarki z linearnego modelu („wyprodukuj, użyj, wyrzuć”) w taki, w którym produkty i materiały są wykorzystywane jak najdłużej, a po zakończeniu swojego cyklu życia są ponownie przetwarzane i wykorzystywane w nowych cyklach.

Kinnarps i Punkt Zwrotny łączą wspólne wartości, takie jak cyrkularność, odpowiedzialność i misja edukacyjna. Cieszymy się, że w naszym EkoCentrum korzystamy z mebli i rozwiązań pięknych i trwałych, które wyróżniają się stosowaniem certyfikowanych tkanin, przemyślanych rozwiązań ograniczających wpływ na środowisko, a także mają na uwadze zamykanie obiegu. Wspólnie edukujemy i promujemy podejmowanie świadomych decyzji zakupowych – podkreśla pomysłodawczyni Punktu Zwrotnego, Małgorzata Żmijska z Mamy Projekt.

Nieprzypadkowe meble

Wybór mebli do tego projektu był dobrze przemyślany. Poza funkcją użytkową produkty Kinnarps uzupełniają narrację edukacyjną EkoCentrum. Wybrane meble prezentują przykłady wykorzystania surowców pochodzących z recyklingu, a także przedłużania żywotności produktów w duchu zrównoważonego rozwoju, który stanowi jeden ze strategicznych fundamentów marki Kinnarps.

Wykorzystane w strefie spotkań pufy Fields to elementy poekspozycyjne, które zgodnie z ideą zrównoważonej cyrkularności przetapicerowano, by pasowały do koncepcji kolorystycznej wnętrza zaproponowanej przez Dziewczyny od Wystaw. W innych meblach zastosowanych w tej przestrzeni użyte są materiały pochodzące z recyklingu. Na przykład blaty stolików Tinnef są wykonane z plastikowych opakowań po kosmetykach, nabiale lub cateringu, zaś wykończenie stołków Patch pochodzi ze ścinków tkanin tapicerskich z produkcji innych mebli. Wypełnienie paneli akustycznych Prim stanowi materiał Re:fill produkowany z odpadów tekstylnych z produkcji własnej oraz tworzywa z butelek PET.

– Na etapie wyboru mebli i tapicerek korzystałyśmy z showroomu Kinnarps i przy wsparciu przedstawicieli marki wybrałyśmy produkty i materiały spośród szerokiego wachlarza dostępnych rozwiązań. Wybrane elementy wyposażenia wykorzystują w dużej mierze surowce z recyclingu, co świetnie wpisuje się w narrację Punktu Zwrotnego, w którym poruszamy tematy związane z przemysłem tekstylnym – mówi Joanna Góra-Raurowicz, projektantka i producentka Ekocentrum Punkt Zwrotny

Co warte podkreślenia wszystkie tapicerki zastosowane w meblach dostarczonych przez Kinnarps posiadają certyfikaty ekologiczne, które gwarantują bezpieczne użytkowanie w placówkach edukacyjnych.

Meble z misją

Podczas tworzenia koncepcji EkoCentrum projektantkom zależało nam na tym, by wykorzystane w aranżacji produkty odzwierciedlały misję Punktu Zwrotnego – były trwałe, funkcjonalne, wysokiej jakości i powstawały w etyczny sposób, w procesach jak najbardziej neutralnych dla środowiska. Dzięki temu także przestrzeń pełni rolę edukacyjną, pokazując młodym ludziom realne przykłady gospodarki obiegu zamkniętego.

– W naszej ocenie meble Kinnarps spełniły wszystkie te warunki, a koncepcja zrównoważonej cyrkularności realizowana przez firmę jest odpowiedzialną reakcją na obecną sytuację. Kinnarps wyróżnia się na tle konkurencji zrozumieniem sytuacji środowiskowej i wdrożeniem wielu rozwiązań, które są zgodne z koncepcją obiegu zamkniętego. Kinnarps wprost sygnalizuje klientom, by kupowali rozważnie, a ich decyzje zakupowe były podyktowane realną potrzebą. Kinnarps jest doskonałym przykładem, że dzięki ponadczasowemu wzornictwu oraz trwałym materiałom, realizacja takiego podejścia jest możliwa! – podsumowuje Joanna Góra-Raurowicz.

Wypracowana wspólnie koncepcja świetnie sprawdza się w użytkowaniu, a wybrane elementy dostosowują się do potrzeb zróżnicowanych grup odwiedzających Ekocentrum Punkt Zwrotny. Niesłabnące zainteresowanie grup młodzieży szkolnej i wypełniony kalendarz rezerwacji świadczą o tym, że takie miejsce jak Punkt Zwrotny było bardzo potrzebne.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: